@Hellen57 känner igen känslan av sorg och förlust. Det är den som gjort att jag inte tagit steget innan trots att jag funderat på det. Jag försöker tänka att det där får jag ta tag i sen. När jag vart nykter 3-4 månader och kan utvärdera hur jag mår och jag testat lite alternativa mys/fest/guldkant tillfällen utan alkohol. Just nu accepterar jag känslan men inser även att det är en del av problemet.

@Hellen57 Jag vet precis vad du menar med att tycka det är skönt att dricka ensam. Jag var ensam i helgen och var lite orolig för hur jag skulle känna och agera. I vanliga fall hade jag köpt hem flera flaskor vin på fredagen för att supa mig asfull och fortsätta dricka på morgonen till sena kvällen. Sovit bort det mesta av helgen och inte fått något vettigt gjort. Jag hade haft ångest på söndagen och säkert sjukskrivit mig på måndagen för att jag såg för jävlig ut. Men jag klarade mig utan alkohol. Visserligen var jag trött och fick inte så mycket gjort, men jag höll mig nykter och kunde prata med folk och barnen på telefon utan att vara orolig för att sluddra eller behöva vakna dagen efter och undra vad vi pratade om. Så mycket skönare utan att supa ner sig och bli fylld av ångest. Nu kände jag iaf stolthet över mig själv. Men när mannen väl kom hem, och solen sken och han tog en öl i solen - ja, då kände jag längtan efter att dela en flaska vin eller två och äta lite ost m.m. Men den känslan försvann också ganska snabbt som tur väl var. Vi får kämpa vidare. Det blir nog lättare ju längre i nykterheten man kommer.

@Hellen57 Just den där sorgen och tomheten ser många framför sig i början. Läs i trådarna så ser du hur vanligt det är….
Förmodligen är det beroendet som gör sig hörd. Den delen av hjärnan som för allt i världen vill få tillgång till drogen igen.
För mig var det en process, fortfarande efter några månader kunde kännas ett stråk av sorg, så småningom försvann det helt.
Kan man leva ett bra, roligt och intressant liv utan alkohol? Ja, absolut! Nu efter 2,5 år lever jag ett mycket bättre liv än med alkoholen. Ja, att inte dricka är en förutsättning för att kunna ha ett harmoniskt liv.
Numera känner jag enbart sorg över att jag ägnat så mycket tid åt något så destruktivt…
Jag har som nykter kunnat och orkat göra så mycket som jag tycker är jätteroligt och som aldrig blev av förr..
Så lita på processen! Allt kommer att bli bra. Ha bara tålamod och använd tiden till att skapa nya vanor, och utveckla och utforska dig själv!
Det är en spännande resa..♥️♥️♥️

@Rule74 Åh tack! Den tråden ska jag kolla in. Lyssnar nu på The Naked Mind som jag fick tips om och har även anmält mig till deras utmaning The Alcohol Experiment då man får stöd för att hålla sig nykter i 30 dagar. Känns hur spännande som helst att se hur det kommer att bli.
Hittills har suget varit minimalt, men jag känner redan nu att det kan bli tuffare i morgon när det blir fredag. Kan inte minnas när jag senast hade en nykter helg.

@Amanda L Det är 5:e nyktra dagen idag och jag är superpeppad!
Kanske blir det jobbigare i morgon, bara för att det blir helg? Vi får se. En dag i taget.
Många säger att livet blir så mycket bättre och roligare utan alkohol. Vad spännande! Jag är nyfiken på vad jag kommer att hitta på när jag inte dricker bort flera kvällar i veckan (och är bakis lika många morgnar).

Dag 6. Fredag! Suget brukar smyga sig på någon gång efter lunch och bli allt mer intensivt under eftermiddagen. Senast 16-17 är jag igång med att dricka.
Funderar på att köpa alkoholfritt vin att smutta på istället. Vad säger ni andra om alkoholfritt vin? Kan det göra suget efter riktigt vin värre?

@Hellen57 Jag har inga problem med alkoholfritt vin, öl eller vad det nu månne vara - nästan tvärtom - men jag tar faktiskt hellre en cola eller tonicwater med mycket is och citron - men en alkoholfri cocktail kan jag tycka är riktigt festligt när man är ute och "festar". Det triggar inte mig i alla fall. Ha en härlig fredag med något gott a-fritt i glaset!

@Hellen57 hej! Det KAN göra det värre men man får prova sig fram, testa. Själv tycker jag det är bättre att göra någon liten ändring i vad man gör när man kommer hem, jämfört med när man drack. Bryta mönstret för hjärnan. Och jag föredrar att dricka något annat, som cola zero eller bubbelvatten, men som sagt tror jag man behöver prova sig fram. Hoppas du får en trevlig fredag!

Hurra en hel vecka snart för oss! Extra sug för mig denna fredag, jag brukar sluta tidigt på fredagar och längtar hem till soffan och det vita party vinet som jag förtjänat.
Har köpt hem mkt alkoholfritt, men inget vin ännu. Men favoriten hitills är MER Lingon med is.