Anayh5

Jag har ett möte till inbokat nästa vecka så jag ska försöka låta det sjunka in och tänka lite.
Jag är ingen dramatisk person, tycker inte om att stå i centrum och har under många år satt hans behov före mina egna och även barnens i många fall.
Så sättet kvinnan på kvinnojouren föreslog att jag skulle göra ligger väldigt långt bort från min personlighet.

has

@Anayh5 jättebra❤️

Det handlar inte om att vara dramatisk, det handlar om att ni ska vara säkra och trygga. Jag tror du kanske får se det som att hon såg allvaret i situationen, snarare än att hon försökte föreslå något dramatiskt.

När man levt i den här typen av relation blir allt väldigt förvirrande. De kan verka så otroligt övertygande och ”normala”. Det tar lång tid att själv förstå vad som egentligen hänt, och att hitta sin egen inre röst igen.

Några månader efter jag lämnade min exman deltog jag i en grupp på kvinnojouren. Jag trodde jag hade ganska bra koll vid det laget. Men när ledaren gick igenom olika typer av våld (och jag satt och tyckte så synd om alla andra utsatta i gruppen), insåg jag att det jag varit med om var så mycket mer utbrett än vad jag förstått. Att jag själv hade exempel under varje punkt, utom just fysiska slag.

Ge dig själv tid att låta det landa (så länge inget är akut) och ta all hjälp du kan få❤️

Anayh5

En fråga angående alkoholen. Vi träffades för ca 10 år sedan och i början drack han bara helgen, starköl och sprit, som senare byttes ut mot folköl. Han började dricka kanske 4 av 7 dagar, ett sexpack eller så per dag där, i några år. Alltid mycket mer på helger.
De senaste 2-3 åren har han druckit dagligen. Folköl. Först ett sexpack om dagen, mer på helgerna. Sen ökade även antalet på vardagar, kanske 8 stora öl om dagen, dubbelt på helger.
Nu köper han oftast ett sexpack stora öl och ett sexpack små öl varje dag och har gjort sen kanske ett halvår tillbaka (12-18 stora öl på fre&lör).

Min fråga, eftersom det är ett mönster som funnits i många år, och bara ökat efter tid. Även om det vara är folköl. Låter detta som ett alkoholberoende där han kommer ha svårt att klara av att sluta utan professionell hjälp?

Rike

Är han själv genuint intresserad av att låta bli alkohol? Inget hjälper annars.
Om han är det så tycker jag att han ringer vårdcentralen eller företagshälsovården imorgon och rådgör.

Anayh5

@Kristoffer Jag gick aldrig på den andra tiden. Barnen blev sjuka och det har inte blivit att jag bokat om den ännu..
Nu när allt varit lugnt ett tag börjar jag tänka att jag kanske bara överdriver och skapar problemen själv i mitt huvud

Kristoffer

@Anayh5 Okej, så nu när det är lite lugnare hamnar du i att ifrågasätta dig själv och hur allvarlig situationen egentligen är. Det är högst mänskligt, och samtidigt kan det vara bra att utmana de tankarna lite. Vi har skrivit ett meddelande direkt till dig kring det, om du vill läsa. Oavsett, fortsätt gärna att uppdatera och skriva här om hur det går.

Rike

Bra att det varit lugnare just nu♥️

Men snälla boka ny tid med kvinnojouren ! Du har barn som inte får växa upp i missbruk och som behöver sin mamma välmående o fokuserad -små ännu.

Och givetvis för DIN skull! För din och barnens.