Tänker du lite lagom eller bara vissa dagar med alkohol? Tror tyvärr inte på det.. eller eget boende men fortsätta som par?
Stänger man av mobilen för att slippa sms mm -då har man iaf ett tryggt hem isf.. men det tär likväl.,

@Rike ja förlåt, frågan föll bort. Inte gällande alkohol. Jag tror inte heller det är en lösning för min sambo. Jag tänkte mer på boende och kontakt. Jag har ju mitt eget boende. Igår sa jag nej till att få besök när han var påverkad.

Typ lösningar som att ta en veckas paus helt i kontakt, bara ses när han inte druckit, eller vara hos honom men tillåta mig att ha mer känslomässig distans och göra mina egna aktiviteter.

Jag är liksom i ett mellanläge nu där jag ännu inte ställt ultimatum och inte är redo att lämna, men inte orkar vara uppe i det varje dag heller.
Försöker jobba på mitt medberoende, sluta kontrollera, fokusera på mitt liv, och på positiva saker, samt ska på Al-alon på tisdag.

Har ni erfarenhet av den punkt jag befinner mig?

@myssockan Jag började med att köpa en liten lägenhet som jag åkte till när drickandet drog igång oftast fredag eftermiddag till söndag eftermiddag. Det var en lättnad att få ha helgerna för sig själv, blockade även på mobilen då. När han sen slutade jobba, så eskalerade det ju snabbt och blev flera dagar i veckan och då hade jag mitt eget redan och det var lättare att flytta för gott. Eftersom ni inte lever ihop så tycker jag absolut att du ska distansera dig när han dricker och bara umgås när han är nykter. Det tär ändå, som Rike skriver, men jag tyckte att jag ändå hade nytta av att "stänga av". Jag fick ro till egna tankar och känslor, som ledde mig vidare mot ett friare och helare liv