Vaknar sakta till liv efter att ha druckit som en besatt i en veckas tid. Det är dag 1 igen och nu fruktar jag för mitt liv😥😥
Jag klarar inte av att ha det så här längre. Skakig, svettig och fylld av ångest.
Den senaste veckan har jag druckit 1 bag-in-box per dag + 2 6-pack öl och känner nu att kroppen är på väg att stänga ner helt. Jag behöver sluta NU eller så kommer jag att dö av mitt beroende. Det måste finnas ett sätt!
Känner mig så fruktansvärt förtvivlad 😥😥

Hej 👋🏼 Förlåt för "sent" svar. Med de mängder du uppger att du druckit så är det förenat med livsfara att bara sluta. Snälla - ta hjälp av en beroendeakut för att få hjälp med avtändningen, abstinens och ev komplikationer. Var rädd om dig 🩵

@Carisie jag vågar inte åka till en beroendemottagning med anledning av att dom säkert skulle ta mitt körkort ifrån mig😥😥 jag får försöka klara av detta hemma på något vis. Just nu går det bra i alla fall och det är ca 20 timmar sedan sista alkoholen.

@Vill Bara Sluta, det behöver inte sluta med att körkortet ryker. Jag har kvar mitt körkort efter varit inlagd på sjukhus av abstinens och sedan inskriven hos beroendevården.
Ditt liv är viktigare än körkortet och du kan få tillbaka körkortet.
Lyssna på @Carisie och ta hjälp, att dom storkonsument sluta tvärt kan vara livsfarligt och du kan behöva övervakas.

@Lady175 @coockie tack så mycket snälla ni🙏🌸 dagen har gått bra men jag antar att det kommer att handla om flera dagar upp till en vecka innan den akuta fasen är över. Känner äckel och stor besvikelse på mig själv och just nu kan jag bara tänka på att ta mig igenom timme för timme och aldrig mer dricka alkohol!

@Vill Bara Sluta jag är med dig! Igår råkde jag ut för en hemsk sak , inte på fyllan jag var nykter men det resulterade i att jag bröt ihop o startade dagen med öl, fem sätt det vet jag men är så ledsen nu o kränkt! Vi kämpar ihop

@Lady175 ja, det finns bara en väg för mig nu och det är att totalt sluta med alkohol, jag klarar inte av att ha det såhär längre, det är så ovärdigt och snart kommer jag att ha totalt sabbat mitt liv.
Tillsammans med alla fina och omtänksamma människor här inne kommer det att gå. Det är sista chansen för mig nu. Håller tummarna för dig❤️