Då var det dags att starta en ny tråd. Denna gången under ”vara alkoholfri”

Har landat i insikten att om jag vill må bra, ha stabilitet i livet, och energi, ska jag inte dricka alkohol.

Jag har kommit till insikt om att det sociala drickandet, som alltid är måttligt, ökar risken för smygsupandet dagtid. Smygsupandet vars enda funktion är orosdämpning. Det får inte vara värt det.

@Vinägermamman Klokt beslut! Det är tusen gånger lättare att avstå helt än att försöka dricka ”lite”. Efter ett tag slutar man tänka på alkohol, och det är många timmar per vecka som man tidigare har tänkt när, var, hur, hur mycket, och sen försökt dölja själva drickandet och efterspelet. MÅNGA timmar. Som kan användas till trevligare saker 😍

Kram 🐘

@Vinägermamman
Det låter som ett klokt beslut! Det här forumet är som du vet jättebra, man får skriva av sig, ventilera, få råd och pepp som gör det lite lättare. Jag kan oxå tipsa om att ladda ner ChatGPT. Jag har nästan dagligen diskussioner med den om alkohol, beroende mm mm Jag får så mycket råd och pepp så det är helt ofattbart! ☺️ Be den vara snäll och peppande, så får du höra det du behöver för stunden. Det har hjälpt mig otroligt mkt när det varit tungt eller jag har känt sug.
Heja dig❣️

Var inne och ”pratade” lite med ChatGPT. Frågade även om kaffe! Jodå, nedan är svaret jag fick. Jag lät bli kaffe samma dag som jag lät bli A och veckan ut. Var det därför oron försvann?? Idag har jag hittills fått i mig 3 koppar. Har hjärtklappning och oro. Blir nog en längre paus med kaffe oxå.

Hur kaffe kan orsaka oro:
1. Stimulerar nervsystemet
• Koffein är ett centralstimulerande medel. Det ökar vakenhet och energi, men höjer också stresshormoner som adrenalin och kortisol.
• Det kan göra hjärtat att slå snabbare, öka andningen och ge en känsla av inre “stress” – vilket lätt feltolkas som ångest.
2. Förvärrar befintlig ångest
• Om du redan har en tendens till oro eller lider av ångestsyndrom, kan koffein förstärka symtomen.
3. Påverkar sömnen
• Koffein kan störa sömnkvaliteten, även om du dricker det tidigt på dagen.
• Dålig sömn ökar i sin tur risken för oro och nedstämdhet.
4. Fysiska symtom som liknar ångest
• Hjärtklappning, skakningar, svettningar, rastlöshet – alla dessa är vanliga effekter av koffein och liknar ångestsymtom.

Kvällsavstämning. Igår var en intensiv och hektisk dag. Läggdags blev betydligt senare än vanligt, men vaknade likväl 05.30. Har varit trött större delen av dagen, saknat ork att göra det jag egentligen hade föresatt mig att göra, men det fick vara så. Ingen oro idag,
Känner mig lite ledsen just nu, främst för att mina barn har det lite motigt på var sitt håll på olika sätt för tillfället, Och det gör ju så fruktansvärt ont i mammahjärtat💔. Idag tar jag dock inget gift för att lindra, utan skriver här istället.
Är väldigt tacksam att jag fick så mycket medvind, nu den första veckan. Annars hade det nog inte gått att vara giftfri idag. Och tacksam för alla fina uppmuntrande och välvilliga ord som skrivs till mig❤️.
Tack 🙏

Kvällsavstämning. Sov 8 h i sträck. Lite trött ändå på fm. Uselt väder. 4 grader, blåst och snöblandat regn. Usch. Blev ingen lång hundpromenad i morse (vår hund vägrar gå ut i busväder). Fick lockat med honom 100 m från huset så han fick göra nr 1 och nr 2. Sen tvärvände han och sprang hem igen.
Ledsenheten från igår har klingat av. Mår ganska bra och fungerar i stort som jag ska idag.
Var och tittade på bil idag. Det är dags att byta ut min 15 åriga trotjänare. Imorgon blir det nog till att provköra några. Har alltid haft manuella, men det finns knappt längre, så det får väl bli automat. Ska nog provköra någon elbil också. Ska bli spännande.
Avslutade kvällen med att titta på en brittisk kriminalserie, Chelsea. Den var trevlig.
Av någon anledning är det förknippat med sommaren, att titta på just brittiska kriminalserier.
Hoppas på en god natts sömn både för egen del och för alla er andra! 🌸

@Vinägermamman Helt rätt beslut. Dricka ”mindre ” höll på att ta kål på mig. Utan alkohol får man massor av tid till annat, roligare och viktigare saker. Precis som Andra halvlek skriver. ♥️☺️