Godmorgon i kaffestugan!
Det går upp och det går ner. Nu dricks det kaffe, ska jobba hemifrån idag, skönt. Ska ta mig en promenad snart, ska bara dricka upp kaffet.
Denna helg ska bli vit/måttlig. Så får det bli!

@prinsessa.Tänk hela händelsekedjan ut.1-2glas➡️snabb lättnad➡️många glas & fylla➡️besvikelse över sig själv,osämja?➡️dålig sömn➡️ångest,skuld,skam➡️illamående,huvudvärk,olust,trötthet➡️inget vettigt blir gjort➡️fortsatt sug& besatta tankar efter mer➡️repeat. Man blir inte lika sugen efter att man verkligen går igenom denna händelsekedja ordentligt tycker jag.Lägg till några black-outer & otrevliga händelser så är man hemma.Nej vi ska inte dricka något för vi vill inte ha denna händelsekedja eller hur?

Hejsan där i Kaffestugan! Nu kan festen börja för nu finns det mer än en liter att festa loss på. Men det är ingen fara på taket alltså. För det är ingen alkohol som de snackas om, utan bara starkvara i form av hederligt gammaldags kokkaffe. Pepparkakorna hade sprungit iväg och gömt sig eller så har man väl ätit upp dessa utan att man kommer ihåg när liksom. Nu i stunden smattrar regnet mot fönstret, men vad gör väl det när man sitter varmt och torrt och har det rätt gott medans lite Rock 'n' Roll snurrar på precis som sig bör, för att man inte väl ska dega i hop totalt alltså.

Ha det gott allihopa!