@sonmaj grattis och välkommen hit! Jag sökte också hjälp och bestämde mig fort för att göra precis som dom ville.
Lycka till💪🏽

@sonmaj Bravo! Det är så skönt att slippa beroendet. Livet kan börja snurra runt annat än bara en flaska. Och det är mycket skönare och intressantare. Jag har varit nykter sedan drygt två år och det känns som ett nytt (bättre) liv!

@sonmaj bravo, nu har du tagit ett jättekliv mot ett nytt bättre liv. Upprepa igen så har du 2 nyktra veckor. Glöm inte att berömma dig för att du är duktig, gör det åtminstone varje dag. Njut av känslan att vakna pigg. Ha dagliga löften om att vara nykter dagen igenom, utvärdera på kvällen (vad har gått bra/dåligt, situationer att undvika, bra mönster etc).
Var aktiv i forumet, ställ alla möjliga frågor, berätta om dina framgångar/utmaningar, heja på andra. Detta hjälper att hålla din fokus samt även andra.