Två veckor av semestern har gått och det har varit så himla skönt att bara få fokusera på allt annat än jobb. Vädret har varit det bästa tänkbara och riktigt sommar. En vecka på stugan och en vecka hemma med massor av pulande och fixande ute. En lyx att kunna lämna sittdynorna ute över natten!

Har även fått prova på att synliggöra och hantera en irritation som smått börjat sippra ut. Maken påtalade det och jag förstod inte riktigt vad han menade. Irritationen vällde dock ut och då blev det tydligt för mig. Mitt fokus hade varit på att vara supereffektiv och köra på med allt som jag tycker behöver göras. Ha kontroll på allt. Inte nödvändigtvis med honom involverad, men jag blir lätt i min egna bubbla och stänger ut honom då. Han liksom väckte upp mig och jag förstod och jag är tacksam för att han tog upp detta. Vi har haft bra samtal om det och jag började gå på i ullstrumporna i gamla mönster😂 Här har andningsövningar varit så bra för att komma i balans och reflektera i vad som sker inom mig. Mindfulness. Det är så viktigt att vårda sin relation, kommunicera och se varandra och inte ta varandra för givna❤️

Det var lite tung besked igår. Vår ena hund kommer att opereras i början av augusti. Hans knäskål hoppar ur led och de ska gröpa ut en större skål i benet för knäskålen så den ligger på plats, flytta en led. Det jobbigaste blir hans långa rehab. Att hålla honom still en längre tid. Att skapa bra rutiner för en hund som är pigg och en som behöver ta det lugnt. Att det inte ska bli någon avundsjuka dem emellan med olika behandling. Vi har lite tid på oss att klura kring detta och hur han ska stimuleras på ett bra sätt. Men som jag alltid säger, ditt uppmärksamhet går, sker tillväxt. Vi får fokusera på det positiva, på framåt, på att han ska få det bra, må bra och att det till slut bli bra! Det kunde ha varit värre! Nu får vi njuta av den tid som är lite lättare fram tills operationen.

En ny härlig och solig dag som jag ska ta vara på med min fina make och våra hundar!🌞🐕🐕❤️

@vår2022 Godmorgon!
Låter som en jätteskön semester!
Jag tror som du, att dit ens energi riktas, det får näring. Ja, en utmaning med en hund på lång rehab. Kanske veterinären har ideer om balansen mellan de två hundarna osv? De stöter säkert på detta mycket.

Så skönt att du o maken har en bra kommunikation. Det visar på tillit er emellan tänker jag. Han tar upp det som skaver för att han känner sig trygg, och du kan lyssna utan att gå i försvar för att du vet att han inte vill något illa. Så skönt, så härligt att leva i en så trygg relation!

Önskar dug en fortsatt härlig semester🌸🌼❣️

@vår2022 Stackars vovven, men skönt att det finns hjälp att få. Men det blir nog svinjobbigt att hålla honom still medan den andre får härja runt som vanligt. Och det är okej. Livet är svinjobbigt ibland, men det går alltid över. Spontant tänker jag att ni får göra som ni gör när man har små barn, ta ansvar för att sysselsätta varsin hund. Växelvis möjligen. Låta dem träffas enbart kvällstid då det är chilla i soffan som gäller. Eller nåt. Ni klurar ut hur ni ska göra.

Kram 🐘

@Sattva Jag blev lite rörd av din fina beskrivning av vår relation, tack!❤️. Det är precis så det känns och vi har en väldigt trygg och kärleksfull relation och vi ska vårda den ömt.

Bra tips att prata med veterinären om hur man kan göra så det inte blir ”tjall” mellan hundarna, det ska jag göra! Ha en fin lördag! Kram🌞❤️

@Andrahalvlek Ja, har tänkt lite som du säger om småbarnsåren. Det blir ca 2 veckor med tratt tills stygnen läkt och att hålla honom still minst 6 veckor till att börja med. Inget hoppande och små korta promenader. Sedan successivt mer motion och träna upp muskler. Vattenbassäng. Får veta mer om hans rehab efter operationen. Veterinären föreslog att sitta mycket i bur…små ytor att röra sig på, koppel i soffan så han får minsta möjlig rörlighet…Knepigt när man är själv med dem under arbetsveckor, den ena som behöver mycket motion och den andra får inte, fast jag tror att han gärna vill. Blir nog så att maken tar med sig rehabhunden så mycket som möjligt till jobbet där han får vara still och jag har den andra hemma, när jag jobbar på distans. Det löser sig på något sätt! Gäller att själv ha tålamod och uthållighet och egen nödvändig motion så man orkar😁 kram❤️