Hej alla,
Har äntligen tagit det första steget vad jag hoppas blir sista gången. Det kostar för mycket, tid, relationer, jobb, pengar, ångest, hälsa.

Dag 4 och skyhög ångest, varit hemma från jobbet för att jag inte klarar det, vilket leder till mer ångest. Måste klara ta mig in igen men det känns övermäktigt. Bakisångesten var inte lika illa som nu. Hur kan jag tänka positivt? Någon som har en solskenshistoria? Är det bara att kasta sig in i det?

År av skam gör att jag är rädd att folk ska se också min ångest.

Hej! Jag hade också skyhög ångest sista dagarna första veckan men sedan mattades den av och blev först hanterbar och sedan knappt förnimbar.
Nu är jag dock bara inne på vecka 4 och har inte varit 100% alkoholfri så jag har inte riktigt facit.
Ville bara säga ”häng i, du fixar det här, det blir bättre!”

@Sistanytaget .Ja ångesten kan verkligen vara grymt jobbig de första 7-10 dagarna.Dels är den ju rent kemisk.Abstinens.Dels finns det ju en hel del känslor av skuld & skam inblandad.Det bleknar & blir bättre snart.Försök att se den som en avgiftningsprocess.Sen kan du ju Börja med korta mål.En dag,2 dagar,1 vecka,2 veckor,1 månad,2 mån,3 mån..Ja du fattar nog.Börja med korta mål.När du klarat ett mål.Klappar du dig själv på axeln & säger till dig själv:”Det här gjorde jag bra”Belöna dig med något enkelt efter varje uppnått mål.Sedan tar du nästa beslut & jobbar på framåt.Morgonlöfte:Idag ska jag vara nykter.Se till att dricka mycket vätska(a-fritt)Ta B-vitaminer.Ät bra mat regelbundet.Ta en promenad i dagsljus,frisk luft.Tänk positivt.Vila,ta pauser.sov.Sysselsätt dig med enkla saker.Heja dig!

@marke jag tog mig in tack vare all pepp! Ingen alkohol är intagen och hoppas att ångesten släpper lite till. Blir mer motiverad av att inte dricka just nu, vill aldrig börja om med det här. Men ja så har man väl sagt förr, sedan mår man bra och tror man är odödlig igen. Men en dag i taget!