Jag blev litet nyfiken på hur det kan komma sig att jag somnar så snabbt med den här "musiken" i lurarna och att jag sover så bra nu helt plötsligt. Det visade sig att den där sömndelen av appen (Aura) bland annat använder "binaural beats" för att synka hjärnvågorna i de olika stadierna av avslappning och sömn.

Så den känner av ungefärlig avslappningsnivå via armbandets sensorer, skickar ut dessa "binaural beats" via lurarna och synkar med hjärnvågorna. Deltavågor (vad ett EEG visar vid djupsömn) ligger i spektrumet 0,5 - 4 Hz, Thetavågor (lätt sömn och meditation) mellan 4 - 8 Hz, Alfavågor (förstadier till sömn) mellan 8 - 12 Hz.

Jag frågade en LLM om dessa "binaural beats" är verkliga eller bara finns "i huvudet", svaret är intressant:

***Here’s how it works:

* Two slightly different carrier frequencies (both within the audible range, e.g., 200 Hz and 203 Hz) are delivered separately to each ear via headphones.
* The brain perceives a phantom beat at the difference frequency (in this case, 3 Hz — a delta wave).
* This binaural beat is generated in the superior olivary nucleus of the brainstem, not in the ears, and does not require the beat frequency itself to be audible.

So, while delta-frequency sound waves are not physically present, the perception of a 3 Hz beat is real in the mind, and studies show it can lead to neural entrainment — where brainwaves synchronize with the beat frequency (a "frequency-following response" observable via EEG).

Detta, kryddat med ASMR-ljud och allmänt avslappnande syntslingor ger tydligen precis det jag sökte för att somna in snabbt och sova djupt och länge nog. Nu är det dags att lägga sig och avnjuta en ny natt, ha det gott alla!

@Vitvargen Blev inspirerad av ditt sömnprat och köpte mig ett smartband för 500 kr. Ville mest ha koll på puls och sömn. Vilopulsen vill jag ska gå neråt i takt med att konditionen blir bättre, min sömn är ett prioriterat område och jag filar hela tiden på nedvarvningsrutiner för att ge mig själv optimal sömn.

Tisdag morgon ringde larmet kl 6: då fick jag 5 tim sömn. Idag onsdag morgon ringde larmet kl 7: då fick jag 8.4 tim sömn. Somnade tydligen tidigare igår. Skillnaden? Styrkeövningar och kortare sen kvällsprommis med hunden igår jämfört med i måndags kväll. Några minuters rensa skallen-aktiviteter gynnar tydligen sömnen. Annars la jag mig samma tid, och förstås fick jag sova en timme längre. Ditt nörderi smittar av sig 🤩

Jag undrar verkligen hur armbandet kan avgöra att jag sover? Men det har du kanske skrivit om?

Kram 🐘

@Vitvargen Och om du känner så: att du ska lägga dig och avnjuta en ny natt, så gynnar det nog sömnen allra mest. Att man ser sängen och sova som något positivt. I mina mest sömnstörda perioder vågade jag knappt gå in i sovrummet. Sängen var så förknippad med ångest och dåligt mående. Är så otroligt glad att jag lyckades vända den trenden. Flera gånger dessutom, då jag varit sjukskriven i utmattningsdepression tre gånger. Men när man är mitt i det är det svårt att se någon lösning, man bara lider och tycker synd om sig själv.

En annan sak som jag är noga med är att få dagsljus i ögonen, helst på fm. Året runt. Det gynnar den egna produktionen av melatonin, sömnhormonet.

Kram 🐘

@Andrahalvlek; helt rätt med fysisk aktivitet det är välkänt för att förbättra sömnen! Jag tänkte det kan vara bra att ändra på en sak i taget här för att kolla effekten av varje faktor som jag vet kan påverka sömnen, förbättringarna jag skriver om kommer enbart från detta med biofeedback och avslappningsljud via dessa billiga små IEM-lurar (soundcore liberty 5).

Träning är nästa grej att styra upp för mig, likaså arbetsperioder som jag börjat med igår via äggklocka och pomodoro-protokoll. Att vistas ute och få dagsljus, en sak till jag kan skruva rätt. D-vitamin under vinterhalvåret har jag kört med och lär inte skada.

Moderna smartband mäter puls, andningsfrekvens, syresättning, kanske även blodtryck via PPG-sensorer, tekniskt mycket kluriga lösningar. Bedömning av avslappningsnivå och sömnstadium sker via dessa data plus input från övriga sensorer i smartbandet, rörelsesensorer tex. Intressant att det tycks fungera även med såpass gamla grejer som jag rotade fram, nyare smartbands borde fungera som ännu bättre instrument.

Exakt som du säger, jag såg verkligen inte fram emot att gå och lägga mig tidigare när jag "kunde se fram emot" ytterligare en sömnlös natt, ligga och vända och vrida på sig, tankar som snurrar runt och ångest över allt man inte hunnit med och måste göra. Sängen = plåga. Att nu kunna gå och lägga sig med förvissning om att troligen kunna somna nästan direkt och sova gott hela natten, detta redan vid 23: total gamechanger!

Det är som att alla bitarna i lösningen faller på plats nästan av sig själva, det ena ger det andra som man inte kände till men som visade sig passa som handen i handsken i en lösning som nästan ser ut att ha varit planerad i varje detalj redan från början.