Hej alla!
Nyinflyttad idag från "att förändra sitt drickande". Helnykter sedan 1 jan i år, och så kommer det förbli!
Har valt att behålla mitt trådnamn "Det är aldrig försent". Det står för att utveckling i och av livet aldrig tar slut, man blir aldrig "klar". Men det är aldrig försent att hitta nytt, både inom och utom sig!
Ser fram emot att lära känna er härinne, som dem ni är i denna del av forumet!

@Sattva Jag tänker att det är mycket känslor som kommer och går men ändå skönt att det rullar på. Har du bott länge i huset? Kan du bo kvar där du önskar att bo? Toppen med terapin! Jag träffar min terapeut varje el varannan vecka å det är så himla bra👌🏼

Önskar dig en fin helg☀️Kram🤗

@Varafrisk Jag har bott i huset (radhus) i 10 år. Det är ett villaområde ca en mil fråntätorten, där jag också jobbar. Så jag kommer flytta in till tätorten. Det blir bra. Nära jobbet. När jag valde där jag bor nu var det utifrån barnens bästa. Nära skolan o nära där deras pappa bor. Nu går de inte kvar på skolan sedan flera år. De har körkort båda två o kan lätt ta sig mellan sina föräldrar vid behov. Jag kommer välja något med balkong i solläge, o det räcker gott. Kommer välja något med plats för båda barnen. Det blir bra, jag känner tillförsikt! 🌸🌸🌸

@Sattva Hoppas det går bra med försäljningen och att du hittar ett nytt fint boende som du trivs i och kan starta om på. Låter som att det flyter på bra i livet, trots allt. Skönt att du trivs med din psykolog och att det känns bra.

Ha det gott!❤️

@Sattva låter jättebra med nystart! För det blir ju ett annorlunda liv, ett livsomställningen du fyller ut själv. Jag är ju efter snart ett år i nya bostaden fortfarande euforisk över allting. Kram!

Godmorgon!
Visning av min bostad skulle ha blivit idag, men flyttat till måndag. Vill så gärna bara komma vidare, håll tummarna!
Ska på kakaoceremoni idag. En fin ceremoni med många bottnar. Det är verkligen en fördel med att leva utan partner; jag gör det jag vill utan att kolla av först.
Annars rullar allt på precis som förut, med stor ovisshet om när o vart jag flyttar. Men jag är helt lugn i att det kommer lösa sig.
🌸🌸🌸

@Sattva Förstår att du vill komma vidare, till nästa steg. Håller tummarna för att visningen blir imorgon👍🏻 Det låter annars som ditt liv flyter på så sakteliga. Men det vore ju ändå skönt att få husförsäljning avklarad och att veta var du ska flytta. Fast det tar ju ändå sin tid.

Allt gott till dig🥰Kram🌷

Godmorgon!
Ytterligare en vecka har gått, läget är ungefär detsamma på alla plan. Min bostad finns intresse på, men den familjen måste i sin tur sälja innan de kan lägga bud... Jag har ny visning nästa måndag.
Så denna helgen tar jag time-out från försäljnings- och visningsfix. En helg att bara vara. Ska ägna mig åt en onlinekurs i nervsystemsreglering jag inte hunnit med det senaste.
Generellt känner jag mig fortsatt i balans. Har inte längre så mycket funderingar kring exmakens beteende. Jag kan inte påverka ändå. Och har kommit fram till att en fortsatt vänskapsrelation ändå inte är vad jag önskar-han beter o har betett sig som allt annat än gott. Så ett skifte har skett i grunden o det känns väl förankrat i kroppen.
🌸🌸🌸