Ja när blir man det? Lever med min nyktra partner sen flera år nu men jag är fortfarande inte tillbaka?? Innan var jag social, älskade att resa med tåg och flyg och hade alltid något planerat med vänner eller familj.
Men det försvann under tiden. En del är tillbaka och jag känner igen mig själv, men bara tanken på en resa, speciellt med tåg eller flyg får det att vända sig i magen. Det gör mig ledsen och nedslagen. När blir jag mig själv igen? Någon med tankar/erfarenheter?

Hej!
Jag känner igen mig i det du skriver. Jag har gått liknande väg och försöker ta mig tillbaka nu också!
Det kanske är så att man behöver träna och lära sig att uppskatta det igen? Göra saker som är lite obekväma för att hitta tillbaka?

@cluedo jag tänker att vi som levt med en alkoholist troligen har upplevt mer trauma än vi förstår? Att leva med någon där en aldrig vet vad som ska hända härnäst är otroligt påfrestande och skrämmande.

Kan det vara så att kroppen fortfarande bär på spåren av det som hänt och därför signalerar stress när den inte orkar ”det där lilla extra”?

Bara en tanke❤️