10 fria dagar
Nu har jag inte druckit sen 1 augusti. Jag har druckit x antal öl varje dag i ett år. Jag vill sluta dricka. Men idag har jag känt ett stort sug hela dagen fast jag har gjort saker
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
@Qwer1 Det blir ett bra…
@Qwer1 Det blir ett bra firande, en flaska kall cola! Grattis i förskott!🥳🌷💕
Hej, jag är ny här och blev…
Hej, jag är ny här och blev nyfiken på er tråd. Jag behöver klara av att vara utan alkohol under en period för att hitta tillbaka till ett "normalt" drickande. Är idag på dag 1 och beslutat mig (som så många ggr förut) för att avstå helt i 10 dagar. Nervös och har ingen tillit till att jag klarar det men vill och behöver verkligen! Tack för allas inlägg, det stärker att läsa och känna igen sig 🌼🍀🌼
Hur fan skq jag sluta med…
Hur fan skq jag sluta med bärsen. Magen blir fet och ekonomin blir sämre…
Måste sluta med biran. Jag…
Måste sluta med biran. Jag har fan inte råd….
Perfekt med 1 juli imorgon…
Perfekt med 1 juli imorgon. Nykter då
@Qwer1 Tänk på hur du gjorde…
@Qwer1 Tänk på hur du gjorde i maj när du klarade två veckor. Kanske kan det vara bra att ta kontakt med vården och få något mot ölsuget? Har inte provat själv men vet att många pratar om att det funkar bra. Om du kan vara nykter en längre tid så taggar triggerhjärnan som suktar efter alkohol ned sig och det blir lättare att stå emot. Ge det tid och bit ihop! Du verkar vara riktigt less på öldrickandet.
Kämpa!💪🌞💕
Om jag är! 😔@vår2022
Om jag är! 😔@vår2022
Om jag är! 😔@vår2022
Om jag är! 😔@vår2022
@Qwer1 Vad skulle du kunna…
@Qwer1 Vad skulle du kunna göra för att inte gå och köpa/dricka öl?
Jag var ute och sprang…
Jag var ute och sprang tidigare idag. Jag är inte öl sugen (idag) men jag måste ha öl känns det som för att ha något och göra… 😭@vår2022
@Qwer1 Att springa är bra…
@Qwer1 Att springa är bra. En ölkompis är en bedräglig kompis, det blir bara en ond spiral. Kan du ringa någon och prata en stund, laga en god middag, se en film, läsa en bok?
Exakt. Ringer bekanta men…
Exakt. Ringer bekanta men efter det blir jag sugen på bärs. Får försöka se någon film kanske sticka och köpa någon bok imorgon@vår2022
Baka något. Som tar tid. :)
Baka något. Som tar tid. :)
Baka något. Som tar tid. :)
Baka något. Som tar tid. :)
@Qwer1 Ja, du har massor av…
@Qwer1 Ja, du har massor av bra uppslag! Se till att ha aktiviteter att göra och fokus på det. Dricka alkoholfritt. Jag brukar blanda fun light med bubbelvatten från min sodastream, massor av is och kanske lite jordgubbar i. Det är gott och läskande😁
Grymt får testa det! @vår2022
Grymt får testa det! @vår2022
24 h utan öl (alkohol) igår…
24 h utan öl (alkohol) igår drack jag 1 st 50 cl folköl, 1 33 cl folköl samt en shoot.
Har varit seg hela dagen. Druckit 3 liter vatten..
Idag supit sen i torsdag …
Idag supit sen i torsdag (fredag morgon) känner mig bakis idag efter att va nykter igår.
Hoppas du orkar hålla ut och…
Hoppas du orkar hålla ut och bli av med alkoholen. Ta en kaffe och njut av sommarvinden. Varje nykter dag är en vinst. Ta hand om dig!
Hej! Vill bara titta in och…
Hej!
Vill bara titta in och ge dig lite pepp!!
Innan du tar första glaset, tänk på din värsta baksmälla.
Själv har jag så mycket pinsamma ögonblick, från fyllan och bakfyllan, att spela upp för mitt inre att jag skäms bara jag skriver detta… Vi är värda något bättre!!!
Allt gott till dig☀️
Tack tack. Tänkte köpa en…
Tack tack. Tänkte köpa en folk öl. Men klarar mig. Kanske blir av med min öl mage om jag slutar dricka öl @Kennie @Allegra
@Qwer1 Den där ölmagen, som…
@Qwer1 Den där ölmagen, som vi har skaffat oss, kan vi helt enkelt sluta mata! Hang in there :)
Hälsningar/A
Skönt att ha nykter. Vad nye…
Skönt att ha nykter. Vad nye druckit starköl sen i torsdag natt
@Qwer1 Bra jobbat! Fortsätt…
@Qwer1 Bra jobbat! Fortsätt så💪💕
Ska påvert ärende nu. Mitt i…
Ska påvert ärende nu. Mitt i mordviner bolaget. Men känner inte sug @vår2022
Fan vad sugen jag är på en…
Fan vad sugen jag är på en kall öl
Hur länge kommer man känna…
Hur länge kommer man känna sig av öl?
Sug*
Sug*
@Qwer1 Kämpa emot! Du har 10…
@Qwer1 Kämpa emot! Du har 10 och klarar du idag har du 11. Heja dig!
Åh, det är en bra fråga!…
Åh, det är en bra fråga! Antagligen såpass länge som reflexen, att svara på alla känslor med en kall öl, finns kvar.
Vi är vanemänniskor, agerar på impuls utan att tänka efter. Tyvärr har det gått så långt att allt kretsar kring alkohol, även då vi vill sluta dricka.
Själv har jag börjat med antabus för att tvinga mig själv bli av med den här fixeringen som alkohol utgör.
Hoppas du kan ersätta alkohol med något annat; träning, promenader, tv-spel.. Ja, allt möjligt vad som helst!!
Allt gott till dig /A.
Hej alla duktiga personer…
Hej alla duktiga personer. Styrka till er! Vill jag börja med att säga!
Varit nykter i fyra dagar. Kommer jag alltid att ha öl i bak huvudet? (Tänka på det..).
@Qwer1 Grattis till 4 nyktra…
@Qwer1 Grattis till 4 nyktra dagar 🥳🥳🥳 I början kommer tankarna på alkohol ofta, men det glesas ut med tiden som nykterheten pågår. Jag firar 2,5 år nykter den 9/8 och förra veckan fick jag en vin-flash för första gången på evigheter. Jag blev full i skratt - var fan kom du ifrån liksom? Egentligen var det bara vila jag behövde. Ofta är det så, man behöver vila eller något att äta.
Men så länge du föder systemet med alkohol så kommer suget att bestå. Tyvärr.
Kram 🐘
Tack för responsen! Skönt…
Tack för responsen! Skönt höra att det avtar med tiden! Jag ska på fest 26e och jag kommer känna mig töntig som dricker läsk!@Andrahalvlek
@Qwer1 Jag känner mig inte…
@Qwer1 Jag känner mig inte töntig när jag dricker alkoholfri öl, cola eller vatten. Jag känner mig stolt över att jag har tagit ett beslut som gynnar min hälsa och alla mina kontakter med andra.
Kram 🐘
Det blir hemgång tidigare än…
Det blir hemgång tidigare än vanligt då! Så det är ju ruggigt skönt och så slipper man tänka på vad Man gjorde ”igår”@Andrahalvlek
@Qwer1 Ja, tidigare hemgång…
@Qwer1 Ja, tidigare hemgång blir det. När folk börjar upprepa sig och fyllegagga och enbart prata utan att lyssna, då går jag gärna hem.
Kram 🐘
Ja! Men kommer sakna bärs…
Ja! Men kommer sakna bärs kvällarna på stan 😆@Andrahalvlek
@Qwer1 du är också duktig,…
@Qwer1 du är också duktig, fyra dagar kan vara en pärs, det vet de flesta här skulle jag tro. Du är inte ensam.
Jag vet vissa som väljer att ta bilen till festen (tips om du har körkort), annars kanske du kan dricka alkoholfritt och hitta på att du ska upp tidigt och hjälpa någon? Tyvärr har vi en så skev och svår alkoholkultur i Sverige där vi förväntas dricka. Kan du tänka dig att hoppa just denna fest och vänta iaf på nästa kanske det kan vara smart, även om du så klart bestämmer själv. Jag vet ju inte hur det fungerar för dig men jag har iaf ofta tänkte att jag ska dricka mindre nu denna fest och ändå har jag inte slutat.
Lycka till
Körkort men tyvär ingen bil!…
Körkort men tyvär ingen bil! Annars hade det varit bästa förklaringen att jag kör. 🤣@Kattskit
Körkort men tyvär ingen bil!…
Körkort men tyvär ingen bil! Annars hade det varit bästa förklaringen att jag kör. 🤣@Kattskit
@Qwer1 Attans!
@Qwer1 Attans!
@Kattskit Nu är man…
@Kattskit Nu är man välkommen till min sida på Facebook som är som detta fast utan anonymitet. all info står bland senaste kommentarerna i forumet här och när du kommer till sidan. enklast är att söka efter Alkoholberoende bland grupper på facebook då hittar du den. och info regler osv.
Sjunde dagen. Tänker ännu på…
Sjunde dagen. Tänker ännu på bärs. Vad gott det hade varit med en iSkall sådan! 😫
Andra helgen och åtta dagar…
Andra helgen och åtta dagar nykter! Fun light är fin fin
@Qwer1 Heja dig! Fortsätt så…
@Qwer1 Heja dig! Fortsätt så, en dag i taget. Aldrig ta första glaset.
Kram 🐘
@Qwer1 Vad bra du jobbar!…
@Qwer1
Vad bra du jobbar! Dag 9 idag! 💪
Jättebra!!
Folk här inne säger att det…
Folk här inne säger att det värsta är över efter en vecka. Men efter nio dagar känner jag ett starkt sug. Speciellt när man tittar på sport.
Tar lång tid för vissa. Jag…
Tar lång tid för vissa. Jag hade min gräns på 3 veckor. Då kände jag mig piggare och mindre sugen och på bättre humör. Sen går det upp och ner. Räkna med att det kan ta veckor, månader eller som för mig. Som firar 2 år som nykter snart. Helt plötsligt har det kommit ett sug igen. Fast inte efter alkohol. Bara att hjärnan vill ha det där som fattas. Det som var en skön känsla en gång i tiden. För det det har det inte varit dom senaste åren jag drack. Då var det bara för att tömma skallen och man behövde sin dos. Så nån alkohol kommer jag inte ta. Det suget är borta. Jag behöver nog däremot få något annat utskrivet än anti-depp medicin som jag haft i många år. Jag behöver få lite energi och glädje. Ett lyft. Det finns ju grejer till det men det funkar inte att byta till ett annat missbruk. har man den beroende genen så har man även toleransen kvar om man börjar knarka istället och då är det kört. igen. Jag ska ringa till Öppenvården där jag avslutade mitt drickande först. Sen ska jag tala om att det där har kommit tillbaka, fast i annan form. Jag har haft mer problem med oro och ångest nu dom senaste veckorna och det är för att hjärnan tror att den ska få sin medicin när det händer som det blir kämpigt. Förr drack man bara lite igen så var det borta. Nu har ändå dubblat min medicin enligt läkaren, men jag känner ingen skillnad efter en månad nu. Det orkar jag inte med länge till. Så nu tar jag hjälp med en gång och fixar detta på nåt vis. Tänker aldrig röra alkohol igen hur dåligt jag än mår. Den skulle vända i magen och upp igen efter hur det gick sist. Kanske bara behöver bearbeta det med nån mer. Jag har ju bott själv i tre år nu och ingen att prata med om saker o ting face to face när man är hemma. Skulle nog fortsatt med min insats hos vården nån gång i månaden iaf. Slutade med det när jag fick jobb. Så nu är det ju forum som gäller. Men jag ska ringa min goa kontakt där i morgon redan för jag har fått hans privata att ringa till när som helst om det skulle behövas igen. Sånt ska man ha! Säkerhetslinor. Men det är olika för alla. Men för mig är det så just nu iaf.
När kan man va öppen till…
När kan man va öppen till familj och vänner att man slutat dricka? Nämner jag det kommer dom typ säga jag vet hur det slutar (du kommer börja igen) och när dom integritet på mig får jag dåligt självförtroende och köper öl
Dag tio. Mindre sug idag än…
Dag tio. Mindre sug idag än igår.
@Qwer1 Berätta inget för…
@Qwer1 Berätta inget för familj och vänner om du tror du får ett bemötande som ger dig dåligt självförtroende och att du går och köper öl. Fortsätt tills de märker något eller frågar, då kan ditt självförtroende ha ökat. Eller säg att du gör ditt bästa och att du hoppas att de kan stödja dig i ditt beslut, att det skulle gå mycket bättre då och att det skulle göra dig glad. Att nedvärderande kommentarer gör dig ledsen.
Skönt att suget är mindre idag. Ju längre du är utan desto mindre blir suget. Kämpa på!🌞
Tack! Har berättat för två…
Tack! Har berättat för två vänner att jag har slutat dricka. Båda dom har varit positiva. Ena sa det är skit (och han dricker ofta) den andra sa kostar bara pengar och ger ångest. @vår2022
Jag köper hellre en cappuccino på ett bra fik 😀
Tack! Har berättat för två…
Tack! Har berättat för två vänner att jag har slutat dricka. Båda dom har varit positiva. Ena sa det är skit (och han dricker ofta) den andra sa kostar bara pengar och ger ångest. @vår2022
Jag köper hellre en cappuccino på ett bra fik 😀
Gick in på grönalund ms…
Gick in på grönalund ms hemsida. För att se om det finns bra konserter. Tryckte mig vidare. Dom uppmanade verkligen om att ta en öl/drink 😂
@Qwer1 svarar på ditt…
@Qwer1 svarar på ditt tidigare inlägg där du undrar när suget slutar och att det är jobbigt när man tittar på sport.
För mig är varje ny situation förknippad med att dricka jobbig även om det gått lång tid sedan jag drack nu.
Som att gå på en fotbollsmatch till exempel utan att dricka... Men efter att man mött den nya situationen några gånger så lär sig hjärnan att det går lika bra utan alkoholen och suget försvinner.
Nu tänker jag inte ens på alkohol när det är dax för match, för det är faktiskt roligare och man hänger med så mycket bättre än om man druckit.
Kämpa på, för varje dag blir det enklare att hantera.
Grymt! @Matti77
Grymt! @Matti77
Fan. Funderar på att köpa öl…
Fan. Funderar på att köpa öl till helgen. Tanken är bara att dricka på helger… men jag vill inte innerst inne. Vet att jag kommer börja dricka 4-6 ggr i veckan då
@Qwer1 Hur har du det? 🌻
@Qwer1
Hur har du det? 🌻
Det går åt skogen… 😭 andra…
Det går åt skogen… 😭 andra dagen nykter. Känner behov av att tillfredsställa mig med alkohol öl @Rehacer
Känns som jag måste fimpa öl…
Känns som jag måste fimpa öl helt. Har inte ”råd” med att dricka på helger. Fick minneslucka på fest minns inget av kvällen
Jag har funderat på att gå…
Jag har funderat på att gå ner och tjacks bärs. Grovt öl sugen och bara slappna av och njuta av bira
Funkar det inte med något…
Funkar det inte med något annat när du känner sådär? Nötter, godis, att jogga.. Läste att just motion är jättebra mot sug. Du vill ju inte dricka, fortsätt kämpa!
@Kennie jag är van att ta…
@Kennie jag är van att ta ett par kalla efter jogging. Dag tre.. fsn att detta ska vara då drygt.
Jag är fan alkis.. köpte två…
Jag är fan alkis.. köpte två folk öl
Kroppen blev lugn efter lite…
Kroppen blev lugn efter lite folkis i kroppen
Ja, men man kan lära om,…
Ja, men man kan lära om, drick kallt bubbel vatten efter joggturen istället. Det tar ett tag, men man vänjer sig. Och det är många som säger att det blir svårare ju längre man väntar. Kämpa på nu, och ta hjälp av antabus om det behövs, ge hjärnan en chans att verkligen jobba in nya mönster. Tänk på hur du vill må långsiktigt.
Tack för input!
Tack för input!
24 Timmar utan bärs…
24 Timmar utan bärs…
Bra att du tar nya tag! Har…
Bra att du tar nya tag! Har du någon plan för de närmsta dagarna om det blir kämpigt? Styrka till dig, det här fixar du!
@Kennie tack! Sätta mig se…
@Kennie tack! Sätta mig se på youtube, eller spela data. Nu räknas timmar
Dag två. 48 h. Mindre sig…
Dag två. 48 h. Mindre sig idag än igår. Men ändå sugen
Satan, så här på…
Satan, så här på kvällskvisten är jag ölsinne. Extra jobbigt att få dagarna gå när man är arbetslös
Känner mig sliten trött när…
Känner mig sliten trött när jag inte får min öldos på 3-4 bärs.. :(
Ja, det är många som känner…
Ja, det är många som känner sig tröttare i början. Jag tror det är för man har slitit på kroppen med alkohol och samtidigt bedöva de naturliga signalerna om att kroppen behöver vila. Så vila dig nu. Ät ordentligt och var ute och rör på dig i dagsljus nån timme per dag, ordination från doktor Kennie👩⚕️😊. Kan du tänka dig att jobba ideellt? Finns ofta behov, tex i kyrkan eller nån förening. Och så träffar du nya människor och får tiden att gå. Häng i nu.
@Kennie grymt. Krigar mig…
@Kennie grymt. Krigar mig fram
Ja, kriga nu! Och när…
Ja, kriga nu! Och när beroendet känns övermäktigt, tänk på Ukraina och Ryssland. Alla trodde Ukraina var chanslösa, men det visade sig att deras motivation väger tyngre än Rysslands vapen. Och på sätt och vis är beroendet som Ryssland, en främmande makt som tränger sig in och påstår att den bestämmer över vårt territorium, våra kroppar och hjärnor... Men vi är inte chanslösa och vi ger inte upp.
@Kennie bra surr! Dag tre…
@Kennie bra surr!
Dag tre idag!
God morgon, önskar dig en…
God morgon, önskar dig en skön nykter torsdag, hoppas allt är bra!
Tappat det helt. Farsan…
Tappat det helt. Farsan tyckte jag såg sliten ut
Hallå! Vad tror ni. Kan man…
Hallå! Vad tror ni. Kan man hålla i det och bara dricka öl på lördagar? Nykter sen fredag kväll
@Qwer1 Tjena! Nej, det…
@Qwer1 Tjena! Nej, det tror jag inte.
@Torn fan vad surt.. 😢
@Torn fan vad surt.. 😢
@Torn fan vad surt.. 😢
@Torn fan vad surt.. 😢
Tre dagar… blir bara…
Tre dagar… blir bara jobbigare. 😔
Tre dagar… blir bara…
Tre dagar… blir bara jobbigare. 😔
@Qwer1 Det blir jobbigare…
@Qwer1 Det blir jobbigare att sluta dricka efter varje återfall man tar. Orsaken är att självtilliten tar stryk. Man tror till slut inte att man klarar av att sluta dricka och förbli nykter. Kämpa på!
Kram 🐘
Återfall… men nu är det dags…
Återfall… men nu är det dags att sluta en gång för alla. Var på fest i lördags. Får inget av att dricka på fester.
Det är skönt att få ett rus, men må dåligt dagen efter är sämre.
Detta ska jag fixa nu. Inget mer återfall 💙
Bra insikt, jag håller på…
Bra insikt, jag håller på dig!
@Kennie tack så mycket 🙏
@Kennie tack så mycket 🙏
@Kennie tack så mycket 🙏
@Kennie tack så mycket 🙏
Tre dagar. Känner inte mig…
Tre dagar. Känner inte mig speciellt sugen.
Skönt, häng i nu!
Skönt, häng i nu!
@Kennie dricker vatten av…
@Kennie dricker vatten av fulla muggar!
Dag fem. Satsn vad sugen jag…
Dag fem. Satsn vad sugen jag är på öl
Höll på springa ner till…
Höll på springa ner till bolaget
Har du ätit ordentligt?…
Har du ätit ordentligt? Behöver du vila? Håll ut och tänk på hur du vill må imorgon.
Ot; jag har varit utan snus…
Ot; jag har varit utan snus i 3,5 v
Men det är fan svårar med ölen.. 😭
Skäms. Vill dricka öl varje…
Skäms. Vill dricka öl varje dag. Jag betalar med kredit. Har heller inte råd med att köpa öl egentligen. Då jag är sjukskriven
Hej, Skäms inte, du är…
Hej,
Skäms inte, du är alkoholberoende och då är det svårt att stå emot impulsen att dricka. Vad tror du om att testa antabus? Få hjälp att bryta och uppföljning framåt. Du är värd att må bra, och det finns alla möjligheter att göra det, men man kan behöva hjälp att komma igång.
Prova antabus .. jag har…
Prova antabus .. jag har druckit nästan varje dag i 15 års tid .. va tvungen att sluta.. gick 2-3 veckor utan alkohol.. tänkte mycket på alkohol ..sen börja jag med antabus .. tänket å suget försvann jättemycket .. som om att hjärnan tänkte att nu behöver du inte tänka på alkohol för du kan ändå inte dricka så jag kopplar bort dom tankarna för dig.. så är det för mig … ”nykter 8v nu”