Och hela det första året tog jag höneblundar dagtid! Ställde klockan på 45 min och slocknade som ett ljus inom 15 min. Fick 30 min powernap, det var som att reseta hjärnan. Oerhört effektivt! Inte senare än kl 15 dock, då pukan nattsömnen påverkas. Ofta använde jag vilorummet på lunchrasten.

Kram 🐘

Hej på er,
Dagen har förflutit utan vemödor och sug efter alkohol. I morgon kväll drar vi iväg till midsommarfirande och det kommer bli jättetrevligt och skoj. Jag pratade med en av de vi ska fira med och där hade det bunkrats upp med bubbel så det räcker och blir över. Personen tyckte jag var imponerande att jag har klippt drickandet. Det är bra och förenklar att det är känt att jag inte dricker så jag förhoppningsvis slipper för mycket trugande och frågor om alkohol. Även om några som vi firar med anser att både folk- och mellanöl är utmärkta alkoholfria alternativ så något ”inte ens lättöl” kommer jag nog att behöva svara. Alla är dock snälla och hyvens personer då jag ser fram mot firandet och det brukar vara lugna tillställningar och nu hoppas jag att barnbarn får uppmärksamheten och ett minnesvärt firande.

@Andrahalvlek, tyvärr kan jag inte nyttja vilorummet då jag i min roll inte kan bli förknippad med att nyttja vilrummet för då blir det till att söka nytt uppdrag. Idag jobbade jag hemma och tog en tupplur tidig eftermiddag.

Ha det bra. En dag i taget.

@JHL Bra gjort av dig att berätta i förväg om att du inte dricker. Det blir nog lite mindre trugande då. Vid en tillställning jag var på sade jag att jag inte dricker och fick som svar, men bubbel dricker du väl!😂. Men vi är hardcore och dricker inte ens lättöl!😎

Hoppas du får en fin midsommar och ett minnesvärt firande!🌼🌻🌞

Hejsan,
Precis när jag började avrunda dagen för att packa innan färd mot midsommarfirande så började det att regna. Förhoppningsvis blir vädret bättre i helgen.
Senare blir det en sväng förbi bolaget för införskaffande av Guinness zero och alkoholfritt bubbel. Någon som kan rekommendera något lämpligt bubbel och vin (rött och vitt)! Jag är inte speciellt välbevandrad i det alkoholfria sortimentet så hjälp mottages tacksamt.
Ha det bra i midsommar och kom ihåg att vara noga med uttalet, https://youtu.be/zag9DqM76OU

Ha det bra. En dag i taget.

@vår2022 inte ens bubbel… ja vilka hardcore torrbollar vi är :-). Men vi är nöjda och stolta över våra val. Kanske ska vi googla efter kvarlämnor efter den gamla kampanjen ”Spola kröken”, en t-shirt med den loggan vore lite skoj att ha på sig när man glider in på midsommarfirandet.
Ha en fin midsommar!

@JHL @Carisie
Ha ha! Ja, minns spola kröken tröjan😂. Den är ju ikonisk! Så himla häftigt om vi glider in med dessa T-shirtar på fest. Kanske kan Alkoholhjälpen sponsra dem😂😂😂. Mer hardcore torboll kan man inte bli!

Ha en fin midsommar!😎

Googlade precis spola kröken tischor online, finns snygga gula och blåa. Kaxiga, får man beställa....
Glad midsommar gänget, kom till stugan idag, första semesterdagen, känns kanon so far💥

@Carisie Jag gör samma, vi ska vara genuint stolta över vårt nykta val, fan vad vi spolar och kommer att spola kröken framöver, underbart👊😀 (Kröken gör sig sas bäst spolad)