Ja det vet du nu. Det du behöver är att hålla fast som en igel i den kunskapen och ditt fokus. Skitsvårt eller lätt, det får avgöras dag för dag.
Skriv mycket här nu, ta stöd och hjälp av detta fina forum. Kram 🥰

@eling Det är som att man måste prova för att verkligen se om man ändå inte kan dricka ”normalt”, fast man någonstans vet att man bara lurar sig själv. Det tär också mer på självkänslan. Man har liksom kommit så långt på sin resa att det blir allt svårare att ”lura” och ljuga för sig själv, man vet att 1+1=2 och inte 3, men man försöker ändå. Man har också blivit av med den förväntade effekten av ett rus, det är inte detsamma längre när man inte längre kan lura sig själv lika bra.

Men, även det är en erfarenhet att ta med sig när man tar nya tag. Man har kommit vidare i sin resa och kan inte backa bandet. Där finns inget att hämta. Det tog mig många år att inse, men till slut så hände det. Modigt av dig berätta och starkt gjort att stoppa. Det stärker självkänslan att vara ärlig mot sig själv. Kämpa på nu och nya tag! Vi finns här! Kram❤️

@vår2022 ja haha kan inte 1+1 få bli 3 ändå..?! 😔 Nä det går inte. Bara att inse. Varför är det ens eftersträvansvärt.. Tack för att du/ni finns här ❤️ Kram

@eling Hej du. 100 dgr I bagaget är mycket värt. Gissar att det inte blir alls lika svårt att bryta om du gör det nu.
Tillbaka nu till det grymma tänk om hur mycket positivt som kommer ur kölvattnet av att vara nykter. Hejar på dig, stenhårt! Kram

Tack så mycket @zalkin! ❤️ Ja över 100 dagar blev det ändå, synd att jag är över 100 dagar bakom dig nu 😭 Men fy tusan vad grym du är, fortsätt med det! Jag ska fortsätta här bakom dig. Och ja du det var ingen hit att vakna kl 4 med ångest och vara smått bakis. Nä man kan må så mycket bättre och göra så mycket roligare saker än att dricka ju.
Kram