@Geggan Låter verkligen skönt! Att njuta av det ”lilla” i det stora och känna tacksamhet. Det fyller sinnet med positiva tankar och känslor och genererar energi för livet.

Ha det gott!❤️

@Geggan Låter som en drömtillvaro. 🩷 Tycker ju att jag njuter mycket mer av allting bara här hemma, men vet ju att den känslan mångdubblas under härliga resor. Ha en fortsatt underbar semester!

Kram kram

Kort resereportage från Spanien: Nu har jag flyttat till ett annat ställe här nere, hälsar på gammal skolkamrat en vecka tillsammans med min syster. Jättevilla i bergen i flera avsatser, med fem stora terrasser, stor trädgård som blommar, pool, havsutsikt. Alltså lyxlyx. Kan inte alls drömma om något vackrare. Och här skall jag bo i en vecka! Se solen gå upp ur havet varje morgon. Vräka oss i solstolar efter kalla dopp. Vi promenerar med hundar i bergen, igår 15000 steg, upp o ner. Lunch i liten vitmålad bergsby. Häng med intressanta människor. Såklart med vatten. Efter detta blir det ännu en vecka nere på stranden. Imorgon stort cocktail-party. Såklart med vatten! Andra alkoholfria alternativ har inte riktigt kommit hit.

Här loggar man och möts av värsta lyxuppdateringen. ☀️ Låter ju helt underbart och det är du sååå värd. 🩷

Läste nyss att Valencia har värmerekord i dag och jag antar - gissar - att du är ännu längre söderut.

Ha en fortsatt härlig semester! 🌸

Men vilket mys och jäklar så skönt att du inte behöver stappla runt där med ångest i värmen, huvudvärk och klibbig mun. Nä nu känner man ändå hit hur jäkla bra du har det! Njut av allt @geggan! 💕

Ja, jag njuter! Det är middagar och inbjudningar och titt-ins kors o tvärs. Idag hundpromenad m 15 hundar, hussar o mattar. 13000 steg , upp o nerför berg, ängar o småvägar. 18 våningar står det på telefonen. Strålande sol o blått hav nedanför. Alla dagar framåt fullbokade. Svensktoppen kallas ett klättrande snövitt bostadsområde. Massa nya människor. Intressant. På lördag flyttar jag ner till stan o bor för mig själv en knapp vecka. Smälta allt. Hitta ett favoritkafe. Sitta och glo. Gå längs sandstränder. Sen hem, i mitten av februari. Det blir lagom.

Sista dagen på min spanska månad. Overkligt, hem imorgon till vinter. Lyxade till det här på slutet med utflykt till fin grannstad och natt på underbart hotell med balkong o utsikt över hav o fin trädbevuxen klippa. Så fint! Nu tillbaka i mitt enklare lokus på stranden. Så mycket jag har varit med om under en månad! Platser, människor, utflykter! Och vandrat, i berg, längs stränder, i städer. Snittar på nästan 10000 steg per dag, och då har det ända varit också några lugna dagar. Om en stund går jag ner till havet för sista gången , det vackra blå. Sitter med en agua mineral con gas och njuter av solen. Hemmet börjar nu kännas lite konkret och faktiskt ganska skönt. Funderar redan på vilken plats jag skall välja för nästa vinter.

@Geggan Så underbart det låter! Som om det vore hämtat ur en film. Så glad för din skull att du får uppleva detta.Du inspirerar till att ta vara på livet vilket kan vara vad som helst.

Kram🥰

@Geggan Vilken underbar läsning. Tror att jag vet var du har varit och det är enligt mig en fantastisk liten stad. Så mycket av det genuina bevarat, trots många turister och utlandsboende. Välkommen hem till ditt nya liv! 🩷

Hemma! Känns fantastiskt det med. Det är ju första året i nya lägenheten och första gången jag noterar att nu är eftermiddagssolen tillbaka i vardagsrummet. Känns som helt rätt veckor att vara borta, vecka 3-7. Kommer att höra lika nästa år. Nu är det fint att få träffa familj och vänner. Och hugga i med små uppgifter, skrivgruppen, bokcirkeln mm. Ska börja sjunga på drop in-vill inte riktigt binda mig just nu. Ja, jag är en trallande jänta! Enda lilla taggen med semesterorter är ju alla vinglasen som trängs överallt. Jag blinkar fortfarande till ett par gånger, i ren skräck.

Välkommen hem! Alltså ditt liv inspirerar mig så mycket @Geggan 🙏❤️ Så underbart med allt du har energi till att göra och sammanhang att tillhöra.
Visst är det läskigt med alla vinglasen, jag känner ofta att jag bara skulle vilja ställa mig upp och skrika ”fattar ni inte att ni dricker gift och är lurade till att tro att det är livets guldkant, vakna!”
Men det går ju inte, ingen som inte vaknat kan förstå och det kan vara så frustrerande att man inte kan väcka folk, att alla måste vakna på egen hand, hitta vaknandet inom sig men det går att inspirera människor att dricka mer sällan, det har jag mycket erfarenheter av och människor som tackat mig för att jag delat med mig om min kunskap kring vad alkoholen gör med kroppen och hjärnan.
Stor kram❤️