Maud

Idag fyller jag år. Ett år åldre men fysiskt har jag senaste året tappat ca 10 år. Jag räds inte att åldras men jag vill åldras friskt.
Behålla rörelseglädjen, vara smärtfri, kunna uppleva saker utan att begränsas av kroppen. Konditionen är bättre, musklerna börjar att synas, klimakteriesymtom klingat av. Minimerat risk för hjärt/ kärlsjukdomar, diabetes typ 2 osv.
Den konsekvent hälsosamna livstilen hade aldrig gått att få till med 2- 3 vinpimpeltillfällen i veckan. Att sluta dricka vin är nog det smartaste jag någonsin gjort.
Nykterheten är som en daglig kram till mig själv. En varm omfamning, omtanke och självrespekt.
Ja, man blir visst klokare med åren!

Må så gott alla!🥰

Andrahalvlek

@Maud Grattis! 🥳🥳🥳🥳 Jag känner lite likadant. Det jag investerar i min hälsa nu kommer att ge mig friskare och aktivare år som äldre. Den bästa gåva jag kan ge mig själv ❤️

Kram 🐘

Maud

Glad påsk på er!🐣🐤🐥
Ledig till måndag o städning pågår. Barnabesök och familjehäng väntar.
Vädret ska bli sisådär men en skogsgrill ska nog gå att få till. Den där säsongen första ost/ baconkorven grillad över öppen eld är en läckerhet!
Det bästa med nykterheten på storhelger är att det blir mer som man tänkt sig. Man liksom väljer till kul o goda grejer utan att behöva ge avkall på det där braiga som att sticka iväg till gymmet, sova gott o faktiskt vila på ledigheten!

Kram på er alla🥰

Maud

Familj är underbart , älskar verkligen att träffa alla men jävlar vad trött jag blir.
Rutinerna blir rubbade, inget grepp om hyperaktiviteten i kropp o hjärna.
Ibland är jag så trött på min adhdhjärna!
Jag skulle vilja kasta om rutiner bara ibland o bara koppla bort.
Ledighet är svårt för mig när jag inte har mina vanliga " punkter" att hålla ihop det med. "Ta det som det kommer " är totalt dränerande.
Man är ju inte den avslappnade typen precis.
Igår skrev jag ingen lista att följa. Skitjobbigt för då blir det liksom inget gjort o all matplan faller. Nu blev det ändå trevliga grejer med några av barnen men varken kvällsmat eller mellamål. Morgon träningen blev inte för jag var trött och då blir jag ännu tröttare.
Tänk om man kunde få vara en chill typ bara ibland!
Idag blir det gymmet även om jag är trött. Lite dopamin ger det. En liten lista är skriven så ngt blir gjort.
Em med långtborta dottern det ska bli mysigt. Hon får haka på min antidepprunda och sen får hon en favoriträtt från barndomen.
Imorgon är det jobb o älskad rutinvardag.
Känner mig lite tråkig men det är som det är!