Tja, grattis till 90 dagar. ramlade in och läst hela din tråd!
Bra jobbat! Tuff resa men belöningen kommer. Som jag förstått det tar det olika lång tid för belöningscentralen i hjärnan att reparera sig. Kul med en annan som söker fornlämningar är ett stort intresse för mig med bor i en väldigt fornlämningsrik miljö med mycket att se! När du upptäcker egna lämningar känner du glädje och eufori då? Eller nöjd med dig själv? Isåfall är hjärnan på god väg! Ha det gott och hejja dig!

@Högmo Bra jobbat och grattis till 90 dagar!🥳. Det tar sin tid innan hjärnan återhämtat sig och kommer i balans igen, det kan ta mellan 3-6 månader beroende på hur stort intaget varit och så klart individuella skillnader. Det sker små, kanske omärkbara förändringar hela tiden, så väl fysiskt som psykiskt, men det sker så ge det tid och en dag i taget.

Du verkar använda dig av naturens krafter och andra spännande aktiviteter för välmående vilket är bra. Det är läkande och ger måbra hormoner. Förstår att din arbetssituation är stressande och hoppas att det löser sig på något sätt. Det bästa är att inte fly in alkohol då det förvärrar situationen och det gör du ju inte heller!

Så håll i och håll ut, en dag i taget! Förändringar till det bättre sker hela tiden😁

Spoix90 A en själsfrände? Jag har letat lämningar i skog och mark väldigt länge. Det ger mig motion glädje och lite tänkande. Försöka läsa utav terrängen Ofta kommer jag hem med fler frågor än svar Kanske får jag en liten kick av att hitta någon hörnsten 😊 Tack för uppmuntran. Jag ska läsa din story också.

Vår2022. Uppväxt runt skogen Känns hemma där. Äger ett gammalt torp i skogen sedan 30 år Bodde här 11 år sen köpte vi ett till hus. Nära skola etc för barnen Hyrde då ut till olika människor i 7 år. Skilsmässa och har nu bott här i 12 år.

Minns när jag var ung och behövde ta viktiga beslut eller tänka klart. Då gick jag till skogen för att tänka klart. Låter kanske konstigt.

Har nästan 0 sug efter alkohol. Gått oförskämt bra. Bara ångest till och från. Lite stress också som hjälper ångesten. Ska ut med en egentligen skit summa till Skatteverket. Säljer av lite av varje på olika ställen. Mest tradera. Men det går sakta framåt. Jag vet att jag får låna pengar av nära vänner. Men jag ska försöka greja det själv. Söker jobb ideligen. Tror alltid att det här kommer jag att få Men inget än.
Har en löjlig dom som syns när man googlar mig. (Promenerade på ett skjutfält)
Paranoid som jag lätt kan bli så tror jag det inte hjälper mig i alla fall.
Jag ska läsa din sida också. Håller fortfarande på och försöker hitta i det här forumet