Tråd: Återfall av Ungtjej981

Ungtjej981

Uppdatering: kom hem från jobbet och han satt och drack på en 3.5a. Hade ändå något hopp om att det skulle spela ut sig annorlunda idag.

Fick förklarat för mig att gårdagen var för att testa hur mycket han klarar av, för att veta hur mycket han ska dricka vid framtida sociala sammanhang. Vi pratar och jag blir såklart superledsen (skulle säga att jag är högkänslig så gråter väldigt lätt väldigt mycket) och fick kastat på mig att jag överreagerar och att det är ett spel för galleriet att jag sitter och hulk gråter. Med andra ord, han kan inte förstå varför jag blir så ledsen efter ”en gång” (igår)

Kan ni förstå varför jag blir så ledsen eller är jag helt knäpp?

Han menar också att gå ett helt liv utan alkohol är omöjligt

Rike

Jag tror att du måste lyssna på det han säger och acceptera hans val.

Och fullfölja skapandet av det liv du vill ha.

supportivechaos

@Ungtjej981 @Ungtjej981 Jag känner så mycket igen mig i det du skriver. Det gör ont att se hur lika våra situationer är, och jag är verkligen ledsen att du behöver gå igenom det här.

Jag vill säga något som är svårt, men som jag önskar att någon sagt till mig när jag var i din situation: Att skaffa barn med någon som har ett aktivt alkoholproblem är något av det svåraste och mest nedbrytande man kan göra, även om barnet i sig blir det absolut bästa som någonsin hänt en.
Mitt barn är min största kärlek. Men att vara förälder i en sådan här relation har slitit sönder mig på ett sätt jag aldrig kunnat föreställa mig.

Du skriver att han säger att alkoholen är “en del av vem han är”.
Det är en enormt viktig röd flagga. Många alkoholister är i förnekelse, men när någon börjar försvara alkoholen som en personlighetsegenskap, då brukar det betyda att: han inte är redo att sluta, han inte ser konsekvenserna, han inte vill ta ansvar och han inte tänker förändras just nu. Så tycker jag det låter åtminstone.

Det är också väldigt vanligt att de lovar att “det aldrig kommer vara så när vi har barn”.
Jag hörde exakt samma sak. Det blev inte sant. Tyvärr. Jag trodde att allt kommer bli bra då, det kommer göra att han slutar. Nästan som att allt blivit värre, åtminstone hur han blir när man pratar med honom, kanske att skulden och skammen blir starkare.

Du beskriver att: han smygdricker, gömmer ölburkar och blir personlighetsförändrad och och att du i dessa stunder känner dig ensamast i världen
Det där är inte små tecken... det är faktiskt klassiska tecken på alkoholism i aktiv fas.
Och det är inte du som är boven när du reagerar med sorg, ilska eller besvikelse.
Det är en normal reaktion på något som inte är normalt.

Jag vill verkligen säga det här till dig, med all värme: Bygg inte en framtid, ett hem eller en familj på hopp om att någon ska förändras. Förändringen måste komma från honom, inifrån.
Du kan inte “älska honom nykter”. Du kan inte ultimatum-vilka honom nykter. Du kan inte hoppas honom nykter. Du kan däremot skydda dig själv, dina drömmar och ditt liv.

Och jag säger det här inte för att skrämma dig, utan för att jag bryr mig om dig som sitter fast i en situation där du varken får den trygghet eller den partner du förtjänar. För att jag själv befinner mig i steget efter dig, den fas ni själva pratar om. Med barn med i bilden. För att jag hade behövt höra detta också.

Det betyder inte att du inte älskar honom. Det betyder bara att du behöver börja älska dig själv också.

Tråd: Barn med en missbrukare som vägrar hjälp av supportivechaos

supportivechaos

@myssockan tack snälla för ditt svar. Så omtänksamt. Det betyder verkligen mycket att någon förstår den här konstiga dubbla verkligheten jag levt i.

För grejen är att jag har älskat honom på riktigt. Han har varit min bästa vän, min närmaste person, min själsfrände. Vi har haft en jargong och en humor som jag inte har med någon annan. Vi har rest så mycket, upplevt så mycket fint, han har överraskat mig, lyssnat på vad jag gillar, gjort mig glad, fått mig att känna mig sedd. Han har verkligen varit den där personen man tänker att “här har jag hittat hem”.

Och det är därför det blir så oerhört svårt att förstå att samma person också kan bli den som får mig att känna avsky, hat, ren skräck och total ensamhet. När alkoholen kommer in, när han känner sig kritiserad, när det vänder- då blir han någon helt annan. Och det är inte bara alkoholen i sig som varit ett problem, utan vem han blir när han får någon form av kritik riktad mot sig. Då försvinner allt det där fina och det kommer istället ord, tonfall och beteenden som gör mig så oerhört liten. Jag har gått ut på kvällar bara för att slippa vara i närheten. Jag har gråtit, känt mig i upplösningstillstånd, och ändå timmar eller dagar efter normaliserat allt (efter att han lätt vänt allt och blivit sin vanliga kärleksfulla jag) och fortsatt som om inget hänt. Det är som att min hjärna inte kunnat hålla båda delarna samtidigt, och jag har bara hållit fast vid den fina sidan för att orka.

Och nu… när allt är bestämt, när jag tar ansvar för försäljning och allt det praktiska, så är han helt avstängd. Inga tårar, ingen sorg, ingen reaktion. Det känns nästan overkligt. Som att det här — vår relation, vårt liv, allt vi byggt — inte betyder något för honom. Han gör liksom ingenting själv för att rädda relationen.

Det är nedbrytande. Och samtidigt är det väl kanske också ett svar i sig.

Jag fattar väl någonstans att jag själv måste vara sjuk som ens börjar tvivla? Att jag kan tvivla så mycket fram och tillbaka när jag samtidigt så starkt vet att detta inte är rätt. Att man inte kan leva så här. Jag förstår ingenting, det är så obehagligt.
Vad var det som fick dig att fatta beslutet till sist? Vad krävdes? Och kan du känna igen dig i det jag beskriver — det här att man vet att personen betett sig illa men ändå bortser från det och bara ser de goda sidorna, normaliserar? Det kanske är det där starka hoppet om att de dåliga sidorna bara ska försvinna och att man hoppas på det…
(Och samtidigt är det ju så sjukt att det är JAG som sitter här och skriver detta, och inte han.)

supportivechaos

Några funderingar.
Är detta “normalt” vid alkoholmissbruk?

Eller tyder de här mönstren (förnekelse, avstängdhet, gaslighting, undvikande av ansvar) på något djupare än bara alkohol?

Finns det ens någon chans att han förändras om han inte själv söker hjälp – eller är det just det som är svaret?

Är jag orimlig som reagerar som jag gör, eller är det här faktiskt inte okej ens i en relation där alkohol är en faktor?

Jag försöker bara förstå vad som är verkligt och om det finns något hopp överhuvudtaget – eller om jag redan sitter med svaret, men inte HELT och hållet vågar se det......

Kärringen

Snälla du läs om trauma band och läs och läs, sök nån form av terapi! För det du känner är inte kärlek det är en kemisk reaktion i hjärnan, när någon är elak o snäll, elak och snäll. Drt har faktiskt ingen som helst betydelse just nu om han har en psykisk diagnos i bagaget! Detta säger jag för jag varit där, å min största kärlek, min soulmate , vi mot världen.... men nu efteråt bara ett luftslott som min hjärna använde sig av för att kunna fortsätta leva i denna illusion.
Jag är kanske elak men rädda dig själv! Hoppar han på tåget, grattis! Men oddsen är små.
Stor kram

Tråd: Sambo gömmer burkar.. av Lollo959

Kristoffer

@Lollo959 du skrev bara en rubrik, samtidigt säger den mycket och det låter tufft. Berätta gärna mer om du vill.

Tråd: Oro inför av 1985h

Kristoffer

@1985h Hej! Vad är du orolig för?

Tråd: Från ytterlighet till måttfullhet av myssockan

myssockan

@luenna Vad bra jobbat att du fixat ditt mål i tre veckor! 💪 Klart du ska vara jättestolt. Det är ju en jättebra plan att inte dricka mån-tors.
Tycker också att du resonerar smart runt din resa, att det blir ett planerat avvikande från planen men ändå måttlighet för varje dag. Kanske kan du testa en alkoholfri helg efter resan?

Ja... Det här med sambon. Jag har ändå haft ett ganska normalt drickande innan jag träffade honom i början av detta år. Då drack jag ca en gång per vecka, visserligen då gott över fyra enheter. Men eftersom min sambo har druckit varje dag, har jag hamnat helt ur balans och fallit tillbaka i tidigare osunda mönster med alkoholen fast med andra vanor.

Bestämde mig för att ta tag i mig själv först. Det är ju mitt liv och min hälsa, som jag såklart måste ta ansvar för.
Min sambo och jag har haft många samtal om A under den senaste månaden. Vi kom överens om att varje söndag skulle vara A-fri. Och nu är han tredje dagen in på en planerad alkoholfri hel vecka.

Anledningen att jag har lätt att inte dricka när han inte är hemma är väl också att jag känner att jag druckit så absurt mycket under det här året. Jag läser alkoholprogrammet nu och försöker förstå hur jag kunde gå med på att dricka varje dag, och vilka tankar o känslor jag måste jobba med för att kunna dricka måttligt även om sambon inte gör det. Jag tycker det är svårt att tacka nej, och det är inte speciellt kul att vara nykter när han dricker.

Vår plan som vi enades om idag är att vara utan alkohol veckan ut. Sedan bara dricka på fredag och lördag. Han har tabletter på recept han kan ta som minskar suget, och de använder han den här veckan.
Jag hoppas ju verkligen att han kommer att klara det.

I längden tror jag inte att det kommer funka mellan oss om han fortsätter med hög konsumtion.
Han har erkänt att han är beroende, men jag tycker fortfarande inte att det känns som han tar problemet riktigt på allvar eller ser hur illa det är att han druckit dagligen länge nu.
Saker känns jobbiga, man pendlar mellan hopp och förtvivlan.
Men jag försöker att så mycket som möjligt fokusera på mig själv och vad jag vill göra för att må bra.
Har en tråd som handlar om min sambo, men försöker foka på mina egna problem här. Ta ansvar för varje val jag gör.

Tack för sällskapet! ❤️

Tråd: Vuxet barn till missbrukande föräldrar, att komma ur medberoende. av Himmelellerhelvette

Majo84

@Himmelellerhelvette Så fint att du landat i den acceptansen och det tänket. 🥰 För mig är det här väldigt nytt, och jag har inte förstått att hon är alkoholist förrän i våras. Men nu förstår jag ju varför hon har varit som hon har varit mot mig genom åren. Det är mycket bra också, men de fula sidorna har tagit över hos mig. Offerkoftan, dåligt samvete-snacket, att hon aldrig lyssnar på mig osv. Det här året har varit en riktig ögonöppnare. Jag är trygg i beslutet att bryta med henne, och jag har accepterat situationen. Men det är mycket kvar att navigera i processen, men jag tar en dag i taget.

Tråd: Naltrexon av hkwc

Kristoffer

@hkwc vad är det du funderar på kring Naltrexon?

Tråd: Denna gång är det på riktigt! av Thompa_68

fooliehutten

@Thompa_68, bra kämpat! 4 veckor = många dagar med din trivselfaktor här är gott å’ ha när man novemberkämpar.
😗🎶

Thompa_68

Stort tack, yes, i november behöver man allt ljus som går att uppbringa! :-)

Tråd: Att bryta en ond spiral av eliz

eliz

@Thompa_68 tack snälla ❤️ känns lite vemodigt just nu. Men det blir väl bättre 😐 just nu känns det tufft

Thompa_68

@eliz Jag förstår och känner igen känslan av vemod och att livet känns tufft. Så har jag haft det periodvis under i stort sett alla mina nyktra perioder. Även i den jag nu inlett, som jag känner är den slutliga, kommer vemodet på besök men försvinner rätt fort för jag har positiv energi att bemöta den med. Utan positiv energi från nykterhet och/eller med motgångar i livet som känns svåra att hantera är det inte lätt att få till förändring. Kanske kan du få hjälp att hantera dina problem/utmaningar av en nära vän eller kanske en professionell samtalspartner. Allt hör ihop, hur man hanterar alkoholen, vilken sinnesstämning man är i och vilka utmaningar man står inför eller lever mitt i. Det är inte lätt att själv få ordning på allt, men fortsätt dela med dig, jag hejar på dig!

eliz

@Thompa_68 tack fina för kloka ord och pepp 💕🌼

Tråd: Dotter som dricker av Fridla

Kristoffer

@Fridla berätta gärna lite mer, om du vill. Här finns ofta bra stöd att få.

Tråd: Nu SKA jag trappa ner - start 27 oktober av Hanna0425

Hanna0425

@Thompa_68 Tack för att du delar med dig av din erfarenhet och dina kloka inspel - allt sånt hjälper så mycket härinne!

Hanna0425

@Gåbert Tack! Det känns okej idag, och jag känner mig fortfarande SÅ motiverad att fortsätta på inslagen väg. Att min särbo dricker när vi inte är tillsammans stör mig inte så mycket, men viktigt att det inte finns vin när vi är tillsammans vilket alltid respekteras. Så ja, jag känner absolut att jag har stöd - tack för omtanken! Angående januari, det är långt dit så jag har tid att förbereda mig mentalt inför beslut då: Jag inspireras så av dig och många andra härinne som liksom bestämmer deadlines undan för undan. Tack igen för att du delar med dig! Hur lång planeringshorisont man har är väl olika för alla, hur tänker du där? Ta hand om dig!

Gåbert

@Hanna0425 Tack för ditt fina svar! Din väg skulle med största sannolikhet vara för svår för många, men Du kommer att fixa det!
Ja, allt jag läst och hört talar för att vi måste göra våra egna val av väg och metod, klappa oss på axeln samt välja att se positivt på varje nykter dag, som Thompa.
Ja, man bör nog känna efter ordentligt vilken planeringshorisont man har, så att man inte följer någon annans plan eller råkar ge löften om en lång tid. Misslyckanden kan vara svåra att komma över och risken är ju att skammen bedövas med alkohol ... och så är man där. Bättre då att känna att man stärks av de delmål som man klarar. Ha det bäst!

Tråd: Varför blir jag den onda? av funderarmest

funderarmest

UPDATERING:
Han sa att han inte ville något mer, han bad mig flytta ut så fort som möjligt. Efter två veckor satt jag i nytt boende.
Nu är jag ännu mer den onda då jag inte låter honom ha varannan vecka med vår lilla bebis.
Han har startat ett krig som jag inte ens medverkar i. För inte över föräldradagar, vägrar betala barnbidrag eller underhåll så jag står utan inkomst. Han är inte hindrad till att träffa barnet men får inte vara själv i flera timmar med bebisen då han aldrig varit det tidigare.
I samtal med socialtjänsten berättar han att han fortsatt dricka alkohol framför barnen men det finns inget farligt med det. Utredaren påpekade att det inte är olagligt att dricka alkohol. Ingen verkar förstå riskerna som finns i ett hem med en missbrukande förälder.
Jag är så otroligt besviken på socialtjänsten.

Rike

Skickar en kram - bra att ni inte bor ihop iaf ♥️♥️♥️♥️
Har du någon som kan hjälpa dig? Eller är det jurist som behövs? Finns det Vittnesmål av andra?
Hoppas att du kan få kloka svar o konkreta råd här!!
Och det enda positiva är att du inte låter barn växa upp i ett hem med missbruk! Skriv - ring alkoholhjälpen - ta kontakt med en kvinnojour? Du måste ha rätt till något professionellt stöd tänker jag.
All värme till dig och ditt barn!!

Tråd: Bli fri från skiten av spoix90

spoix90

5 veckor idag. Det rullar på. Har lärt mig mer på de här 5 veckorna än vad jag gjorde på 6 månader nykter sist då var det en utmaning, det handlade aldrig om att förändra mitt drickande. Jag har inget vidare sug och förblir nykter. Jag har heller ingen prestige i det skulle det hända att man någon gång halkar av den inslagna vägen och skulle ta någon av djävulens dryckt så har jag massor med nya verktyg. Just den tanken gör mig tillfreds och känner att jag bestämmer själv. Oavsett så kommer mitt liv att föralltid förbli mycket mer hälsosamt! Kämpa på alla där ute och jag ska försöka bli lite mer aktiv igen! Trevlig kväll.

Bubbelmorsan

@spoix90. Snyggt 👏. Det känns som du har hittat din väg och är trygg i din nykterhet. Din mindset är annorlunda. Så glad att höra det. Jag firar 40 dagar idag😀. Grattis till dig! Och kul att du är tillbaka i forumet, har undrat var du tog vägen. Ha en fin dag kompis!

Thompa_68

@spoix90 Stort grattis till dina 5 veckor! Visst är det en anmärkningsvärd skillnad mellan att vara nykter för att man måste jämfört med att vara nykter för att man vill. Jag upplever ganska lite av allt det negativa jag tidigare vävt samman med att avstå alkohol, som vemod, sorgsenhet, uppgivenhet, känslan av att lämna en del av mig själv och missa gemenskap och glädje. Istället har jag positiv energi som hittills räckt till att besegra dystra tankar, segare dagar och sug. Jag känner också att livet är förändrat, vad det leder till och hur krokig vägen framåt blir återstår att se, en dag i taget och njuta av små segrar. Idag känns det väldigt bra att inte vara bakis, seg och ångestfylld efter julbord med jobbet igår.

Jag hejar på dig och ser fram mot kommande inlägg, du har så kloka tankar och en nyttig självdistans som är värdefullt att ta del av för många av oss!

Thompa_68

@Bubbelmorsan Stort grattis till dina 40 dagar, bra kämpat! Belöna dig med något bra idag som gör dig glad!

spoix90

@Bubbelmorsan tack! Stort grattis till 40 dagar! Ja det känns bra. Jag ska försöka skriva lite mer känns mest som allt rullat på försökt utmana mig själv lite med aktiviteter för att komma tillbaka från att ha varit utbränd. Har inte varit jobbigt att avstå alkohol än och de gånger jag känt sug eller att man ”missat” något har jag bara tänkt på det. Även sagt till mig själv i hjärnan vill du så ta då en öl eller vin eller vad det kan vara. Då har känslan av att det är någon form av påtvingad nykterhet försvunnit med tanken att nej jag vill inte ha, där är just jaget det viktiga att jag bestämmer själv. Vill jag så kan jag. Hur ser dina planer ut? Bra kämpat!

@Thompa_68 ja jag upplever stor skillnad och jag tror inte det viktigaste för mig är att räkna dagar utan vad jag lär mig på vägen, missförstå mig rätt jag är i mitten på de 30 och kommer förmodligen att någon gång under mina förhoppningsvis många år kvar i livet dricka alkohol. Om man ska vara realistisk och lite pessimistisk, för mig då kommer det viktigaste vara att begränsa det till att aldrig spåra ur igen. Om jag låtsas som det aldrig kommer hända och inte har någon tanke eller ide kring det så tror jag att man lätt kan tänka att allt känns meningslöst för att alla ”dagarna” är kastade i sjön om man skulle bryta sin nykterhet och börja om. Men för mig är målet ett sundare och mer hållbart liv, vilket jag tror är målsättningen för de flesta. Desto mer medveten jag blir och ju fler verktyg jag har och känner att jag själv vill avstå alkohol underlättar allt detta. Snyggt jobbat med julbordet! Det var ingen liten vinst! Kan tänka mig att det fanns gott om plats kvar i magen för någon extra vända med det godaste på julbordet när magen ej var full med öl! Allting blir lättare när man är positiv men det gäller också som du skriver att använda det rätt. Att inte lura sig själv att allt är bra hela tiden tills man hamnar i en dipp och står där överraskad. Men å andra sidan en balansgång. Går ju inte att gå rundor och måla fan på väggen varje dag iheller! Det jag vet idag är att även denna dag kommer vara nykter! Tack för all pepp och bra kämpat! Det är intressant att läsa dina reflektioner och tankar de är inte helt olika mina egna.

spoix90

Kände att ovan inlägg kanske kan upplevas som negativt och tvivlande men var mest en blandad reflektion från min sida om att vara tillfreds med sig själv. Samt att stanna upp och lära. Även om jag skriver ibland att allt går lätt så är det nog viktigt för mig själv att inte ta det för givet utan fortsätta lära mig.

Tänkte bara tillägga att det är för jäkla skönt att vara nykter! Så mycket positivt det för med sig. Energin man har på dagarna, känna sig mer närvarande, spontan, osv har även kommit igång riktigt bra med träningen.

Tråd: Nu jäklar är det dags av Bubbelmorsan

Bubbelmorsan

Hej alla kämpar i novembermörkret.
Ni som ligger lite före i resan, vad tror ni om mitt "problem".
Har gått ganska "enkelt" fram till nu (dag 38). Men senaste dagarna har innehållit många tankar på bubbel och hur gott det vore att gå förbi skitbutiken och handla.

Nu har jag ju inget hemma (det skulle jag kunna svepa i mig just nu om det fanns känns det som). Känns som det är väldigt farligt för mig att vara någonstans där det skulle kunna innebära att jag tog ett glas. Jag kommer inte gå till Systemet i alla fall, det vet jag och ingen bar heller. Men varför är det jobbigare nu än tidigare tror ni?

Jag är inte stressad, lugn och ro runt mig, pysslar och fixar inför julen men jag är så sugen!!

Carisie

@Bubbelmorsan Hej 👋🏼 Jag tror inte att det är svårare än att det är tant sug som kommer och knackar på och kollar om hon kan få in en fot i dörrspringan. Eller med andra ord alkoholdjävulen som kollar läget. Har du gjort avsnittet om sug i självhjälpsprogrammet? Jag tycker det var till stor hjälp i min process.

Lycka till. 🩵

vår2022

@Bubbelmorsan Jag tänker att det kan gå upp och ned, såväl i motivation som med suget. 38 dagar är många veckors uppehåll och man kan lessa ur lite typ ”blir det liksom inte bättre än så här”. Då kan tant sug vakna till som @Carisie säger. Hon är snabb som attan på lite motgångar och vill erbjuda den ”lätta” vägen ut! När jag fick sug minns jag att jag skrek till min ”alkoholdjävul” att sticka!😂. Det hjälpte faktiskt! Jag har även dragit ut på en löprunda eller promenad för att få bättre tankar.

Så aktivera dig, positiva tankar och håll ut, så går det över!❤️

Andrahalvlek

@Bubbelmorsan Ett annat tips är att repetera lite. Sök på Craig Beck, Sober Leon och Intervention på YouTube.

Kram 🐘

Bubbelmorsan

@Andrahalvlek. Stort tack, får bli mitt projekt för helgen😀.

En tonic och lite mörk choklad har fått mig på bättre humör.

Bubbelmorsan

@Carisie, tack för input. Jag har inte gjort programmet alls så det är en bra idé. Blir toppen, tack🌸

Bubbelmorsan

@vår2022. Haha😂. Ska prova att skrika åt kärringen och se hur det funkar. Just nu kniper hon igen. Om hon dyker upp imorgon så provar jag det samt visar fingret!

Du har nog rätt i att smekmånaden är över, får jobba lite med programmet som @Carisie tipsade om och se om jag får en nytändning.

Tack för dina inputs🌸

Tråd: 50 dagar innan av Högmo

Högmo

Tack ni alla för uppmuntrande vänliga ord. Det är fan inte lätt alla dagar. Från ingenstans kan den där ångesten komma på bara någon sekund. Då sjunker man igen. Jag misstänker stress och ensamheten bidrar.
Jag antar jag saknar någon att prata med.
Det är väl därför jag är här och skriver?
Sömnen är riktigt dålig. En timme här par slumrar där. Men jag har inget, eller väldigt litet sug efter alkohol.

Försöker klappa mig själv på axeln och tänka att jag har gjort det bra. Men det går inte riktigt in. Måste vara stressen som spökar.
En av otaliga anledningar jag försöker ge upp alkohol och annat
Är att minnet har blivit så mycket sämre. Blivit surrig och vimsig. Märker ingen direkt skillnad ännu, trots jag inte har något gift i kroppen längre.
Ska försöka ta itu med vissa saker i morgon som jag tror tynger ner mig. Papper och annat jox Jag känner tyvärr att jag inte är till mycket hjälp. Med stöd
och så. Jag läser mångas texter. Och lider och gläds om var annat.
Vi gör alla ett bra jobb! Godnatt

Thompa_68

@Högmo Jag känner igen mig i ensamheten som också är en följeslagare i mitt liv, även om jag är gift och har vuxna barn saknar jag någon att prata med på riktigt om det som tynger mig i livet och alkoholens roll. Därför känns det väldigt skönt att skriva av sig i detta forum, som är fyllt av människor som verkligen förstår, var och en efter sin unika situation, vad man pratar om.

Varje dag du är nykter är värd en rejäl klapp på axeln. Blir det snedsteg är det bara att försöka trampa rätt igen så fort det går. Jag hejar på dig!

fooliehutten

@Högmo, känner igen mig i ensamhet trots att jag har familj, men det gör den inte enklare att begripa; snarare tvärtom. Jag har därför i min nyktra hjärna bildat en egen mindlessness-kvartett tillsammans med ensamheten, ångesten och tiden. Vi försöker köra i dur, garva åt eländet och ta livet med en klackspark. ”En dag i taget” och ”Du ångrar aldrig en nykter gårdag” är låtar vi lirar allra mest varje dag 😗🎶. Kämpa på nu, du fixar det!

… och så vill jag tipsa om 28 minuters föreläsning om PAA:
https://m.youtube.com/watch?v=OqUg9ehXiYw&pp=ygUNcGV0ZXIgd2lyYmluZw%3D%…

asdf1973

@Högmo nä det är inte lätt alla dagar. Precis som du lider jag av ensamhet och ångest. Jag har familj men (nästan) inga vänner. Ångest har jag haft en stor period av mitt liv. Både ensamheten och ångesten är lättare att hantera nykter. Jag jobbar nu på att acceptera ångestkänslan och tänka "åh är du här nu igen". Det gör det inte till en trevligare upplevelse men det hindrar mig från att försöka fly från känslan. Och att fly från ångest via alkohol är för mig som att försöka släcka en eld med bensin.

Fortsätt skriva och klappa dig på axeln, du är en hjälte i mina ögon❤️

Tråd: Dags igen av Rule74

Thompa_68

@Rule74 Inget att skämmas över, alla som berättar om sina framgångar har haft sin beskärda del av motgångar och erfarenhet av att halka av banan ett antal gånger. Vila ut, reflektera och sök inspiration till din väg framåt. Du är inte mindre värd än någon annan för att du fallit, vi finns här för att stötta och inspirera.

Bubbelmorsan

Bästa @Rule74 ❤️. Släpp skammen härinne, vi som är här vill dig väl. Toppen att du kan skriva av dig lite här tänker jag på en trygg plats.

Har du landat i ditt varför eller din drivkraft att bli nykter? Det tror jag är viktigt. Så man i tuffa stunder kan påminna sig.

Jag har skrivit ned små tankar till mig själv i en fin bok, saker jag upptäcker om mig själv som nykter, vinster med att vara nykter, när sug uppstår och mycket annat som jag går tillbaka till när jag vacklar lite.

Mina döttrar är min största motivation. Jag vill vara ett positivt föredöme och inte gå runt med vin i handen på kvällarna även om det så är ett glas. Jag vill vara frisk och inte dö ifrån dem.

Jag kan se ett gammalt fyllo framför mig om jag fortsätter som jag gör och inte slutar eller minskar min konsumtion. Jag vill vara fräsch och pigg och ta hand om mig. Jag vill sova bra. Jag vill vakna och vara pigg. Jag vill inte spendera tusentals kronor i månaden på A. (nu går det till olika skönhetsgrejer). Jag vill inte ta till A om jag känner mig deppig, arg, glad, frustrerad. Jag vill ha mer tid/ork att göra saker.

Jag är i början av min resa men kan faktiskt checka av alla de boxarna som jag skrev ovan. Det är ju ändå fantastiskt.

Fortsätt att skriva här. Vill vill veta hur det går för dig och hjälpa till om vi kan. Kram ❤️

eling

@Rule74 ❤️ förstår hur det känns. Men det är egentligen inget att skämmas för. Det är inte lätt att sluta dricka eller hålla sig nykter över tid. I så fall hade ingen behövt den här sidan och det hade inte funnits några beroendemottagningar, AA osv. Du vill sluta och du kan men det är inte lätt. Om det så krävs hundra försök ge inte upp. Och slå inte på dig själv för att det är svårt. Det handlar inte om att vara stark eller duktig utan om att hitta sin väg. Du funderade på AA online tidigare men var rädd för att behöva visa dig. Åtminstone på AA online Sweden tror jag dem heter, en större grupp, så behöver man inte visa sig och man behöver inte heller säga någonting. Tror inte man behöver det på de flesta om man inte vill.
Kram

asdf1973

@Rule74 hur känns det idag? Hoppas att det känns lite bättre idag. Jag känner igen mig i dina ord, framför allt skammen som kommer efter har varit väldigt tuff att hantera.

Vi finns här för dig❤️

Tråd: Värdelös av Stinalotta

Lady175

@Stinalotta det är inte bra här! kram till dej

Lady175

@Stinalotta det är vidrigt här, har hänt så mkt o jag orkar inte...

Tråd: Nu ska jag ta makten över mitt liv av Silvertärnan

Silvertärnan

Tack för alla fina ord @asdf1973 , @vår2022 , @Thompa_68 , @Andrahalvlek, utan ert stöd och pepp hade den här resan varit så mycket svårare. I det här forumet har jag bara mött fina människor som vill väl och ni är några av dem. Tusen tack 🌻.

Tråd: Del 2 av esterest

esterest

@Thompa_68 jag tänker att du har hittat din styrka med motiveringen att du vill ta hand om en viktig relation och din fysiska hälsa. Jag tror det är precis det jag också ofta återkommer till, vad som är mitt varför. 🌸

Tråd: Min värderade riktning av vår2022

vår2022

Go kväll kära @Carisie❤️. Det är lite hektiskt denna vecka och imorgon ska jag på konferens med övernattning i storstaden. Tidig morgon och hopp om att tågen går som de ska. Det ska bli intressanta dagar men jag vet att jag jag kommer att vara rejält trött när jag kommer hem to kväll. Men jobbar hemma på fredag så det känns bra. Det blir i alla fall inget nallande i minibaren😂.

Det låter som du också har fullt upp och att du dessutom ska uppträda. Kan se dig framför mig, engagerad, kunnig, proffsig, tillpiffad med snygga kläder, skor och smink samt ditt fina Eva Röse lika hår😁.

Ha det så gott! Kram❤️

Tråd: Framåt av Geggan

Geggan

Ja, då var väl detta förkylningselände över i stort sett. Allra tråkigast är det låga humöret. Idag skall jag gå med barnbarn till garnbutik och sen via bskelsefika hem o ha sticklektion. Yr av lycka över detta! Familj och vänner är ju ljuspunkten i detta mörker. Stort familjekalas i söndags, tillresta syskon, igen så förundrad över att vi nu är så många! Så ja, det är inte så tokigt. Köpt broderikit, tänkte prova på. Och ett notställ så jag kan börja klinka på elpianot. Var ju tvungen att offra pianot när jag flyttade till mindre.

Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

Carisie

@Andrahalvlek Men alltså 😂😂😂 Jag skrattade lite åt bilden du målade upp i mitt huvud där de ihopfjättrade fötterna blev som en ruta ur en serietidning med kätting virad från knäna till vristerna och plötsligt var det Kalle Anka 😂 Jag vet! För bildlig fantasi men är glad att du inte skadade dig allvarligt 🙏🏼🩵

Andrahalvlek

@Carisie Eller hur!? Det måste sett svinroligt ut 🤣