@Blidenjagvillvara77 och @Carisie jag går på Kent i kväll. Håll utkik i min tråd så får ni en nykter och utförlig recension i stil med ”Kent var jättebra”

God söndag alla forumvänner! Att kika in här, läsa era inlägg, andras svar och skriva en egen rad är som att komma in i en varm och öppen famn. Känner man sig lite ensam eller låg är det alltid lite hjälpsamt att gå in här.

Igår var vi på middag hos vännerna. Jag behöver väl inte säga att de andra drack, vi kan väl slå fast att vi som inte för det är de som avviker från den stora massan, på tal om det @JHL skrev i sitt inlägg tidigare. Nåväl, klarade kvällen utan något större sug! Blev mest irriterad/trött på den allt högre ljudvolymen där 4 st (ej mig inräknat) ska försöka överrösta musiken och varandra. Jag orkar inte ens säga nåt, halvvägs i en mening är det nån som avbryter eller så blir den som lyssnar avbruten, eller så höjs musiken, eller så lägger sig nån annan i osv osv…. Så jag ger upp till att föra någon vettig konversation innan jag ens har börjat. Alla har också mkt åsikter om det mesta och igår sipprade ett litet missnöje/”hån” igenom bland ett par av de manliga deltagarna, min egen man inkluderat.”Tjejer är alltid si, de är alltid missnöjda, de ska alltid bestämma osv”. Inte särskilt klädsamt i mina ögon och jag tänker att om man nu har synpunkter på sin kvinna eller upplever nögon slags obalans i sitt förhållande så kan man väl för fan vara man nog att säga det till sin kvinna! Istället för att ”linda in det” i pikar eller mer allmänna ordalag. Fegt måste jag säga. Och omoget.
Vi stannade inte så sent utan var hemma strax efter 21. Men jag kände mig både riktigt irriterad och trött! Stannade upp och kände efter; vill jag sätta mig i soffan och se på tv med min lite smått påverkade gubbe som jag dessutom var irriterad på, eller behöver jag nåt annat? Jag gick helt sonika och la mig. La mig insängen, satte igång en podd och släckte lampan. Så skönt!!! Kände verkligen hur trött jag blir av allt surr och tjatter, prat i munnen på varann och konversationer jag inte ens kan delta i för att det blir för rörigt. Återigen blir det så tydligt att det inte ger mig ett skvatt. Det tar bara energi.
Idag vaknar jag utvilad, utan bakfylla eller ångest. Solen strålar och jag skulle helst vilja ta en lååååång promenad men min hemska förkylning sätter stopp för det. Jag ska försöka hitta på något mer stillsamt att pyssla med i solen. Här ligger fortfarande 30 cm snö på marken så trädgårdsfix får vänta på sig. Önskar er en fin dag 🥰

@Blidenjagvillvara77 Visst är det underbart att vakna utan fylleångest eller bakis!!! Jag var också på middag igår! Körde hem. Känner igen mej såååå väl! Ger mej INGENTING att höra tjafs o skitsnack, osammanhängande historier i HÖGT tonläge…!!! 🙄 Vissa dagar/kvällar är det lätt att välja bort alkoholen 👍💪🤩

@Blidenjagvillvara77 ja människor som fyllnar till är verkligen inte till sin fördel🙁. Tröttsamma och gapiga.
Skönt att komma hem nykter och vakna utan bakis - det bästa verkligen!
Men är du förkyld fortfarande/igen??
Var du det inte nyss? Sköt om dej och krya på dej i vilket fall😍

@Detblirbättre nej som @vär2022 skrev tidigare, man har varken tid eller ork att sitta med folk som fyllnar till och gojjapratar 😅 jo jag är förkyld igen, eller så gick det aldrig riktigt över kanske? Många år sedan jag var så här
Risig men det är ändå inte värre än en bakfylla och definitivt ångestfritt.
Blir störd över att inte kunna träna men det är en helt annan sorts ångest än den efter man druckit . Den klarar man sig utan alla dagar i veckan! Hoppas det går bra för dig och att du haft en fin helg 🥰