2 veckor idag. Måste säga att det fungerar riktigt bra. Förra veckans resa fungerade också utan större problem. Nu blir det en resa till den här veckan. Men det är tidiga morgonmöten inkluderat bilkörning så det kommer fungera bra. För oavsett hur illa det varit så har jag aldrig någonsin chansat när det gäller bilkörningen.
Som jag skrivit tidigare så finns det mängder av positiva reaktioner som kommit ut av det här. Men det är två saker som jag upplever negativt. Det ena är ett markant ökat sug efter kolhydratmat. Som bakgrundsinfo så har jag sedan påsken 2016 i princip inte ätit kolhydrater. Det var en intressant resa som jag ska återkomma till. Det finns likheter i kroppens beroendereaktioner mellan kolhydrater/socker och alkohol. Förklaringen till mitt ökade sug nu tror jag dock är enkelt att förklara, kroppen saknar kalorierna som tidigare tillhandahölls via öl. Men det här måste jag stå emot, annars kommer jag att få se en viktuppgång istället för nedgång nu.
Det andra är att jag är så enormt trött. Jag sover mer, upplever att jag sover bättre. Men, är så makalöst trött! Har hänt ett par gånger nu att jag vaknar av alarmet och sedan bara somnar om... Har inte hänt på över 30 år! Alltid vaknat utan alarm, även om jag sovit bara 4 h och måste upp 03:30 för att köra till flyget eller så. Det här är en signifikant förändring! I morse vaknade jag av alarmet, men somnade om direkt. Imorrn bitti har jag en sån där mördarmorgon när jag måste sitta i bilen kl 4 för att köra till flyget. Har aldrig varit ett problem, men nu gruvar jag mig lite, måste deff sätta flera alarm i varje fall.
Jag njuter dock av att sova bättre, även om jag inte känner av någon direkt positiv utkomst av det än, annat än själva känslan...
Onekligen en intressant resa det här. Men, som sagt, de positiva reaktionerna är verkligen värda att uppskatta.
Nu är det dags för vecka 3. Hoppas alla ni därute också får en bra vecka!

Grattis till 2 veckor @Uncle Zeb. Ungefär nu så tyckte jag att kroppen blev lite piggare. Var såååå trött jag med i början. Somnade också om flera gånger efter klockan ringt och det hände inte mig innan heller. Men nu (3 veckor in drygt) så vaknar jag av mig själv tidigt utan klocka. Du kommer bli piggare. Stackars kroppen har så mycket reparation att göra och det tar energi.

Heja dig nu vecka 3. Du är så bra👏💪

@Uncle Zeb .Grattis till 2 veckor utan A.Jag märker åxå av ökat sug efter kolhydrater efter alkoholstopp.Lurigt.Tror kroppen & knoppen ” skriker” efter Kh från öl/vin som nu är borta.Du skriver att du äter lågkolhydratkost sen länge.Tror du att det kan vara en idé’ att öka lite på Kh för att underlätta för kroppen?Inte gå ” bananas ” men lägga till rotsaker etc…Trötthet är vanligt de första månaderna även svårt att sovas så njut av att du sover bra.Lägg dig tidigt & sov.Läkning i kropp & knopp pågår.

Stort grattis @Uncle Zeb! Ja man kan vara litet trött och sömnen tar ett bra tag att stabiliseras, min är ännu inte helt som jag vill ha det: har svårt att somna, kan ligga flera timmar innan jag på något magiskt sätt ändå somnar. Tror jag får ta ett nappatag med detta med någon smart beteendeterapi man kan följa (läste just om en approach jag tror kan funka).

Annars rullar det på här, gamla hobbies flyter som sagt upp och jag tar tag i mer och mer av grejer som behöver fixas och som fått vänta. Nu är det litet jobb med bilen inför besiktning, inget allvarligare men bara drygt. I går fixade jag ett par gamla favorithögtalare där skumgummiringen runt elementkonerna vittrat sönder., operationen kallas "refoaming" Hade faktiskt beställt ett reparationskit för typ 10 år sedan men det blev aldrig av... nu hade jag lust och energi och det var riktigt skoj att kunna återuppliva dessa små godingar från de döda :-) Blir perfekta som dolby atmos-högtalare eller bakhögtalare, om nu frugan kan acceptera dessa på inte helt osynliga ställen... mja vi får se. De är rätt söta tycker iaf jag.

Ha det gott alla och kör vidare på den inslagna vägen, försök njuta av resan med nyfikna ögon så blir det mycket lättare!

@Vitvargen Gamla favoriter - vittrade skumkanter - refoaming - små söta godingar. Och du talar med kärlek. Inte kan det vara Carlssons OD-11:or du talar om. Kanonhögtalare hur som.

@xyz23: nej tyvärr inget så skoj och vintage som Carlsson / Sonab, det hade verkligen varit en upplevelse att återuppliva! Den mannen är ju legendarisk, hade en polare på studenttiden som var helt frälst i dessa Carlsson-kreationer och bjöd på fantastiska sessioner matade med fina gamla monoblock rörförstärkare och förstklassig vinylsvarv. Själv var jag inne på helt andra vägar med mera PA-stil på högtalare och extrema ljudvolymer på den tiden.

Det jag tog mig an nu vara bara ett par 30 år gamla Boston Acoustics HD5v, inga speciellt märkvärdiga eller dyra högtalare men jag gillade skarpt det sköna avslappnade ljudet med sin tajta midbas i en sluten låda. Perfekta ihop med en bra subba. Samt, mycket kompakta och lättplacerade. Mitt första refoaming-projekt blev det och gav mersmak, inte särskilt svårt bara man tar det lugnt och är noggrann med alla moment. Behövde inte ens montera bort dammkåporna för schimsning, det blev perfekt bara med fingertoppskänsla och en tongenerator för centreringen - mycket enklare procedur.

Håll hårt i dina OD-11, guld värda som du vet!

För att återgå till trådämnet så är detta ett bra exempel på hur man får tid och energi med gamla intressen nu när man slipper alkohol, det är väl något alla kan ta med sig.

Fick kolla kalendern noga, börjar bli mindre intressant att räkna dagar men på söndag blir det 12 veckor. Tänkte passa på och summera litet för jag kommer inte att ha tid i helgen.

Denna vecka har passerat snabbt och verkligen intensivt: har haft en riktigt extrem arbetsbelastning med jobb fram till midnatt varje dag, massvis med kontakter med nya och gamla kunder, kollegor. På sätt och vis tacksam att jag inte behövt växla upp på denna nivå de första veckorna av alkoholfrihet men det skulle säkert gått det också.

Jag arbetar på en engelskspråkig arbetsplats och som svensk känner jag mig fortfarande ovan vid den där standardfrasen kollegor alltid kläcker ur sig när man träffas, typ "Good morning XXX, how are you?". Jag har alltid svarat litet så där svenskt klagande över små mer eller mindre värdsliga bekymmer, innan den obligatoriska returfrasen. Senaste veckorna har jag svart helt ärligt och från hjärtat typ: "I feel great, fabulous YYY we have and I'm thrilled to dig my teeth into ZZZ!". Eller vad det nu kan vara, poängen är att det oftast är ett sprudlande positivt svar, fortfarande utifrån samma ärliga grund (hatar meningslöst snick snack och robotsvar).

Något har hänt senaste tiden, jag har börjat att verkligen SE människor, uppskatta deras närvaro, att lyssna på vad de verkligen säger. Jag känner att jag utstrålar en positiv magnetism och det smittar av sig på de jag möter.

Inte bara det. Jag känner mig otroligt mycket skarpare på alla plan, fysiskt mycket fräschare, mentalt som om jag uppgraderat hårdvaran till fördubblat antal cpu-kärnor och kan se djupare komplexa mönster i problemsituationerna jag hanterar nästan omedelbart. Det bara uppenbarar sig helt utan ansträngning.

Visst, det finns fortfarande saker jag måste hantera tex detta med träning som jag segar med, har så svårt att ta mig tid till det men jag måste skärpa mig. Sedan detta med tinnitus som blev värre tyckte jag efter A-stoppet: fortfarande svajar det upp och ner beroende på dagsformen eller vad det är. Tonerna ligger i spektrumet 10-12 kHz och dränker en del diskant jag annars kan höra, mest på ena örat. Det är ju inte bara att det stör musikupplevelse från div ljudanläggningar, det är såklart även irriterande. Jag får väl se det som att dessa ciliehår i ena snäckan kan vara rökta för all framtid och får lära mig filtrera bort det. Eller så är jag bara otålig över att restaureringsprocessen tar så lång tid, om det nu är det som pågår. Den som lever får se.

Små skitsaker på det hela taget, jag är bara så otroligt tacksam för beslutet vi tog för några månader sedan och att jag kunnat hålla fast vid detta bl a med stöd av alla härliga varma människor på detta forum!

Ni är fantastiska allihop, tack för att ni finns!

@Vitvargen Grattis till 12 nyktra veckor! 🥳🥳🥳 Och ett helt nytt liv. Tänker alltid på det när folk skriver att de förvisso dricker, men att allt med jobb och familj funkar bra. No way, tänker jag då. Det finns en högre växel, ett snäpp vassare att sköta både jobb och familj. Och det får vi uppleva när vi lever nyktert. Heja oss!

Trevlighelgkram 🐘

Tack för uppmuntrande hejarop! Ja då är det snart tre månader, den tid som jag sett rekommenderas för att kunna fatta rejält underbyggda beslut i lugn och ro om hur man vill ha det i fortsättningen. Beslutet växte dock fram mycket fortare än så som ni förstått: det är verkligen ett nytt liv med helt andra möjligheter som öppnat sig, och jag upplever ingen som helst förlust av att inte dricka A utan det är 99% solklara vinster. Jag behövde tydligen sluta helt och tvärt för att förstå vidden av de smygande konsekvenserna av att ständigt bedöva mig, hur det hindrat mig att leva fullt ut och att känna en total närvaro när man är bland folk och när man är i sällskap av "bara" sig själv eller sin partner. Jag hade glömt bort hur det känns, så det är ett kärt återseende efter många år i en slags dvala jag kunde se först i backspegeln. Jag är nyfiken av naturen och fokuserade stenhårt på alla nya spännande inre och yttre upplevelser, jag har berättat om de flesta av dessa.

Av det jag har varit inne på det förut, detta med att gamla intressen som nu fått tid och fritt spelrum: i helgen kulminerade ett av dessa spår efter en månads förberedande insatser i form av beställningar av udda tekniska komponenter från avlägsna leverantörer, samt kunskapsinhämtning. Bakgrunden är att vi länge har retat oss på dåligt internet i stugan men jag har aldrig orkat ta tag i det på allvar. Det har fungerat "tillräckligt bra" för det mesta med runt 20 mbps DL/UL uppkopplat mot en typisk landsbygdsmast en halvmil bort, men så fort mastbelastningen ökade framåt kvällen när alla streamar HD-tv för fullt så dök till neråt en tiondel av detta med lagg och fördröjningar. Känns det igen... :-) Klassiskt landsbygsproblem. Att välja annan operatör var inget alternativ, denna är fortsatt den minst usla på platsen och kommer förmodligen att vara det för överskådlig framtid. Jag fick äntligen lust att ta mig an denna utmaning!

Så under vägledning av synnerligen kompetent expertis i form av en kinesisk AI så resonerade vi oss fram till olika lösningar genom en ganska lågintensiv process som tog gott och väl en månad, litet pö om pö på lediga stunder. Givetvis minns den allt man diskuterat tidigare och man bara fortsätter exakt där man slutade.

Denna LMM är fascinerande genom att den har ett fördjupat läge där den visar underliggande resonemang och bedömningar från olika AI-agenter som analyserar användarens behov, kunskapsbakgrund, teknisk förmåga, vilken nivå av jargong som föredras, sinnestillstånd etc och planeringsagenten lägger upp en plan över hur svaret ska struktureras och vad som ska betonas, vilka fällor man bör varna för, motiverande delmål att försöka nå. Den orkestrerar sina svar och motfrågor genom att engagera ett antal specialist-agenter för de olika delarna, en av dessa är tex den som är expert på att formulera sig på perfekt svenska eller engelska eller vad användaren föredrar. Fördelen med transparensen är att man direkt kan se och korrigera eventuella felaktiga antaganden den gör och den anpassar sig omedelbart.

Den frågade efter diagnosdata från routern, gjorde mycket djupgående analyser av alla dessa radiotekniska parametrar och mätvärden inklusive de mest kryptiska som PPusch:21dBm PPucch:14dBm PSrs:0dBm PPrach:17dBm, Uplink mod/demod of MCS; mcsUpCarrier1:21, Downlink mod/demod of MCS; mcsDownCarrier1Code0:17. Tolkar detta i termer man förstår, föreslår åtgärder, frågar efter nya data, tolkar förändringar, hittade förklaringar till skenbart paradoxala försämringar som egentligen var steg på rätt väg.

Så det jag gjorde i helgen blev att rikta om mot en mera avlägsen men betydligt mer kompetent radiomast en mil bort, fortsatt genom rätt svår terräng med skog osv men väl vald via topografisk terränganalys och cellmapper för att hitta bästa kandidaten med bra midbands antenner riktade åt vårt håll. Lade till ytterligare en riktantenn några meter bredvid den existerande för att få ordentlig diversitet i 4x4 MIMO-konfiguration, fick bygga om routern med litet pilliga inre ingrepp för att kunna koppla in den extra korspolariserade antennen (återigen nytta av mina nya luppglasögon för kirurger/tandläkare!). Operationen blev mycket framgångsrik, nått en väldigt mycket snabbare och stabilare uppkoppling. Några små ytterligare steg krävs för att nå det mål vi resonerade oss fram till som bör vara ca 200/40 mbps DL/UL givet hårdvaran och geografiska förutsättningar. Känner mig genuint nöjd redan, men envis som jag är vill jag det ska vara så bra det kan bli!

Varför berättar jag detta på det här forumet? Jo, jag vill visa litet av hur förbaskat bra man kan må av att ta sig an riktigt spännande utmaningar, rikta fullt fokus på något "vad som helst" efter hur intressena ligger. Jag är ingen tekniker egentligen men älskar tekniska utmaningar som ett fritidsintresse. Just det här projektet hade nog varit omöjligt för mig tidigare men min AI-mentor bidrog med djup teknisk kunskap som gjorde problemen lösbara. Just teknisk kunskap om i detta fallet radioteknik, programmering och liknande är dessa LMM otroligt bra på att förmedla och det är ett sant nöje att bolla idéer och experimentera på det här sättet, man kan göra betydligt mer än man tror med en bra coach i ryggen!

Nu får jag ta mig an att byta till vinterhjul i morgon, en syssla som jag traditionsenligt väntat med till första snön fallit... :-). Nästa år kanske jag har energi även till dylikt i god tid vem vet?

Ha det gott all, kämpa på!

@Vitvargen Älskar ditt sätt att nörda ner dig i problemet. Sådana fördelar kan nykterheten ge - hjärnan funkar bättre, tålamodet är bättre och känslan av nöjdhet efteråt slår det mesta 😍 Grattis till dina snart 3 månader! Och ett nytt liv.

När jag hade varit nykter i cirka 3 mån gjorde jag utvärdering varje månad. ”Känns det bra? Ja. Då kör jag en månad till.” Fördelarna som tickar in vid 6 mån, 9 mån, 1 år, och hela andra året är enorma. Du har mycket att se fram emot! ”Inom överskådlig framtid” blev mitt mål efter ett tag, och i februari blir det 6 år. Att bli nykter är ett av de bästa beslut jag tagit.

Kram 🐘