Så nu är jag här. Första året har passerat.
Det har på det stora hela varit bra. Mycket bättre än det hade varit med alkohol.
Länge har jag haft en dröm, en bild, en önskan. En total jävla egotripp o nu är det dags!
Min hyggliga träningsglada kropp som burit mina barn, slitit på jobbet, blivit angripen av klimakeriet men ändå inte protesterst högljutt utan snällt tuffat på.
Den kroppen ska nu få sin belöning och hjärnan o själen lär få bonusen.
Jag har blivit med PT så runt årsdagen av nykterhet. Närmre 20 tusen och 30 timmars PT träning.
Ta tillbaka och bygga mina muskler ,ladda för åldrandet , hälsan o glädjen.
Det känns som ett bra sätt att vandra vidare i det nyktra livet.

Jag gillar min vardag, jag gillar att leva nykter.

Må så gott alla!🥰

@Maud Grattis till 1 nyktra året! 🥳🥳🥳 Vad kul med PT-lektioner! Lite avis blir jag, men sådant finns det inte tid för i mitt liv. Just nu. Jag kämpar på med promenader, styrkeövningar på hemmaplan och löprundor. Heja oss!

Kram 🐘

Dag 2 på det vidare livet. Det känns som igår.
Det är ganska stort att jag bytt över till det vidare livet.

Arbetsdag i mörka december, december är lite tung och mörk. Dagarna är korta och orken hänger inte riktigt med. Kroppen skriker efter att få rätta sig efter dagsljuset= gå på sparlåga.
Men samhället vill annat. Vi ska streta på.
Jag är inte så stretig, okejar tröttheten och behovet av vila och ro.
Jag firar advents tid med ljus o tidiga kvällar.
Mingel och glögg, måsten och stress har jag vuxit ifrån.

Antidepprundorna hänger med i det vidare livet. De är en del av att jag är här!

Må så gott alla!🥰

@Maud Hej! Välkommen hit! Jag tyckte också att det var stort att byta till det vidare livet och ett konstaterande av val av livsstil, ett nyktert och hälsosamt liv för gott! Även om jag visste det långt tidigare😁.

Stort grattis till över 1 år!🥳🥳🥳. Ha det så gott!❤️

Något jag ägnat mig det senaste året är tacksamhet. Inte ur någon djupare religös vinkel utan mer som en betraktelse över vad jag har.
Jag har av naturen en positiv syn på livet och vad jag förstår en hög känsla av KASAM.
När något " skiter" sig så tänker jag oftast. Fan det svider men jag lärde mig det här så det var egentligen rätt bra.

Lite samma känsla o tanke har jag nu. " Hade jag inte haft alkoholproblem så kanske jag inte tagit så stort " tag i livet/ livstilen."
Utan bara lunkat på utan att reflektera o känna/ inse hur mycket gott det finns att glädjas åt. Nykterheten ger mig struktur, dagarna glider liksom inte bara förbi. Jag tar till vara det jag har.

Arla morgonstund. Kaffe i muggen. Frukost om en stund. Sen iväg till nya gymmet för ett ordentligt träningspass. En stund i massage fåtöjen, dusch, och en ordentlig omgång i bastun.
Visst är det ett fantastiskt ljuvligt sätt att börja en ledig lördag!?

Just sådant är jag tacksam över att jag väljer o kan göra!

@Maud God morgon denna sköna lördag! Jag brukar också tänka att genom att ha tagit itu med mitt alkoholproblem så har mina vyer och reflektioner om mig själv och mitt liv vidgats och att det hade nog inte sett ut på samma sätt utan detta problem. Det finns en stolthet över att ha tagit mig igenom alkoholproblemet, kommit ut på andra sidan och en tacksamhet över den processen som håller ihop mitt liv och leder mig framåt.

Låter som en underbart start på din lediga lördag! Njut! Kram❤️

@Maud God morgon 🙏🏼Även här är morgonen nykter idag igen. Skönt! Haft väldigt oroliga drömmar inatt - drömmer gör jag mer och mer sedan jag blev nykter.

KASAM - har du läst boken av Antonowsky? Den var obligatorisk i min grundutbildning till sjuksköterska för att man skulle fokusera på det friska hos var individ. Den är lite stolpig men ett klart läsvärt innehåll om man kommer förbi det. Innebörden av KASAM är ju också väldigt "självklar" när man tänker på det.

Jag önskar dig en fantastisk dag
🩵