@Hellen57 Jag tror mig ha kommit till insikten att jag inte kan räkna med att jag kommer att må så himla mycket bättre utan alkohol. Det är väl bra om det för vissa är som YouTube lovar: bättre ditt och datt och att man efter ett halvår kommer att jubla i skyn. Jag vet att det inte nödvändigt måste vara så. Jag ska försöka nöja mig med att slippa alkoångest och svett på natten och morgnarna, mycket jämnare puls och..., något annat kanske; jo, sjukdomsrisk, såklart. Men det jag försökte dämpa med alko finns väl kvar ändå. Och den där initiala känslan att 'Gud va duktig jag är som spolar kröken' har gått över.

Totalt sett vet jag att det jag valt att göra är rätt.

@xyz23 .Det har varit samma för mig.Mådde ännu sämre utan alkohol än med.Så jobbigt men har arbetat med många delar av mig själv för att må bättre.Går sakta men säkert framåt.Inget: jag slutade med A . Wow jag mår bra!!!! Inget sånt alls

@Hellen57 Jo, så klart det är det ju. Speciellt pulsen, som jag har haft problem med - med eller utan A. Men jag mår inte bra i själen - fast jag har allt jag kan önska mig. Sedan ser man folk på tv som dör i sina hem. Jag börjar bli gammal. Man mår ju kanon då man dricker. I alla fall om man inte dricker mer än jag gjorde. Jag är ändå lite förundrad att jag inte känner mig mera som kungen som klarar sig utan A.

Inte så länge, några månader utan öl. Men det känns som att jag har någe på G. För första gången känns det som att det får fan vara slut nu. Om man inte riktigt vill sluta så går det inte; men det känns rätt nu.