Hade en släng av mitt vanliga gissel, huvudvärk mfl symtom. Brukar vila bort, brukar ta fyra dagar. Nu provade jag på dag tre att göra fjärilsmediration som jag gjorde i somras: först puppa, känna noga efter hur det känns, sedan brister puppan, du vecklar ut dig och flyger till slut iväg. Omgående kändes det mycket bättre! Så tacksam! Följande dag på rosenterapi kände hon att ngt pågick på ryggen, precis där fjärilsvingarna växer ut! Så nu är allt på topp igen. Flera teaterbesök mm inbokade, bla med mina tonårsbarnbarn. Och pengarna håller jag koll på. Nu ska jag iväg o sälja ett gäng silverskedar som jag ärvt och inte behöver. Kanske blir det hjälp att betala övergången från gas- till elspis. Klarar inte gas. Farligt. Trädet utanför mitt sovrumsfönster håller på att bli rött. Älskar naturen nu.

Känner mig lite orolig. Läser om alzheimer o undrar. Att jag har blivit så löjligt stresskänslig. Att det är nästan omöjligt att utföra lite uppgifter med vår bostadsförening som jag tagit på mig. Att jag blir trött på ett nytt sätt, trots att jag går o gympar o simmar. Att det känns som att jag liksom tynar bort lite långsamt i huvet. Eller är allt bara vanligt åldrande? Tänker på alla bortsupna hjärnceller under så många år. Konsekvenser av det som nu sätter in? Jag ska träffa min psykläkare om en vecka, ska faktiskt lyfta frågan. Å andra sidan, igår hjälpte jag en jämnårig väninna att flyttpacka och sortera och hon tyckte att jag var så obegripligt rask och effektiv! Nå, jag har ju vana. Hon har inte flyttat på tretti år o var verkligen seg. Idag bara vilar jag. Det blåser ute av bara sjutton, trädkronorna nästan viker sig.

@Geggan Det blåser som f här också. Det är bra att vara självkritisk till en viss gräns - men inte mer än så. Fråga din läkare, men jag tror att detta med att så och så många miljarder hjärnceller dör per drink är nojs. Sådant man sa förr. Det funkar inte så. Det är naturligt att vi alla känner oss upp ibland och ner ibland. Och då åren går är det naturligt att det dyker upp prylar - inte sjukdomar, menar jag, utan, du vet, annan minnesfunktion och sådant. Jag försöker så gott jag kan att inte vara stygg mot mig själv; inte alltid helt enkelt. Men vi ska inte dricka.