Villmåbra79

Igår drack jag vin, jag vet varför och det var onödigt. Men tänker inte skämmas utan fortsätta jobba på och läsa och skriva. Det blir lätt att jag fastnar i att det går så bra för alla andra och varför kan inte jag. Får ta fram lite mer grit.
Mitt mål just nu är att drastiskt minska antalet a-dagar i april jämfört med mars. Börjar nu med en lång bilresa till släkten. Glad påsk på er alla!

Villmåbra79

Trött på mig själv!

Påsken gick rätt bra. Men i ärlighetens namn var det nog mest för att den enda vinflaskan vi hade med oss på resan var äcklig. Den här veckan efter att vi kom hem har varit usel.

I korthet: jag jobbar på väldigt bra med boken ”The alcohol experiment” och gör övningarna. De är verkligen toppen! Så bra saker att tänka på! Och jag har nog läst varenda inlägg här den senaste veckan, och även en annan bok inom ”quit lit”. Blir så
inspirerad. Men sedan dricker jag i alla fall.

Det är exakt som varje gång jag ska börja med viktminskning. Köper appar, handlar råvaror, planerar, lagar nyttiga rätter och gör listor. Men sedan äter jag en massa annat utöver det.

Jag kan verkligen inte hålla i någonting fastän jag vet rent logiskt att det är bra för mig?

Och så är jag av naturen väldigt inriktad på prestation och känner mig dålig när det inte går bra heller fast det går bra för ”alla andra”.

Andrahalvlek

@Villmåbra79 Fortsätt jobba med The alcohol experiment. Och läsa/lyssna på annan quitlit. ”Skål ta mig fan” kan jag rekommendera på Storytel. Mycket igenkänning.

För att lyckas måste man verkligen vilja, inifrån och ut. Och genom att inspireras av andra kan vi komma dit. Verkligen bestämma oss. Du kommer dit också!

Kram 🐘