@Flarran Godmorgon!
Saknar dig lite när det inte ligger några nattfunderingar från dig till min tidigare kaffe stund.
Men det betyder kanske att du lyckats att sova okej o det är ju bra!

Här är det då ingen ordning och reda alls egentligen tänkte jag när jag läste igenom en text som jag skrev i natt och försökte att lägga upp på min forumsida. Men av tekniska orsaker så fungerade det inte alls och man blev väl då i den stunden lite kinkig liksom. Tänker nu att det var nog lika bra att man inte fick iväg den deppiga texten, då det nog inte var menat så enligt Herren eller nåt sånt där alltså.

För i natt var det då rätt så dystert i sinnet ett tag vid tretiden. Hade väl tröttnat på det mesta. Skrivandet kändes bara mest fånigt, och inte ens det att man har sparat en hel del med pengar på nykterheten kändes nåt vidare kul. Satt i sängen och räknade en bunt med blandade sedlar, men var inte gladare för det liksom. Var till och med trött på Rock 'n' Roll och det vill inte säga lite när det gäller mig så att säga. Nu är man då i bättre balans igen.

Men hade jag i natt haft några ölburkar, en flaska portvin eller nån annan starkare alkohol att hälla i mig och då kunnat sitta och flumma bort ett tag. Ja, och liksom väl slå mig själv i skallen med en flaska så hade det då skitit sig helt med nykterheten kan jag då säga. Men jag tacklade alkoholdjävulen med en makrillmacka med tomatsås, läsk och några grabbnävar med salta jordnötter och sedan så kändes det rätt så skapligt efter en stund.

Vägde mig nyss och kan väl säga att jordnötter nog bör ransoneras om man inte ska gå och bli allt för stor på helt fel sätt liksom. Mindre portion, och mer motion sade mig en jobbig logisk känsla när vågen liksom hånflinade åt min viktökning. Men nykter och alkoholfri det är jag då, och det får man väl vara rätt så tacksam för. Det var trevligt att du @Maud tittade in här en sväng. Får se om jag nu tar mig iväg ut om en stund efter ett par mjölkflaskor. För det som finns kvar räcker väl bara till en kopp med choklad så att säga.

Ha det gott!