Hej! Efter mitt återfall för tre veckor sedan, så är skammen fortfarande så brutalt övermäktig. Känns som att jag aldrig kommer att resa mig igen. Såklart använde jag Facebook på ett sätt som bara basunerade för öppen ridå hur full jag var. Bor på en relativt liten där alla, om inte känner varandra så iaf (tror) att de vet vem och hur du är. Hursomhelst, min fråga är ifall någon gjort något liknande. Isåfall hur hanterade ni det efteråt? Behöver verktyg för att kunna hantera detta. 😓😭

@Hopplösast
Hej, jag kan inte direkt hjälpa dig med något verktyg men jag kan däremot säga att oräkneliga gånger har jag skämt ut mig på fyllan och lika många gånger har jag sett andra göra det.
Men i regel bryr sig ingen så länge ingen kommer till skada, det är min uppfattning iaf.
Jag tror din bakfylleångest och skam över återfallet gör att det känns mycket värre än det är.

När jag skäms efter något jag gjort så brukar det hjälpa med att försöka leva som vanligt, gå till jobbet, gå till affären och du kommer märka att ingen bryr sig. Om någon har en förutfattad mening eller annan bild av dig så bara skit i det.
Skit i dom och kämpa på med nykterheten!
Hoppas det gav någon tröst, ville inte se din tråd vara utan svar.
Ha det bra!

@Hopplösast, pinsamt men det är bara att lägga det bakom dig och gå vidare. Dra lärdom av detta så blir du starkare. Jag har lyckligtvis inte gjort det själv men noterar att ibland tar folk i mitt sociala flöde bort inlägg som osar alkohol. Ingen verkar ha brytt sig och sker det mycket sällan så tar ingen notis/faller i glömska. Det är även bara ett fåtal som ser dina inlägg då fb mestadels visar annat än vänners inlägg.

@Nyvaken_11 det gav tröst, tack för det. Jag antar att du har rätt i att det är klokast att försöka att bara leva vidare och göra tiden göra sitt. Än en gång tack! Att du tog dig tid med mig gör att jag känner mig mindre ensam.

@JHL tack för ditt svar. Jag har ju också sett just sådana inlägg från andra på fb. Man får ju hoppas att så få som möjligt har sett det och efter det tänka framåt eller åtminstone försöka fokusera mer på var jag är här och nu än var jag gjorde då.