Hej! Min man dricker 4-5 stora starköl fredag och 4-5 på lördag ..alltid. Även när vi är själva hemma och bara kollar tv. Jag tycker ofta han blir lite jobbig att prata med och våra barn vill helst inte komma hem på helgkvällar för att träffa oss, för de tycker att han blir konstig( då dricker han oftast mer, när vi har gäster. För några år sedan tog vi upp problemet(då drack han även på veckor) han blir väldigt tjurig om jag säger att jag tycker han dricker för mycket. Han passar även på att dricka när det är andra helgdagar. Jag tycker helgerna är jobbiga och tänker var söndag att nu ska jag säga till, men sen orkar jag inte att han blir sådär tjurig. Tycker ni att han dricker för mycket eller överdriver jag. Jag själv dricker höst ett glas vin i månaden. Jag vill inte dricka ..tänker att han då ser sin chans att också dricka ..då blir det ju ännu mer. Känner mig uppgiven.

@eva j
Hej.
Fint att du skriver här och får ur dig.
Det jag tänker på är att ens upplevelse inte kan vara fel. Det är hur du upplever situationen. Känns det så för dig så är det liksom så ... Att du inte överdriver. Din upplevelse, din känsla.

Skulle det vara en idé, tror du, att lugnt även säga vad drickandet får för konsekvenser? T ex det du här skriver om barnen? Om du inte gjort det redan förstås. Vad tror du om det?

🌺

Hej! Tack för svar. Jag har försökt säga till honom att de inte vill komma, men känns som om det inte ”går in”. Nu har vi även fått ett barnbarn och min dotter och hennes sambo, säger ju att vi inte får vara barnvakt om han dricker. De kommer säga till, och jag känner mig så feg som inte vågar säga ifrån. Det jobbigaste är att han blir så tjurig tyst …stämningen blir så ledsam. Helgen blir helt förstörd. Jag har försökt säga att det är för hans skull oxo..kroppen hjärnan mår inte bra, när man året runt alla helger dricker på detta sätt. Annars är han så bra ..hjälpsam ..fixar m allt , ställer upp, tränar flera dagar i veckan…men dessa förbannade öl.