@Andrahalvlek ja, det är viktigt att förankra i sig själv att det bara är självbedrägeri att tro att det går bra att bara ta ett glas. Det är det inte. Ett glas, blir två, blir en flaska och ytterligare mer, tills allt är urdrucket. Och så börjar det om igen nästa dag, nästa helg och sedan flera dagar i vecka . Ikväll dricker jag min alkoholfria öl, äter en god middag och vilar upp mig efter en jobbig arbetsvecka. Och det är så mycket bättre än den där fyllan som är ett sånt kortlivat dövande och som inte ger ett skit i positiv riktning.

@Silvertärnan Starkt och modigt av dig att kunna vända på ditt liv som du gjort i snart 6 månader!🥳. När man nått 6 månader har man kommit en lång bit på vägen och man får ett större perspektiv på hur det var då och hur det är nu. Att man liksom lever i ett helt annat och nytt liv med ett avstånd från det självdestruktiva beteendet som alkohol innebar. Tänk vilket härligt slut du får på året med jul och nyår och en fin start på 2026.

Bra jobbat! Var stolt över dig själv! Kram❤️

Tack @vår2022 för stärkande ord. Det är verkligen ett nytt liv som visar sig i nykterheten. Jag har fått helt andra tankar om mig själv, vem jag är, mitt egenvärde och självrespekt under de här sex månaderna. Personen som gjorde allt för att slippa känna äkta känslor, som la ner så mycket energi på att planera, inhandla, gömma och smussla med alkohol är inte jag längre. Och det är så skönt. Det finns så mycket mer i livet, möjligheter och utmaningar som är så värda att möta nykter. Sorg och glädje, starka känslor blir både uthärdligare och lärorikare att ta sig an utan en hjärna som bara skriker efter att dövas av alkohol. Det tog mig 20 år att fatta vad som ger mig kraft och energi. Det är jag väldigt tacksam för. Och tack alla ni som stöttar här i forumet 🙏.

@Silvertärnan visst är det underbart när nykterheten börjat löpa mera av sig själv. Det gäller verkligen att försöka fylla sig med upplevelser och glädje så ofta som möjligt. YOLO har fått en helt ny innebörd för nu tar vi verkligen vara på livet💥

6 månader nykter idag. Jag är nöjd och glad över beslutet i maj. Några insikter:

De första veckorna var jobbiga med att bryta gamla vanor av drickande. Fredagar då jag var lite vilsen i vad jag skulle ersätta vinet med. Jag bunkrade alkoholfritt i parti och minut och upptäckte några guldkorn.

Sommar och semester var en tid för reflektion. Jag var ganska låg då känslor kring familj och vuxna barn som flyger ut överrumplade mig. Glad att jag ändå höll ut och inte dränkte känslorna i alkohol.

Höst och utan ordinarie chef. Det var överraskande lätt att hantera, tack vare nykterheten. Jag började känna att mitt alkoholfria liv fylls med så mycket mer positiva saker. Nykterheten började kännas naturlig.

Just nu-läget är stabilt och jag har ingen önskan att dricka. Jag har börjat ta upp ett gammalt intresse, att teckna och måla. Jag känner mig förväntansfull inför ledigheterna vid jul/nyår. Massor av tid för återhämtning 🤩.

Fortsätt kämpa, allt kommer att kännas lättare ju fler dagar som läggs mellan dig och det sista glaset alkohol. Ta en dag i taget! 🩵 Ha en fin tisdag!

@Silvertärnan Grattis till 6 månader!🥳🥳🥳. Så glad för din skull! Underbart att du hittat tillbaka till att teckna och måla. Min kreativa sida och lust har också fått blomma upp som nykter. Jag lägger mycket tid och energi på att fundera, planera och skapa istället för att kasta bort tiden på att sippa vin. Det ger glädje och lust.

Ha en fin dag och fira dig själv ordentligt! Kram❤️

@Silvertärnan Stort grattis till denna milstolpe, väldigt starkt och en inspiration för många av oss i forumet! Jag är på väg mot 1 månad, det är värdefullt att få ta del av dina reflektioner över nykterheten längre tid än så. Jag känner också en förväntan inför jul- och nyårshelgen, samtidigt som det kommer att bli ett test då de är så intimt förknippade med alkohol för min del. Här gäller det att ladda med positiv energi och se möjligheterna.

Som du säger, vi tar en dag i taget, och idag hoppas jag du verkligen unnar dig belöning för gott jobb, ha det toppenfint!

Tack för alla fina ord @asdf1973 , @vår2022 , @Thompa_68 , @Andrahalvlek, utan ert stöd och pepp hade den här resan varit så mycket svårare. I det här forumet har jag bara mött fina människor som vill väl och ni är några av dem. Tusen tack 🌻.

Idag har jag semester, en grå, trist måndag i november! Jag har städning på schemat, inför jul och pga att jag kommer att jobba hela vägen in i kaklet. Jag har lärt mig lite genom åren, att jag behöver hinna få återhämtning mellan varven. Så - semester it is! Standardfrågan måndag morgon brukar vara "vad blev det i helgen" och jag blir alltid så imponerad över alla aktiviteter, resor, evenemang, fester och annat som folk hinner med en vanlig helg. Själv behöver jag tid till reflektion och återhämtning, det får jag inte av ett schema även på helgerna. Lite socialt förstås men gärna tid att bara skrota runt och hitta på något spontant, vara ute i trädgården, städa en garderob eller laga riktigt god mat. Jag har kompisar som aldrig har tid för en spontan grej på helgen, de kan vara uppbokade månader fram. Jag har inte det behovet, så tur att vi är olika. Det verkar vara lite status att vara upobokad också, men det kanske bara är något jag läser in. Trevlig måndag!

@Silvertärnan Kan bara hålla med dig. Jag har vänner som är så uppbokade att det kan ta ett halvår innan man hittar en ledig helg då vi kan träffas. Jag brukar vilja ha en helg per månad uppbokad, inte mer. Jag behöver både vila och sköta hem och hund resterande tid.

Det finns inget bättre än inga måsten alls. Att dricka sitt morgonkaffe och tänka ”hmm, vad ska jag hitta på idag?” Och allt behöver inte vara så stort och märkvärdigt. Att jag fick sol i ögonen på lördagens långa lunchpromenad vid havet gladde mig oerhört ☀️

Kram 🐘

@Silvertärnan Hej! Läste i en annan tråd om att du har en besvärlig kollega, stor igenkänning, så kommer med lite tips. Har du hört talas om ”Gray rocking” eller grå sten-metoden? Du kan annars googla och denna länk är en artikel i Dn.
https://www.dn.se/insidan/latsas-att-du-ar-en-gra-sten-sa-hanterar-du-m…

Kopierar in från artikeln. Att vara som en grå sten är ett bra sätt att hantera personer som har manipulativa eller narcissistiska drag. Strategin, som går ut på att agera som en grå sten, handlar inte om att förändra personens beteende utan om att skydda dig själv från effekterna av det. Med den här metoden behåller du kontrollen och kan ha bättre distans till vad som sägs. Du tar ett steg tillbaka, som att du tittar utifrån på vad som händer, säger Monica Emanell, psykolog och specialist i kognitiv beteendeterapi.

Stilla, neutral och centrerad. Det är ledorden du bör hålla dig till när du interagerar med personen. Tanken är att du inte ska ge några emotionella reaktioner, eftersom att det är precis det som personen söker. Om du inte reagerar förlorar provokatören sin makt. Det är bra att ha en färdig mall för hur man ska bete sig, som till exempel att ta det mesta i skrift, bara prata om praktiska saker, inte berätta någonting om ditt privatliv och inte ställa några frågor till den andra personen. Du kan gå in i en robotroll och bara säga det som behöver sägas. Småprat om planer eller åsikter kan vara som att kasta bensin på elden förklarar Monica Emanell. Detta eftersom det kan ge en person med narcissistiska drag saker att haka fast sig på.

Jag kör metoden mot en kollega och det var lite jobbigt till en början, men det är effektivt och något jag fått träna på. Kollegan är dessutom otroligt charmant och väldigt frågvis och det är lätt att gå in i ”fällan”. Så det gäller att hålla sig kort, hålla sig till uppgiften, inte inleda samtal eller fråga om något, inte berätta om något, dela upp uppgifter och hålla sig undan så mycket som möjligt. Vi har tidigare för något år sedan gått i klinch och hon har fått ta alldeles för mycket uppmärksamhet, tid och energi från mig. Som tur är jobba vi inte så mycket ihop längre. Så nu är jag som en grå sten och reagerar inte så mycket. Jag gör henne betydelselös och hon kommer inte att ändra på sig, som hon sagt och som jag trott på.

Hoppas det går bra för dig❤️

@vår2022 tack för tipset, det ska jag kika på. Ja, den här kollegan är också charmant, vältalig (pratar mycket men utan substans). Dessutom oerhört skicklig på härskartekniker. De gånger jag försökt att syna det hen håller på med har resulterat i att vederbörande brustit ut i gråt och varit oerhört dramatisk över att jag "ifrågasatt" hen. När jag i själva verket ställt en enkel fråga om var resultatet som skulle ha levererats är, sådant som för vem annars som helst skulle ha varit en helt normal jobbfråga. Som tur är har jag en överordnad som vet om det här och stöttar mig. Men det dränerar mig på energi så fort jag behöver ha något att göra med personen. Inte kul. Men nu ska jag kolla in gråstens-taktiken 😀!

@Silvertärnan Ja, drama och gråt känner jag igen! Liksom vältalig och att man tappar bort sig i vad som sägs efter en stund. Lägger sig i allt. Svårt att hålla tider och levererar i sista minuten. Svårt med framförhållning och expert på att få andra att jobba åt henne. Puh! Blir matt bara av att tänka på henne och hur hon är😂. Tillbaka till att vara en grå sten😂