TemporaryPurposa

@Vitvargen du har rätt i mycket! Bl a detta att suget efter alkoholen har klingat av, det har det verkligen! Kanske naltrexonen hjälper till här, men jag tror jag har mycket att tacka allt reflekterande och analyserande och grävande i mig själv. Och mycket av det har ju varit med hjälp av er här på forumet 🙏

Även bilden av det idealiserade läget verkar liksom vittra sönder i kanterna. Det ser liksom inte lika fint ut längre när jag tittar på det?

Däremot måste jag ärligt säga att jag än så länge inte riktigt fått starka känslor till övriga källor till glädje. Visst har jag övriga källor till glädje, men det hade jag ju samtidigt som jag drack förut också. Än så länge har det inte blivit så tydligt för mig vad som ersätter just glädjen av alkoholen.

Det behöver jag hitta, skaffa mig. Få tankebanor att köras många gånger i nya hjulspår tills det blir just inkörda spår till något annat än till alkoholen.

Idag är dag 8 avklarad! Har gått relativt enkelt den här gången. Men jag har än så länge varit nere, inte glad, sedan mitt återfall. Och jag känner att jag är bättre på att vara på min vakt att inte dricka för att bedöva o trycka ner jobbiga känslor. Jag vill lära mig att känna dem och hantera de jobbiga känslorna istället. Det har varit riktigt jobbigt, men jag har känt mycket känslor senaste dagarna...

Det är nog farligare för mig när jag är glad o har ansträngt mig o presterat på många områden o vill belöna mig, unna mig. Det är riktigt farligt. Det är ingen fara just nu alltså men det kan ju vända... O då vill jag vara så förberedd som jag kan vara.

Och ett steg är som sagt att vara aktiv här, tänka, skriva, läsa, he feedback..

Vi kämpar tillsammans!!!

Lite tråkigt, men verkar som några av mina senaste kommentarer här inte har sparats...

vår2022

@TemporaryPurposa Bra jobbat med 8 dagar!💪. Det som lätt sker när man tar återfall efter återfall är att det liksom tär på och tar allt mer energi att starta om på nytt igen. Man tappar lätt motivationen till en ny start. Så att du känner dig nere är inte så konstigt. Det kan bara ta lite mer tid innan det lättar i sinnet. Sen kommer känslorna lättare upp på ytan som nykter och att de gör det handlar om att de behöver tas om hand, hanteras för att det ska kännas bättre. Bara att synliggöra dem lättar på trycket. När de trycks ned så lagras de bara på hög, men får ingen hantering.

Du skriver ”Däremot måste jag ärligt säga att jag än så länge inte riktigt fått starka känslor till övriga källor till glädje. Visst har jag övriga källor till glädje, men det hade jag ju samtidigt som jag drack förut också. Än så länge har det inte blivit så tydligt för mig vad som ersätter just glädjen av alkoholen.”

Det tar sin tid för att återhämta sig i hjärnan och få balans i systemet. Rekommendationen är att vara nykter i minst 3 månader just för återskapandet av balansen. Så klart är allt individuellt men balansen i hjärnan är viktig, det ger oss balans i våra tankar och känslor. Jag har även fått definiera om vad glädje är för mig. Den känns annorlunda som nykter. Det handlar mer om det lilla i det stora, om det vardagliga, om tacksamhet och en känsla av lugn och frihet inom mig.

Så här skriver Anders Hansen om lycka som jag tagit till mig:

”Lyckan är en långsiktig upplevelse av mening. Om du håller med om den definitionen och vill bli lyckligare är det viktigaste att ignorera lyckan, säger han. Ju mindre vi bryr oss om den, desto större chans att bli lycklig. Lycka ska inte ses som ett självständigt mål, utan i ett sammanhang. Lycka uppstår när vi förstår vad som är viktigt i livet och handlar därefter. När vi blir en del av något som vi upplever som meningsfullt för både oss själva och andra.”

Bra jobbat och önskar dig en fin valborg!🔥❤️

Vitvargen

@TemporaryPurposa, det tar några veckor innan "volymknappen" i belöningsloopen skruvats ned till normala nivåer så att du fullt ut återfår känslor av nöjdhet och lugn av tex träning, rogivande upplevelser, sådant som ger dopamin och andra "må bra"-substanser.

Du har lyckats väldigt bra med att träna den vilja och beslutsamhet som krävs, i flera omgångar har du visat stor styrka. För varje dag du står emot suget så blir "alkosnubben" svagare, du får mer makt och känsla av kontroll, andra källor till nöjdhet och lugn får en chans att komma fram.

Molnet skrev en hel lista på saker man kan göra och stoppa i sig i ett inlägg igår i tråden "när ångesten och besattheten leder dig till återfall", allt för att maximera dopaminproduktion (och även produktion & omsättning av endocannabinoider, det är i stort sett samma prylar det handlar om plus att mörk choklad är bra också). Klart värt att testa.

Du fixar detta!