@asdf1973 tack! Ja det kommer läka med tid, är redan bättre än för 1 månad sedan. Flyttat fram gränserna och utsätter mig för mer och mer ibland blir det bakslag då får man vila en dag.

Jag förstår! Det är helt okej, man behöver inte göra allt samtidigt. Det är nog snarare en fördel att skynda långsamt ge sig själv tid att känna och reflektera, men fastna inte i det dåliga. Ja du är på god väg! Bara självinsikten att du måste förändra något och tagit tag i det är skit starkt!

Hur går snacket med din sambo? Har du berättat att du vill förändras och kan hämta styrka där? Jag är väldigt öppen med min sambo och hon stöttar mig väldigt mycket.

@spoix90 Jag har pratat med min bättre hälft (sedan mer än 30 år). Jag har sagt att jag ska ta ett uppehåll från alkoholen och det stöttar hon. Jag har inte sagt att min långsiktiga plan är att för alltid avstå alkohol, jag kan tyvärr inte kommunicera det som mitt mål eftersom det känns överväldigande. Just nu är det dag för dag, vecka för vecka som gäller. Sätter jag ett tuffare mål så känns det som om det är lika bra att ge upp, lite som om jag skulle lära mig flyga.

@asdf1973 det är samma här jag har mål dag för dag. Jag har tidigare varit nykter 6 månader, men med ett helt annat mindset då var det en ”utmaning” på slutet gick jag nästan och räkna dagarna. Sedan firade jag det med alkohol. Nu har jag ingen bortre gräns hur länge jag ska vara nykter.