De senaste 5-6 månaderna har mitt intag av vin eskalerat. Dricker 2-3 vinflaskor varannan kväll under en period. Sedan kan jag helt avstå alkohol under 1-2 veckor utan att få abstinensbesvär. Så har det varit länge, säkert 1-2 år, men eskalerat gällande antalet vinflaskor som jag intar. Så alkoholsm är verkligen progressivt. Men jag förstår inte riktigt min situation med alkoholen och om jag behöver avgiftas eller inte. Det enda jag kan sätta fingret på är att jag använder alkoholen för att slappna av och liksom "fly verkligheten", en verklighet som varit mer än jag kunnat hantera de senaste 2-3 åren, egentligen 4-5 åren. Men de senaste året har varit värsta och i och med detta har mina alkoholvanor starkt försämrats och jag har velat "fly verkligheten" allt oftare, därav ett alltmer intensivt och eskakerade alkoholintag speciellt senaste 6 månaderna.

Men vill inte vända mig till socialtjänsten där jag bor eftersom jag har barn under 18 år och då finns risk att de blandar in barnet (en 16 åring) i detta. Jag ska säga att socialtjänsten precis gjort en utredning där de konstaterat att jag uppfyller mitt barns basala behov och hans trygghet så det är avslutat och jag vill därför inte "Väcka den björn som sover". Utredningen gjordes för att barnet inte går till skolan, och det var faktiskt jag själv som orosanmälde, dvs pga att mitt barn har hemmasittarproblematik. Mitt barn har har flertal diagnoser och skolan har allvarliigt brustit i att ge honom särskilt stöd. Detta har ett av de stora, stora problemen de senaste året som fått hela familjen att må allt sämre och sämer...skolan har svikit mitt barn på ett så fruktansvärt sätt att det skulle ta en hel bok att beskriva detta.

Jag dricker enbart när barnet sover och han inte märker något, dvs jag dricker när dagen är slut och det är dax att slappna av, något som jag inte kan och därför använder jag alkoholen. Nästa dag är allt som vanligt och på morgonen är jag fullt funktionell för att ta tag i "vekligheten" (som jag starkt hatar) och så snurrar det på så. Men detta beteende känns fel alltihop så klar... och jag vill få hjälp med att sluta med detta destruktiva beteende då det inte är bra för min hälsa och heller inte är hållbart då jag märker att det bara eskalerar och jag har mindre energi de dagar som följer efter ett vinintag....

Vad föreslår ni att jag ska göra? Jag vill förändra, men hur? Vad ska jag börja med? Vad är en intervention? Och hur kan jag lära mig att slappna av utan alkoholen? Är så svårt att hitta "ersättare"?

@Nymis
Hej,
Hur har tidigare försök på uppehåll, t ex 3 månader fungerat. Fanns det några framgångsfaktorer att bygga vidare på? Vad kunde ha gjorts annorlunda om det inte gick då bra?
Du skriver om en verklighet som du vill fly från genom drickande samt att du hatar den. Finns det någonting där som du kan förändra till det bättre? Kan du få stöd att göra en förflyttning där?
Något att börja med kan vara att ringa alkoholhjälpen anonyma telefonlinje, nummer finns i meny under stöd. Där kan du säker få råd och hänvisningar till de senaste rönen (din andra tråd).
Det finns några i forumet som nyligen är alkoholfria och kämpar mot sug. Mycket verkar handla om att skaffa sig nya sunda vanor och aktiviteter som för bort tankar och agerande bort från alkohol.