Hemkört är bäst, ingen protest. Kolsyrat bubbelvatten såklart och ingenting annat. Vad trodde ni mina vänner menades egentligen... Skämt åsido, alkohol har ingen plats om man vill må skapligt bra i längden och med hembubblat vatten sparar man ju både pengar, värnar hälsan och är dessutom snäll mot jordklotets stackars klimat som det snackas om ibland. Det är rätt många halvlitrar som slipper släpas på lastbil land och rike kring när man kör med egen kolsyrepatron och kökets goda kalla kranvatten. Förresten, @Maud, det var trevligt att du tittade in här en sväng kompis.

Ha det gott!

Bara en helt vanlig lördag har det varit idag. Inget jagande efter alkohol eller tanke på nån resa till bolaget. Bara pysslat lite smått med sånt som blivit liggande, ätit nåt gott och även plockat fram en påse med godisbilar som lördagsgodis. Somnade till och med till en stund här på eftermiddagen, vilket man inte ska göra enligt sömnexperter, men det gjordes ändå, och det känns helt okej.

Dricker nu lite starka grejer här i mitt kök, endast kaffe och inget annat om nån undrar. Funderar på om man skulle ta sig lite god glass till, eller spara sig till att festa till på en färdig pizza som finns kvar på en hylla i frysen, vilket det enligt magkänslan lutar mot liksom. Det är inte mycket nytt på gång här. Hade tänkt att hoppa över filosoferandet idag och avsluta skrivmissbruket så att säga.

Men vanans makt är ju stor, så det blev som synes alltså lite mera tok skrivet även denna lördag. Kör hur som helst nyktert vidare, och i morgon så är det vilodag till Herrens ära och då kanske jag klarar av att bli lite mer måttlig med tangentbordet och kan runda av skrivandet på ett vettigt sätt. Ja, bli lite mer som vanligt folk, och senare bara titta in nån sällsynt gång och kanske skriva av mig lite om det eventuellt krisar till sig rejält som väl lite klokare skribenter än jag tycks ha som sin metod.

Ser hur som helst att det nu efter lite tangentbordsknappande har det gått och blivit helt mörk utanför mitt köksfönster igen. Så ska nu ta och dra för persiennerna och sikta in mig på att kanske göra en tidig kväll efter att kanske sett en kul videofilm. För ett sådant lördagsnöje tillsammans med en läsk och en färdig fryspizza kan man då kosta på sig tänker jag här i stunden. Tacksamhet för alkoholfrihet erkännes då utan tvekan kan jag då säga.

Ha det gott allihopa!

Nu har man gjort en vecka igen och söndag har det gått och blivit. Tänkte igår att det nog snart får vara slut med skrivandet på detta eminenta forum. Kände att jag som tidsmässigt sett med lite drygt ett år och fyra månader som alkoholfri nog vädrat min offerkofta tillräckligt. Har nu druckit min morgonchoklad och ätit mina goda limpsmörgåsar som vanligt. Vilket blev till en rutin efter att jag bestämde mig för att ha en annan morgonritual än att starta dagen med alkohol av diverse slag.

Känner i stunden och faktiskt för det mesta inget som helst alkoholsug numera vilket jag då tackar Herren och min skapare för. Solen skiner vackert utanför mitt köksfönster och lockar till promenad eller kanske en liten cykeltur. Men får väl se vad jag orkar att hitta på för något idag. Har då nu fått tillbaka inspirationen till att börja göra egen musik igen, något som jag länge trodde var kopplat till hinkande av en massa öl och vin. Men så var alltså inte fallet, vilket man då är rätt tacksam för.

Har faktiskt startat ett helt nytt musikprojekt under ett nytt artistnamn på SoundCloud, tänker nu framöver faktiskt satsa på gladare tongångar än att bara liksom leverera uppgivenhetens dystra blues så att säga. Det är nog vårkänslan som infunnit sig, som även fått mig att titta lite närmare på min nya kamera som nog kan bli ett bra verktyg till att göra egna musikvideos med tänker jag. Känner att allt är möjligt bara man får vara skapligt frisk och ger sjutton i att ta den fösta slurken med skadlig alkohol.

Det här inlägget på min sida Promillebikt, är nu det sista och något nytt inlägg kommer endast om jag skulle ha det extra svårt med alkoholdjävulen eller kanske rent av i värsta fall kört ned i alkoholträsket igen. Men nu tänker vi inte några trista och dystra tankar, för sånt drar bara ned humöret. Tackar för den här tiden som ni läsare stått ut med mina dagliga och väl ofta knepiga inlägg och fokuserar nu på musiken igen. Tackar även på förhand alla eventuella läsare som kanske skriver något positivt på min sida här framöver.

Ha det gott mina vänner!

@Flarran tack för allt du delat med dig under den här tiden, uppskattas mycket!
Önskar dig all lycka och välgång i fortsättningen.
Vi finns här så glöm inte att skriva om du någon gång skulle vara i behov av det!
Kram från mig som blivit otroligt inspirerad av dina inlägg här på forumet
🤗

@Flarran .Tack för allt du delat med dig av här på din sida.Varit mycket intressant att läsa & följa.Uppskattat dina små underfundigheter mycket.Starkt jobbat med att bli A-fri & stort lycka till med musik & foto projekt.Må gott,lev & njut!❤️🎶🎈

@Flarran Det är alltid intressant att ta del av dina tankar och funderingar. Fint att du kommit så långt som du gjort i din nykterhet och att lusten till att göra musik blossat upp igen som nykter. Skulle lusten komma att skriva lite, så vet du var vi finns😁. Ha det fin kompis!❤️

Tänk vad man kan vela runt och liksom aldrig kunna bestämma sig för nånting knappt. Men det är väl en del av de knepiga psykiatriska diagnoserna man har som spökar lite kan jag tänka. Hade ju i går tänkt att i princip sluta att skriva helt på detta eminenta forum. Tyckte på nåt sätt att jag väl inte hade nåt att tillföra egentligen. Kunde ju nu även det här med att låta bli alkohol och att bara sitta och slå mig själv i skallen med en flaska. Jag var klar, och det mesta kändes vara sagt liksom.

Började känna mig som en gammal sliten grammofonskiva som med en repa eller ett hack bara stod och skramlade tjatigt och upprepade samma fras på något sätt. Men sedan vaknade jag till för några timmar sedan och kände en slags tomhet och saknad av att inte längre kunna skriva som vanligt. Hade faktiskt fått en släng av skrivabstinens. Hade även drömt om att jag drack en liten utländsk flaska med öl, och tog väl den drömmen som en varning att jag inte ska rusa fram för fort liksom.

Det är jobbigt att inte veta vad man vill, och att vela hit och dit om hur man ska göra med saker och ting så att säga. Tänker då att det är enklast att bara gå på känslan, och idag blev det att jag skrev lite tok precis som jag gjort så många gånger tidigare sedan jag bara halkade in i nykterheten alltså. Har frångått min rutin med att värma på mjölk till choklad som det första stordådet på morgonen.

Kokade helt enkelt på en kanna med starkt kokkaffe istället, och har nu för magens skull först druckit ett stort glas med gott kallt hemgjort bubbelvatten som känns lite lyxigare än bara helt vanligt kranvatten. Speciellt då jag dricker ur ett fint glas som jag gillar. Har hur som helst dragit upp persiennerna här i köket och sett att det är nästan tre grader kallt denna måndagsmorgon. Borde nog vattna mina tre törstande kaktusar. Men de får då bara vanligt ljummet vatten, vilket de nog gillar mest.

Ska nu börja denna dag med att ta mig en kopp med kaffe, sedan får det kanske bli en kopp med varm mjölkchoklad och smörgåsar i alla fall, för man ska väl inte frångå en fungerande rutin. Har då inget alkoholsug nu heller utan är faktiskt i rätt bra balans, vilket jag då är tacksam för. Så gör som tidigare och kör alkoholfritt vidare. Det var förresten trevligt att se att jag tydligen inte bara skriver en massa negativt tok som får folk att storkna liksom. Man vill ju försöka att inte förpesta forumet med bara dystra tankar som drar ned kämpaglöden till en naturlig nykterhet alltså.

Ha en fin dag mina vänner!

@Flarran blev så glad när jag såg att du skrivit här igen. För mig känns det då som om du liksom ”tillhör” detta forum, hoppas du förstår vad jag menar.
Jag kämpar fortfarande på, just nu går det relativt lätt att avstå alkohol. Räknade precis mina dagar och är nu uppe i 162 dagar utan alkohol 👍 Klappar mig faktiskt själv på axeln för det är väldigt bra gjort för att vara mig!
Hoppas att du får en fin dag och hoppas att ☀️ skiner där du befinner dig!

@Flarran Välkommen tillbaka då 🙏🏼 Du tillför verkligen goda ting på forumet så jag blev glad att se dig. Jag är mycket bättre och ska nog få åka hem i veckan så jag tackar för böner och goda tankar 🙏🏼❤️

Tacksamhet är något som man väl inte alltid känner. Det blir när man mår bra lätt att man bara vandrar vägen fram och liksom inte tänker på att det är en en gåva att bara kunna gå för egen maskin så att säga. Kom nyss på att jag igår när jag hade en massa inspiration till att skriva nåt så pass för mig rätt ovanligt som sånglyrik. Faktiskt så glömde jag nog bort att lyssna på nån trevlig gudstjänst. Men det kan man ju göra när man vill och känner för, det tror jag nog Herren förstår.

Har förresten tidigare bara fnyst åt datoriserade musikprogram som använder samplingar eller digitala vågformer eller mer sofistikerade prylar i form av den senaste tekniken för att med diverse insamlade algoritmer och AI generera låtar efter att man har skrivit in diverse parametrar om låtstilar och kryddat sammansättningen med mer eller mindre avancerad egen poesi. Ser sådan programvara numera inte som ett hot mot skapandet av riktig musik som man så säger.

För läste ju även nyligen några tänkvärda ord ur en gammal kristen bok som fanns kvar efter min gamla mor. I den pocketbok jag hittade i ett hörn stod det om att dagens kristna inte får låsa sig och vara rädda för att använda sig av modern teknik som underlättar att skriva ord om den högste och evige så att säga. Men det är då inget som slår äkta vara musikaliskt och direkt från mänsklig hand, men man kan ju använda teknik på olika sätt om man använder den som ett verktyg och inte som en ersättning för äkta mänskligt skapande.

Har upptäckt att det finns rätt mycket ny musik på exempelvis SoundCloud som uppenbart kommer från modernt datoriserade ai-prylar. Men ibland kan man även hitta musikartister som tydligen kör den gamla vanliga hederliga live-prylen och spelar instrument och sjunger själv vilket kan vara rätt så uppfriskande och visar att man nog inte behöver frukta att all framtida musik bara kommer att vara fraser som spottats ut ur nåt chatt-program och ackompanjerats med nån själlös ai-generator.

Hörde för en stund sedan på SoundCloud en amerikansk musikartist från Knoxville, Tennessee som heter Danny Hebert och hans rätt trevliga kristna countrylåt med titeln: A Little More Sunday och känner nu att jag nog har kommit ikapp i det andliga spektrumet igen också om man så säger. Man får nog inte vara så himla nöjd med sig själv när man råkar må lite skapligt bra en stund att man glömmer bort det andliga perspektivet tänkes det alltså.

Det är märkligt det här med tiden tänker jag nu nyktert. När jag bara drack en massa alkohol så gick tiden fort, fast den ändå på nåt sätt stod still och tanken bara gick runt på tomgång. Nej nu får jag hejda mig och inte skriva en massa tok. För det var ju sånt här som jag hade bestämt mig för att sluta helt med. Men får väl försöka att sikta på lite måttlighet med tangentbordet.

För det står väl även någonstans att tala är silver, men tiga är guld. Nu har man väl syndat på den punkten igen. Magkänslan sade nu med ett bestämt knorrande till om en kopp med varm mjölkchoklad och några limpmackor, så följer väl den känslan då. Förresten, det var trevligt att du @MårSåMycketBättre tittade in här idag. Såg just att även du @Carisie tittade in här en sväng kompis. Det låter gott att du verkar vara på bättringsvägen, men du får nog ta det lite lugnt ett tag i början när du kommer hem så att du återhämtar dig ordentligt från den knepiga resan i närstudie av sjukhusmiljö så att säga.

Ha en fortsatt fin dag mina vänner!

Nu börjar det skymma på igen utanför mitt köksfönster, och inte mycket har blivit gjort idag heller. Tittade in i kylskåpet och kunde inte bestämma mig för vad jag skulle dricka ens. Skulle det bli läsk, juice, saft eller en liten trevlig kartong med sugrör, för att få sig lite god päronsaft var frågan, men kunde inte komma fram till något vettigt beslut. Det är knepigt att man ska vara så trött och obeslutsam som dystymiker.

Tänker att Herren då är snäll och tålmodig som låter en hållas här i sitt kök med de små funderingar om allt och ingenting som man väl har. Läser ofta på detta eminenta forum om de som jobbar och står i med så himla mycket prylar och dessutom har kraft och energi över till att springa kanske en mil om dan och även träna hårt på nåt gym. Var får folk tid och energi till sånt ifrån kan man undra.

Tänker att det nog är som gamle Einstein väl var inne på, att tiden och allt är relativt. Tror det talades om det krökta rummet, vad det nu var för något. Men här i mitt rum så krökas det då inte i stunden alltså. Det starkaste jag har sett till att ha tillgång till här i huset, det är rejält starkt och uppiggande kaffe som finns i min termos. Det tog jag mig allt en slurk kaffe på.

Det är inte dumt att ha lite sånt att gå och slurka på ibland. Nu kände jag mig törstig igen, tror att det får bli lite kallt kolsyrat vatten i mitt fina glas som jag köpte för tre kronor på loppis en regnig sommardag det förra året. Det är så mycket jag borde göra om bara energi fanns. Städa lite allmänt, gå ut med en soppåse och få lite ordning på en del papper och affärshandlingar kanske som borde husera i pärmar i stället för att ligga i olika högar och skräpa vilket väl stressar mig en aning.

Nog finns det många valmöjligheter här i världen, och nu valde jag logiskt och helt nyktert att gå på magkänslan och tog mig en slurk med eget gott hemgjort kolsyrat vatten. Det var inte dumt alls det. Tror att det nu är dags att lyssna på lite gammaldags svängig Rock 'n' Roll i mina hörlurar, för det har jag inte gjort på flera dar kom jag på just nu.

Borde nog resa mig upp från stolen här i köket och gå runt i huset och dra ned persienner då det nu som sagt börjat att skymma på igen utanför fönstret denna måndag. Kan snart bocka av ytterligare en alkoholfri dag här, och det får man väl vara tacksam för. Förresten, @JHL, det var kul att du skrev en rad kompis, sånt uppskattas alltid.

Ha en fin kväll!

Det är inte dumt att vara nykter och alkoholfri när man tänker efter lite spontant på saken så här en vanlig tisdagsmorgon. Har sovit skapligt för en gångs skull vilket jag är tacksam för. Hoppas att det blir lite bättre på sömnfronten rent allmänt då jag ju haft rejäla problem med att få John Blund att göra sitt jobb på ett vettigt sätt så att säga.

Men i alla fall. Hade lite affärer att ta itu med idag som inbegripte telefonsamtal för att undvika onödiga kostnader för en affär som hade strulat till sig lite och som måste följas upp alltså. Hade det varit för bara lite drygt ett år och fyra månader sedan så hade det inte gått att tala spontant i telefon vid den här tiden på dagen. För då hade jag med största säkerhet redan varit för packad att kunna konversera på ett vettigt sätt. Då hade det i bästa fall bara blivit nåt sluddrande svammel som fått motparten att be en om att återkomma lite senare.

Nu gick det hur enkelt som helst att sköta sina affärer. Så visst finns det då fördelar med att vara nykter och alkoholfri som jag nu har börjat märka av. Har inte numera nån konstant feberkänsla i kroppen som var jobbig att ha i så många år. Inte har jag några nervryckningar i benen och ticks i ansiktet och ögonen heller. Det märks att kroppen mår så himla mycket bättre av att inte ständigt vara förgiftad av nervgiftet alkohol som den var i så himla många år. Det att man faktiskt har mer pengar på kontot än någonsin är ju också en sporre att fortsätta vandra på den alkoholfria vägen.

Det verkar som att jag precis som andra här på detta eminenta forum nu börjat känna lite äkta livslust på riktigt. Har faktiskt tidigt i morse varit ute på en promenad till bland annat sophuset fast det väl var lite grått ute idag. Men nu går det ju mot vår på riktigt känns det i alla fall, vilket faktiskt trots min energislukande dystymi och annat har fått mig på ett rätt positivt humör för att vara jag alltså. Funderar nu så smått på att ta en god fiskgratäng till lunch om en stund och mår under omständigheterna rätt så bra vilket jag är tacksam för. Tänk vad underbart det är att slippa vara ständigt jagad av den fule alkoholdjävulen vilket jag var så länge.

Så kör alkoholfritt vidare precis som tidigare alltså, då det ju har sina fördelar. Trodde aldrig att det skulle vända och bli så att man skulle kunna tänka positivt på det härmed att vara nykterist. Nu känner man ju sig faktiskt som en människa igen. Något som jag i dag i form av nykter skribent på detta forum enligt en sida som räknar datum mellan dagar säger att jag varit i över 514 dagar snart.

Nu tickar tiden på mot att jag snart som helt nykter var dag skrivit lite diverse tok här i inte mindre än 1 år och 5 månader. Vem kunde väl tro att en sådan prestation skulle varit möjligt att genomföra helt på egen hand utan piller, psykologer och sjukvårdens insatser. Så fortsätter väl att följa mina rutiner med att främst ha forummetoden som hjälpmedel för att inte köra ned i alkoholträsket igen.

Ha en fin dag allihopa!

@Flarran Låter som att du har en härlig dag idag och sovit skapligt, skönt! Tänka vad tiden går, 514 dagar! Grattis!🥳. Har precis kommit in från en härlig promenad. Det var sol och blåser men vindarna kändes inte så kalla då även temperaturen stigit. Det ger måbra hormoner och nu ska jag ta en god kopp kaffe.

Ha det gott!❤️

Det känns lite konstigt att inte som så ofta bara sitta och gny och gnälla. Man kan nästan undra vad som har hänt här idag egentligen. Men idag har jag till och med varit så pass positiv en stund att jag dammade av ett gammalt keyboard som inhandlades på loppis under det förra året nån gång. Så har faktiskt roat mig med att klinka lite på den gamla keyboarden, vem kunde väl tro att man skulle göra nåt sånt igen för bara nån månad sen.

Har ju märkt att musikkänslan tycks ha kommit tillbaka lite smått. Musik har ju alltid varit mitt största intresse vid sidan av foto och film. Rätt länge trodde jag att förmågan till att skapa egen musik försvann när jag slutade dricka alkohol. Musik pysslades det väl med för jämnan även när man tidigare hinkade diverse onyttigheter, brukade ändå snickra till diverse låtar som sedan lades ut på nätet under olika artistnamn. Men orkar nu inte hålla på med musik i lika långa pass som tidigare.

Sitter nu och dricker lite kaffe så att man kanske orkar redigera och finputsa lite på ett ljudspår som gjordes för ett tag sedan som blivit liggandes på en hårddisk. Får väl se vad man får till av det hela. Men idag har då inget alkoholsug varit störande och närvarande i alla fall. Får se om jag kommer i säng i vettig tid idag vilket ju vore bra, men det går lite upp och ned hela tiden med energinivån så att säga, och när jag har ork att göra nåt kul så vill jag ju inte bara då plötsligt gå och lägga mig om lite inspiration råkar finnas, fast jag väl förstår att det i bland kanske vore det mest logiska.

Det är då som klokt folk brukar säga att man inte bara kan sluta med drickande av öl och vin, man måste byta den hobbyn så att säga, mot nåt annat och lite vettigare alltså. Därför känns det bra att musikintresset tycks ha kommit tillbaka igen. Förresten @vår2022 och @Carisie, det var trevligt att ni tittade in här idag mina vänner, sånt uppskattas och ger faktiskt lite extra energi. Kom just på att det nog är dags att äta nån färdigrätt som man kan värma på i mikron eller så. För man får ju inte glömma bort att äta heller, för då hoppar ju ofta alkoholdjävulen lätt fram ur nåt hörn liksom.

Ha en fin kväll!