Det vilar en förbannelse över vår familj. En som som är opererad i ryggen fyra gånger varav två steloperationer. Mannen i huset (jag) alkis och frugans njurvärden blir sämre. Kan vi aldrig får ett positivt besked? Något som verkligen skulle göra vår månad.... Behöver inte vara något stort men någonting positivt. Jag är helt slut mental och jag förstår ju att min fru har det än värre. Döden har fått en ny innebörd och det skrämmer mig. Inte för att vi är nära döden men jag.

@aeromagnus Jag hoppas innerligt att ni snart får bättre besked om din fru ❤️ När man sitter djupt i skiten känns det ensamt, ”alla andra”, verkar ha så lyckliga liv. Så är det förstås inte, men det känns så. Kan du be att få träffa en kurator på sjukhuset och prata om just detta? Hur svårt det är att stå bredvid. Ofta glöms anhöriga bort. Att just prata om det tror jag är nyckeln till läkning.

Kram 🐘

Nya prover, nya prover nya prover. Nu har man börjat undersöka på allvar. Lämnat blod och urinprov. Ska lämna 24h urin. Vi går som i ett vakuum. eGFR gått upp från 27 till 30 och kreatinin sjunkit lite men massor av prover tyder på infektion i kroppen och njurar eller cancer men alla markörer kan ju ge cancer. Vi får avvakta och se.

Nåväl 9 månader nykter nu. Känns skönt. Städat hela undervåningen. Klarade en examination i fredags på speciallärarprogrammet. Ska till Ullared torsdag. Bokat Himmelsby spa till frugan på hennes 50-års dag i december.

Veckorna går. Ullared avklarat. Nu har jag tränat tre dagar av fyra men torsdag och fredag sitter jag på universitetet. Frugan ska till Kalmar torsdag 6/11 till njurspecialist. Så jag ber en bön ikväll.

På tisdag ska frugan göra njurbiopsi. De misstänker inflammation i njurarna dels på grund av felmedicinering. De gör ett snitt och går in med en lång tång och tar ut en plutt av njuren. Så vi är oroliga just nu även om det är ett rutiningrepp. Idag är det 11 månader utan alkoholen.

@aeromagnus Grattis t elva månader🥳Det är strongt att låta bli alkoholen när du lever med så mycket oro omkring dig, och med ovissheten. Vi vet ju nu när vi är nyktra att alkoholen skulle bara gjort det värre. Så var stolt! Och jag håller tummarna att det ska gå så bra som möjligt för din fru🙏🏻Kram🤗

Nu är frugan hemma igen. Biopsin gick bra. Nu tar det bara 2 veckor innan svar. Dock har man upptäckt blåsljud på hjärtat och extraslag som måste kollas upp samt att HB-värdet är extremt lågt. Ligger på 82 nu borde vara 130 typ. Så motgångar fortsätter. En liten ljusning är dock att njurvärdena har lyfts från 32% till 37% samt restprodukter i blodet minskat.

I måndags var jag så jävla slut att nä nu åker jag förbi affären med gröna skylten och flyr från mitt liv ett tag. Ganska så snabbt inser jag att det är ju ingen lösning, blir ju bara värre. Så jag åkte förbi Citygross och köpte två Napoleon-bakelser för det var ju Napoleondagen.
Är jävligt sliten måste få kost och motion att klaffa men det funkar inte just nu.

@aeromagnus Lider med dig. Er. Försök fokusera på det som är positivt i allt detta jobbiga. Bättre levervärden! Biopsin gick bra! This too shall pass. Och att tröstäta sötsaker är helt okej!

Kram 🐘