Man kan ju tro att jag lider av dålig sömn och ångest när jag vareviga morgon vaknar innan fan är vaken. Men det är faktiskt tvärt om. Jag följer min kronotyp. ( min dygnsrytm)
Somnade vid 21.00 igår o sovit obruten till typ nyss. Nästan elektriska av energi och hjärnan i full gång på adhd vis.
Lite knäppt kanske men det är då jag mår som bäst.

Igår sken solen. Rotade runt lite i garderoben. Förra sommaren var jag sjukskriven( utmattad, trött som ett as) inte pga alkohol men vin gjorde det inte bättre. Jobbat , presterat enormt högt på ett väldigt strategiskt jobb i region under ett par år.
Hjärnan slocknade, kroppen svullnade, själen dog , ja jag tog slut.
Det jag hittade i garderoben var ett par naturvit snickarbyxor som jag inte en tittade på förra sommaren då den svullna magen hade potatis som på en 6 månaders gravid omföderska.
Igår gled de käcka brallorna på och satt snyggare än när jag köpte den för några år sen.
Ett par brallor som passar kanske inte är världens grej men känslan av att jag genom att ge fan I vinet tar så mycket bättre hand om mig själv utan dieter, konstigheter, juicedetox o annat jox, kan förändra kroppen till en glad, slank , snygg rörelseapparat som jag är stolt över!
Att känna sig småsexig och lite cool vid 55+ är inte alla förunnat. Med sommar/ semestervin hade jag aldrig haft den känslan. Den självkänslan och stoltheten är sprungen ur nykterheten.
Tant Sug gav mig aldrig den känslan och livsglädjen jag har nu!

Tacksam tar jag ännu en dag, en riktigt bra nykter dag!
Alkoholstoppet är värt så mycket. Typ min guldkant på tillvaron.

Må så gott alla 🥰