Nu har jag gått på aa i sju månader. Vilken livsomställning det inneburit för mig. Ren terapi i dess renaste form. Jag hittade en hemmagrupp direkt, en sponsor, flera sponsors. Vi är ett gäng på fyra kvinnor som håller varandra stenhårt om ryggen. Det spelar ingen roll vilken tid på dygnet så vet jag att de finns där för mig och jag för dem. Vi har hoppat allt skit-snack som vad vi jobbar med, var vi bor osv. Utan rätt ner i kärnan i själen och där gräver vi. De kommer vara mina vänner resten av livet!
Jag kan säga att detta har räddat mitt liv.
Nu kanske jag har haft tur för i stora stan finns många möten att gå på. Jag har hittat min grupp och jag kan gå varje dag om jag vill (vilket jag gjorde den första månaden). Jag är allergisk mot sekter och religiösa fanatiker och mina fördomar trodde att aa handlade om det. Men så fel jag hade! Idag mår jag så bra. Tidigare när jag försökte bli nykter kämpade jag järnet varje dag (nästan). I ensamhet knogade jag på till knogarna vitnade. Så jobbigt var det! Här i min nya nykterhet med hjälp av aa behöver jag inte kämpa ensam. Jag bara lämnar över och allt löser sig.
Tack gode gud, eller vad det nu är, för att jag tog steget!

@Kebne1 Vad glad jag blir för din skull ❤️ Att du hittat ett sammanhang, ett gäng att tillhöra. Ett gäng som bekräftar när vi gör rätt och protesterar när vi gör fel. Ett sådant gäng behöver alla. Att sluta dricka är steg 1. Sen följer steg 2, 3, 4 osv. Och då behöver man någon att hålla i handen. För mig har forumet fungerat så, här finns mitt gäng.

Kram 🐘

Vad skönt och vilken befrielse! Det är så viktigt med bekräftelse och stöd i den här processen. Själv har jag som @Andrahalvlek mitt gäng här i forumet, som jag är oerhört tacksam för. Härligt att höra om alla olika vägar som finns till nykterheten, underbart 🙂.