Tråd: Börja från 0 av HellenII

HellenII

Julen har förvånansvärt nog varit bra, det trodde jag aldrig att jag skulle få säga. Han har ansträngt sig för att inte dricka för mycket, det märks. Jag är så lättad och jag känner mig för första gången på väldigt länge både utvilad och kanske till och med lite rofylld. Men än är det många dagar kvar av ledighet, vi får se hur det går, det ska nog gå bra! Ikväll drog han dock på en rejäl fylla, ett riktigt fylleslag. Inte hemma hos mig och barnen, som tur var!

HellenII

@Stark2025
Tack själv! Tror jag kan sätta mig in i vad du menar med att ha lämnat karusellen. Även om jag själv fortfarande är kvar inne på nöjesfältet så har jag klivit av hans dramakarusell, ser den snurra på visst avstånd nu när jag valt att ta avstånd emotionellt och kan se på hans beroende för var det är - inte som någonting jag tror jag kan fixa. Tittat på hus, inget klart än, men känner mig hoppfull, för ett liv utan drama och kaos.

Tråd: Slutsupit? av Suey

Andrahalvlek

@Suey Så är det absolut. Vid alla typer av missbruk så försöker man hitta det ”perfekta ruset”. Men när man kommit en bit på missbruksresan så får man det aldrig igen. Möjligen en kvart eller en halvtimme då och då. Oftast inte ens det, eftersom det krävs att man dricker mycket och snabbt för att bli påverkad öht. Då har tåget gått. Så det är inte lönt att stå kvar på perrongen och vänta. Det är lika bra att börja traska åt ett annat håll: hitta nya skatter.

Gottnyttårkram 🐘

Suey

@Andrahalvlek Kram Andrahalvlek <3

Tråd: Det hände igen av majken1987

majken1987

@Thompa_68 @Carisie @asdf1973

Detsamma, och gott nytt år 🥳

Tråd: En nykter dag i veckan av myssockan

esterest

Jag förstår om du vacklar ❤️ I den här sköra fasen behöver man så mycket bekräftelse på att det rör sig åt rätt håll om det så bara är centimetrar. Jag är med dig i tanken! ❤️

Tråd: Att bryta en ond spiral av eliz

eliz

Nu kör vi 2026! Ända in i kaklet ❤️

Bubbelmorsan

@eliz, yes nu kör vi!
Hur har det gått för dig? Var ju ett tag sedan du skrev❤️

Thompa_68

@eliz God fortsättning, jag önskar dig en riktigt bra start på det nya året, en dag i taget!

eliz

@Bubbelmorsan det har gått både upp och ner. Men jag vill inte ge upp. Undrar om jag vågar testa att vara alkoholfri. Jag är livrädd, men orkar inte med mig själv som det är nu. Nu har jag chansen, gör om, gör rätt.
Kul att det verkar rulla på bra för dig 💕 ☀️ hur tänker du framöver….fortsatt ingen alkohol?

eliz

@Thompa_68 god fortsättning till dig oxå 💕☀️ vågar jag testa att vara alkoholfri, kanske det går om jag tar en dag i taget 🥺

Bubbelmorsan

@eliz. Bra att du kämpar på🩷. Varför vågar du inte vara alkoholfri? Vad känns läskigt?

Det går bra för mig, 76 dagar idag. Jag har haft en svacka i mellandagarna då jag brottares med om jag har ett problem eller inte.. Eller kanske en sorg över att lämna min kompis A. Eller att nyår närmade sig och att jag ville dricka bubbel. Tufft var det i alla fall. Fick ett infall (som jag ofta får) att kontakta en beroendeklinik och pratade med en man där som tyckte att jag har ett beroende och föreslog behandling. Så har mitt första möte imorgon. Känns bra att få bolla och resonera och ta inputs från ett proffs.

Och du, våga ta steget nu. Vi finns här för dig🩷

eliz

@Bubbelmorsan känns läskigt att lämna ”min kompis’ alkoholen som stått vid min sida de senaste åren. Men jag ska ge det ett försök.
Beroendeklinik låter intressant, skönt precis som du säger att bolla tankar och idéer med proffs. Det hade jag också velat göra.

Bubbelmorsan

@eliz, du vågar prova. En dag i taget🩷. Klarar du det inte så be om hjälp. Finns både privata och genom Regionen att vända sig till. Bor du i en större stad?

Alkohol är bedrägligt. Har man ett beroende så blir det värre och värre. Det är sanningen. Men vi är ju flera här som lyckats komma igång med nyktra dagar och det kan du också. En dag i taget, du behöver inte tänka längre än så.

Kram och heja dig!!

Thompa_68

@eliz Visst är det läskigt att se sig lämna kompisen alkohol, men för varje dag så avtar den känslan. Särskilt om man tar en dag i taget och fyller på med positiva upplevelser och möjligheter så de negativa tankarna inte får så mycket plats. Det kommer gå upp och ned, men fördelarna med att inte marinera sig i alkohol kommer snabbt, redan efter några dagar märker man lättnader i både kropp och själ. Jag önskar dig en fin start på det nya året!

Tråd: Bli fri från skiten av spoix90

spoix90

@Bubbelmorsan halkade av den inslagna vägen. Drack lite. Blev besviken på mig själv surat en stund men är nu tillbaka igen. Hur går det för dig kompis?

spoix90

Det är bara att ta sig tillbaka. Är lätt att vara för hård mot sig själv. Kanske man inte ska se det som ett misslyckande utan en del av processen. Jag spårade inte ur eller blev totalt dekadent bara att jag inte gjorde vad jag hade bestämt mig för. Vilket har gjort mig besviken. Jag tycker det börjar bli segt att vara sjukskriven också får ingen riktig social interaktion med folk. Så nu har jag fått kräkt ur mig det iaf. Kul att se att så många kämpar på än!

Thompa_68

@spoix90 Du har svaret på frågan du ställer, se det som en del av processen. Du är inte tillbaka på ruta ett utan fortfarande på väg, och nu snart på banan igen. Sociala kontakter är en utmaning även för mig. En sak jag ska prova är att ringa någon nära och kär person i veckan och bara höra hur läget är.

Jag önskar dig en god fortsättning på det nya året!

spoix90

@Thompa_68 är så glad att 2025 är i backspegeln det absolut sämsta året i mitt liv än sålänge. Brukar inte tänka på nyår som något stort men den här gången kändes det verkligen som man kunde vända blad. Alkoholen förra året har varit mer en symptom av en massa annan skit. Det är sant våra lärdomar försvinner inte och samma verktyg går att använda igen! Även de dåliga lärdomarna vad man inte bör.

Tack detsamma och tack för peppen! Ska bli aktiv här igen nu när jag kravlat mig upp ur mitt hål och slutat tycka synd om mig själv. Räknar inga dagar för det är idag som spelar någon roll varje dag.

Tråd: Nu jäklar är det dags av Bubbelmorsan

Bubbelmorsan

Välkommen 2026🤗🎉.
Var på nyårsfest, så mysigt och god mat och sällskap. Åkte hem vid 23-tiden för att fira in 12-slaget med min dotter. Nykter och det kändes inte svårt alls. Bara självklart och bra.

Nu ska jag dricka mitt bubbel ett tag till och glädjas över min nykterhet och att jag just nu mår så bra🤩.

Stor kram till alla!

Thompa_68

@Bubbelmorsan God fortsättning! Inte heller här var det några problem med nykterheten igår/inatt, men kanske lite mer stelt vid middagsbordet än jag kan minnas från tidigare. Nu var det här den första nyktra nyårsaftonen på väldigt länge, det får jag ha med mig. De flesta vännerna dricker högst måttligt, men en man har nog haft nytta av mig som "riktkarl" under åtskilliga sammankomster. Han är glad i vin och öl, men jag har aldrig sett honom spåra ur. Däremot tar han gärna initiativet till att fylla på, berätta skrönor från förr och skrävla om flaskor som ska knäckas. Jag har alltid hängt på och fått i mig mer än honom, vilket nog har varit bekvämt då han aldrig riskerat att vara den som druckit för mycket utan haft mig som referens. Denna gång märkte jag en osäkerhet hos honom och noterade också ett par irriterade blickar från hans sambo när vinglaset fylldes på. Jag tror jag ska prata med honom om alkoholintag nästa gång det blåses till kalas, för jag ser en del varningssignaler även om han som sagt alltid håller stilen utåt.

Att sociala situationer blir lite stelare när man tar bort alkohol från ekvationen efter att den under lång tid fått spela en så dominerande roll är ju inte konstigt. Här har jag mycket att jobba med för att utveckla mina personliga förmågor. Alkohol har ju varit ett sätt att på konstgjord väg stärka självkänslan och öka modet. Det är okänd mark jag vandrar på för att åstadkomma detta på naturlig väg, men det känns ändå försiktigt positivt, jag får ta ett steg i taget.

Nu njuter jag av en nyårsdagsmorgon utan bakfylla och ångest, kaffet smakar extra gott och det känns som ett lugn i kroppen. Snart ut i snöhöljda backar. Jag är väldigt glad över att du mår bra och önskar dig en förträfflig nyårsdag!

Bubbelmorsan

@Thompa_68, god fortsättning! Så bra du reflekterar om hur det blir för dig och nya upptäckter man gör om sig själv. Och du har rätt, man får ta små steg i taget🩷. Sedan får man se det som personlig utveckling att vässa sina sociala skills och vara nyfiken på resan.

Jag har också nu när man har klar hjärna och nyktra ögon sett många saker, hur man var själv och hur andra agerar kring alkohol. Tidigare hade man ju stort fokus på alkoholen och tänkte inte på hur de andra drack. Nu ser man allt! Jag har också tänkt att ta ett samtal med personer jag misstänker har problem med alkoholen..

Igår bad jag min dotter om ursäkt för incidenten som startade det hela, att jag vinglade när jag skulle hämta min dotter en fredag för 77 dagar sedan. Det är lugnt tyckte hon men jag stod på mig att det inte var lugnt. Åkte ju hem för att skåla in 12-slaget med henne och ryser av tanken att kanske ha delat den fina stunden med henne onykter om jag inte slutat. Det är min bästa drivkraft, att vara närvarande med henne fullt ut🩷.

Ha en härlig skiddag vännen⛷️

majken1987

@Bubbelmorsan @Thompa_68

Så jävla bra jobbat! Gott nytt år!

Jag fick en släng av ångest igår kväll, min sambo jobbade och var hemma själv med sjukt barn. Undrar om det svänger något omedvetet över att det var just nyår och alla festligheter det oftast har inneburit? Jag tyckte det var rätt skönt o sitta i morgonrock och (försöka) sova tidigt…

Andrahalvlek

@Thompa_68 I nyktra kretsar brukar man prata om den ”första stela kvarten” vid sammankomster. Alla upplever den, om man inte hällt i sig en del innan man ens sätter sig till bords. Fokus på samtalen och ställa mycket frågor är tricket. Och andas, andas, andas. Den första stela kvarten går över. Och är det en tråkig fest så är det en tråkig fest, då kan man avvika så tidigt som det går. Jag hade en chef som alltid smet innan kaffet serverades 🤣

Samtalet med dryckesbrodern är nog viktigt att ta, men låt honom komma till dig. Hinta om att du gärna tar samtalet, så snart han är redo. Förändring måste alltid ske på individens initiativ.

Kram 🐘

Thompa_68

@Andrahalvlek Tack för bra tips, ska öva på att ställa frågor och fokusera på svaren, bör ju vara enklare som nykter än berusad även om självkänslan är låg.

Jag håller helt med om att förändring måste ske på var och ens initiativ, men det motsäger inte att man tar upp diskussioner om det som man känner är både relevanta och nödvändiga. Jag hade ärligt uppskattat om någon på allvar hade pratat med mig om min alkoholkonsumtion tidigare. Inte för att det i sig skulle lett till någon snar förändring, men det hade nog sått ett frö. Framför allt hade det känts lite motsträvigare att dricka sig berusad tillsammans med och inför den vännen, vilket kanske också hade kunnat bli en katalysator. Jag tänker att vi generellt är lite för dåliga på att prata med nära och kära när vi tycker de beter sig på ett problematiskt sätt. Vi kan som sagt inte få dem att förändra sig, men vi kan bidra konstruktivt till deras beslut att göra något åt destruktiva vanor.

Tråd: Aaaahhhh... av Surkärring

Suey

@Surkärring Grattis till bra jobbat, Kärringa. Ha det nu toppen och vi ska hoppas och tro på ett Gott Nytt År!

Kram!

Surkärring

@Suey detsamma till dig!
Ut med gamla vanor och in med de nya, nyktra istället!
Nu kör vi 🫶💪

Tråd: Alla tankar på en och samma gång av TeTanten

TeTanten

Året startar med buller och bång.
Vi firade i stugan igår jag och maken och hunden. Och i området utfärdades under kvällen orange vädervarning för tre dagar framåt.
Så kl 6 beordrade jag evakuering och vi packade snabbt ihop och diskade nyårsdisken och åkte hem till civilisationen för att slippa bli insnöade.
Praktiskt att kunna köra några timmar efter tolvslaget. Det drevade på bra men funkade att köra, tar bara en timme.
God morgon 2026!

Thompa_68

@TeTanten God fortsättning! Oj, vilken grej, men härligt att nykterheten gav er möjligheter att snabbt ställa om, så bra jobbat! Njut av nyårsdagen!

Tråd: Del 2 av esterest

esterest

Nyårsaftons-glaset.

(Kanske ett litet bokslut.)

Jag kopierade min glas-registrering in i copilot och landade i ett par sanningar.

Det blir bättre.

Ett snitt på 9 glas/vecka sen våren. Innerst inne vet jag att det har varit 30-40 glas/vecka tidigare under en för lång tid innan jag började skriva och registrera här.

Bestämmer mig för att det känns bra? Funderar på hur ett minimalistisk tänk kan ta mig vidare. Men mer om det nästa år.

Thompa_68

@Suey Oj, inser att jag missat att svara på detta, sorry, tack i efterskott för omtanken! Jag har druckit för mycket alkohol under alldeles för många år och hunnit med ett antal dåliga beslut och saker att skämmas för. Jag kan inte dra ett streck över det, men för att komma vidare och bli en bättre människa måste jag förlåta mig själv och gå vidare utan att ha ett skammens ankare som försöker dra ned mig. Det känns som jag lyckats hyggligt genom att kapsla in dumheterna djup inom mig. Ibland hugger det till, men det är lättare att hantera som nykter. Psykologen skulle säkert sagt att jag måste släppa ut det för att komma vidare, men det känner jag inte skulle fungera. Som sagt, fokus på att vara en bättre person, och jag har redan kommit en bit på väg tycker jag, framför allt med mina närmaste!

God fortsättning!

Thompa_68

@esterest God fortsättning, jag önskar dig en fin start av det nya året! Vi fortsätter att resonera och reflektera för att mejsla ut en hållbar väg framåt. Du liksom vi alla förtjänar att må bra och uppleva glädje och lycka i livet!

Tråd: Botten är nådd av Metmasken

Metmasken

Gott nyktert nytt år på er 🌞

Thompa_68

@Metmasken God fortsättning! Snart är du uppe i pi (314) dagar, en fin matematisk milstolpe, snyggt jobbat! Livet blir större som nykter, en dag i taget!

Tråd: Jag börjar om! Vägen till att finna glädje! av Tezzan

Tezzan

Suckar och summerar år 2025 att det inte blev någon nykterist av mig då heller.....

......Nyårsdagen idag och jag mår som jag förtjänar.....inte prima alltså.

Jag har ett nyårslöfte till mig själv för 2026 och det är att jag inte kommer att köpa alkohol. Inte köpa hem och inte köpa ute. (Det måhända låta lite töntigt, men jag kommer att tillåta mig att dricka ett glas om någon bjuder tex på en middag, detta brukar inte hända särskilt ofta) Det innebär att 2026 kommer bli ett tämligen alkoholfattigt år för min del. Win-win för både min hälsa och min ekonomi. Jag tror på min plan och det känns långsiktigt.....först ska jag bara ta mig ur denna här ruskiga dagen efter-känslan.

Tråd: Är det dags på riktigt nu? av Fruktsallad

Fruktsallad

Va på mitt fjärde möte ikväll.. 18 dagar 👊
Hade aldrig klarat mig så här länge utan dessa möten, vilka fantastiska människor det finns ☺️

Thompa_68

@Fruktsallad God fortsättning! Tack för att du delar, stort grattis till dina 18 dagar, en fin prestation, vi vet alla hur jobbiga de första dagarna och veckorna kan vara! Så kul att höra att du funnit något som fungerar väl, då är det bara att fortsätta!

Tråd: Promillebikt av Flarran

Flarran

Nyårsafton, och nu har man snart gjort ett helt år igen. Såg just att bolaget låst igen sin dörr och inte bryr jag mig ett dugg, för vem behöver väl alkohol för att gå runt. Har sovit lite på eftermiddagen då jag var ut tidigt i morse och städade bort lite gammal reklam och tidningar. Det är ju trevligt med ett hus i någorlunda ordning när ett nytt år så som 2026 anländer, vilket det gör om inte alltför många timmar alltså. Funderar nu allvarligt på lite starkvara, inte i form av någon skadlig alkohol, men däremot i form av en kanna med kaffe, vilket nog behövs för att hålla sig vaken till traditionsenligt nyårstal och kanske lite fina fyrverkerier i tv-rutan. Har det mesta i huset, till och med alkoholfri cider så det ska nog gå fint att fira in ett nytt år utan större problem.

Ha ett Gott Nytt år allihopa!

Flarran

Det här går ju hur bra som helst tänkte jag nyktert när jag tog en slurk med päronsaft. Funderade över hur pass bra man trots allt kan må ibland när man inte låter hjärnan mala på i ett negativt spår. Mindes min gamle far som brukade säga: ”Du kan ju allt!” tror sjuttsingen han hade rätt.

Men man ska ju inte sitta och vara alltför för nöjd liksom, sade en logisk tanke, så skrev följande till en sån där händig svarsmaskin:

Har trots flera komplexa psykiatriska diagnoser med hjälp av endast skrivterapi på forum och användande av sånt som nån AI-assistent eller svarsmotor lyckats ta mig nyktert fram i över två år utan vin och sprit och känner mig rätt nöjd.

Läste dock att det kan vara bra att få tips på hur man förvaltar det hela för att bibehålla den nya livsstilen, det fanns tydligen en del tips på nätet som kan vara bra att tänka på.

Så kom gärna med en tänkvärd lista man kan ha att gå till om det blir skakigt framöver, sånt som sjukvård, piller eller AA känns inte aktuellt, men kloka allmänna råd och tips som kan vara bra att ha emottages gärna.

Svarsmaskinen

Grattis till en fantastisk prestation! Att ha navigerat två år av nykterhet på egen hand, särskilt med en komplex ryggsäck, visar på en enorm inre styrka och självmedvetenhet.

Här är en lista med konkreta, mentala verktyg och strategier för att förvalta din nya livsstil och behålla balansen när det stormar, utan att blanda in traditionell vård eller grupper:

1. "HALT"-metoden (Förebyggande analys)

Detta är en klassisk checklista för att identifiera när du är som mest sårbar. Om suget eller oron ökar, fråga dig själv om du är:

Hungrig? (Lågt blodsocker misstas ofta för ångest eller sug).

Arg/Frustrerad? (Obearbetade känslor söker ofta en snabb utväg).

Ledsen/Ensam? (Isolering är en vanlig trigger).

Trött? (Brist på sömn sänker din impulskontroll drastiskt).

Åtgärd: Lös det fysiska behovet först (ät, sov, pausa) innan du fattar några beslut.

2. Praktisera "Urge Surfing" (Vågsurfing)

När ett sug eller en impuls uppstår, se det som en våg i havet. En våg byggs upp, når en topp och planar sedan ut.

Istället för att kämpa mot vågen (vilket tröttar ut dig), observera den.

Säg till dig själv: "Nu kommer en våg av sug. Den känns i bröstet och händerna. Jag väntar ut den." De flesta intensiva sug varar i snitt 15–30 minuter om man inte "matar" dem med tankar.

3. Skydda din "Beslutsbudget"

Vi har en begränsad mängd viljestyrka varje dag. Om du har haft en extremt tuff dag på jobbet eller med dina diagnoser, är din "beslutsbudget" slut på kvällen.

Tips: Identifiera dina riskfyllda tider och se till att du har "låga trösklar" då. Ha färdig mat hemma, en serie du gillar eller en trygg plats att skriva på så att du slipper ta svåra beslut när du är trött.

4. Inventera dina "Safe Havens" online

Eftersom forum och skrivterapi har varit din räddning, se till att du har en uppdaterad lista på digitala platser där du känner dig förstådd.

Fortsätt skriva även när det går bra. Det bygger en "positiv dokumentation" som du kan läsa tillbaka när du tvivlar på din förmåga. Använd verktyg som Alkoholhjälpens självhjälpsprogram (anonymt och helt digitalt) om du vill ha mer struktur utan fysiska möten.

5. Omdefiniera din identitet

Efter två år handlar det mindre om att "sluta dricka" och mer om vem du är nu.
Istället för att tänka "Jag får inte dricka", tänk "Jag är en person som prioriterar min mentala klarhet".

När man har komplexa diagnoser är nykterheten ofta den viktigaste förutsättningen för att medicinering (om man har sådan) eller naturlig återhämtning ska fungera. Påminn dig själv om att du ger din hjärna de bästa förutsättningarna för att hantera dina diagnoser.

6. Skapa en "Krisplan i skrift"

Skriv ner ett dokument till dig själv (när du mår bra) som innehåller:

Varför: De tre viktigaste anledningarna till att du valde nykterheten.

Vinsterna: Vad har blivit bättre i ditt liv de senaste två åren? (Ekonomi, sömn, relationer, självrespekt).

Gör detta först: En lista på tre saker du ska göra innan du agerar på ett sug (t.ex. skriv ett inlägg på forumet, ta en dusch, drick en liter iskallt vatten).

7. Var vaksam på "Euphoric Recall" (Selektivt minne)

Hjärnan är expert på att glömma det dåliga och bara minnas den första glada halvtimmen med ett glas vin.

När hjärnan börjar romantisera vinet, tvinga dig själv att "spela hela filmen till slutet". Se för dig ångesten nästa dag, hur det påverkar dina diagnoser och besvikelsen över att bryta din svit. Se hela filmen, inte bara trailern.

Du har redan bevisat att du kan. Att förvalta detta handlar inte om att aldrig känna sug, utan om att ha en plan för hur du hanterar dem när de dyker upp. Du kan hitta mer inspiration och stöd i vardagen via Vårdguiden 1177:s råd om alkoholvanor som har bra checklistor för just vidmakthållande.

-

Minnet är bra men kort brukar jag ibland tänka, och har nu därför skrivit ut svarsmaskinens lista med ovanstående sju tänkvärda punkter. Det skadar aldrig att ha en verktygslåda med bra redskap lätt tillgängliga vid behov. Det känns fint ha denna checklista lätt tillgänglig i både digital och analog form och veta var den finns vid behov. Kör nu alkoholfritt vidare mot nya mål.

Ha det gott!

Andrahalvlek

@Flarran Jävligt bra svar du fick av svarsmaskinen!

Gottnyttårkram 🐘

Flarran

Gott nytt år! Första dagen i nådens år 2026 har det gått och blivit. Drog nyktert upp mina persienner här i köket och nu tycks julsnön som skulle ha kommit för en vecka sen drygt ha anlänt. Kanske en aning sent och lite retligt. Men det är ju som det brukar vara. Men vem bryr sig, det är ju trevligt att se lite snö på vintern nån gång också.

Man kan allt fira nyårsafton på olika sätt. Medans väl en del kanske drack nervgift från bolaget i form av diverse alkohol igår, så körde en annan igång några tvättmaskiner och roade sig kungligt med hushållsnöje när det var helt lugnt i huset. Tänk vad man kan när man går på känsla, om känslan inte är allt för tokig. Men jag hann då höra nyårsdikten på TV och ta mig ett fint lyxigt glas med alkoholfri äppelcider innan tolvslaget. Så firade faktiskt in detta år i traditionell nykter stil.

Trevligt att du @Adrahalvlek tittade in här förra året när jag väl härjade som värst i tvättstugan. Svarsmaskinen var inte dum på att plocka fram bra och kloka tips för bevarandet av en fortsatt nykterhet, eller hur. Men när det gäller sånt som AI och svarsmaskiner så kommer det ju även an på hur man liksom ställer en fråga för att få fram nåt vettigt. Men ibland så behöver man då inte plöja igenom tjocka böcker eller ägna en massa timmar åt poddar för att få en bra sammanställning så att säga.

Ha det gott!

Flarran

Sitter nyktert och dricker lite päronsaft och äter ostkrokar medans snön vräker ned. Hade jag varit tio år så hade jag nog gått ut och försökt bygga en snögubbe eller letat fram ett par skidor. Men sådana aktiviteter känns väl rätt så uteslutet för en trött men ändå för tillfället rätt så positiv dystymiker.

Insnöad som jag nu bokstavligen är, så känns det inte direkt lockande att gå ut på en rask promenad. Kylskåp, frys och skafferi gapar inte heller direkt tomma så matbutiken lockar ju inte heller så värst mycket i stunden. Borde väl ta ett träningspass på motionscykeln, men den saken får jag nog ta mig en funderare på sängen över först...

Slog på min TV, men det var bara samma skval på den som förra året. Hade ju hoppats att det skulle vara nåt kul program, men som sagt så var det bara samma gamla visuella skåpmat och inget annat. Kom då på att man ju kunde skriva nån rad till en så där händig svarsmaskin och be om en rolig historia denna nyårsdag så jag slapp gå till bokhyllan leta upp nån halvläst bok. Skrev alltså in följande:

Man kan ju fråga om allt eller det mesta i alla fall hos AI-drivna svarsmotorer. Så tänkte fråga om det går att få en lite rolig historia så här på nyårsdagen. Inte bara nåt på en rad med text, utan en hel liten humoristisk berättelse i miniatyr alltså...

Svarsmaskinen

Gott nytt år! Här kommer en liten historia om nyårslöftenas krassa verklighet, perfekt för en seg nyårsdag:

Mysteriet med de heroiska löftena

Det var den 1 januari, och i den lilla lägenheten i Älta rådde en tystnad som bara kan uppstå när en person som precis har ”slutat med socker” stirrar intensivt på en kvarglömd chokladask.

Erik satt vid köksbordet med en grön smoothie som såg ut att ha hämtats direkt från en stillastående skogstjärn. Kvällen innan, vid tolvslaget, hade han stått på balkongen och deklarerat för hela grannskapet att 2026 skulle bli ”Det Extrema Hälsans År”. Han hade köpt ett gymkort för priset av en begagnad småbil och bokat in sig på ett maraton i maj.

Han tog en klunk av smoothien och drog en djup suck. Plötsligt ringde det på dörren. Det var hans granne, pensionären Holger, som kom för att låna socker.

”Jag har inget socker, Holger! Jag är en ny människa nu”, proklamerade Erik heroiskt och gestaltade med handen mot sin gröna dryck. ”Jag ska springa milen under 40 minuter innan våren är här.”

Holger tittade på Erik, sedan på de helt nya löparskorna som fortfarande hade prislappen kvar, och slutligen på den öppna pizzakartongen från gårdagen som låg på bänken.

”Jasså”, sa Holger lugnt. ”Det är en fin ambition. Själv gav jag upp nyårslöften 1984. Det var det året jag lovade att sluta vara sarkastisk. Det höll i ungefär sju minuter, tills min fru frågade om hon såg smal ut i sin nya dunjacka.”

Erik log snett. ”Men i år är det annorlunda! Jag känner det i kroppen.”

Just då vibrerade Eriks telefon. Det var ett automatiskt välkomst-SMS från gymmet: ”Välkommen Erik! Vi ser fram emot att se dig klockan 06:00 imorgon bitti för ditt första pass: ’Military Bootcamp - Death by Burpees’.”

Erik tittade på smoothien. Han tittade på regnet som piskade mot fönstret. Sedan tittade han på Holger.

”Du Holger… den där chokladasken där borta… den är tekniskt sett från 2025. Om vi äter upp den nu, så räknas det väl inte som att jag bryter löftet?”

”Erik”, sa Holger och klev in i hallen. ”Det är den mest logiska slutsatsen jag hört på hela det här året.”

Och så satt de där, femton minuter in i det nya året, och firade hälsans år med varsin pralin och en kopp starkt kaffe, medan gymkortet låg i hallen och samlade precis lagom mycket damm för att kännas som hemma.

-

Tja, så då har jag idkat lite nykter skrivterapi än en gång fast inte ens alkoholdjävulen legat på och stört mina cirklar vilket jag då är tacksam för. Har ingen chokladask hemma för nån sådan köpte jag inte till julen som var. Däremot ”hälsokost” i form av ett litet lager med ostkrokar. Så lär väl inte bli så värst smal och vacker ändå. Får nog nu sätta en klädnypa på ostkrokspåsen och koka på en kanna med kaffe istället för att hålla på med kroppsbyggande på fel sätt. Kör då
alkoholfritt vidare.

Ha det fint gott folk!

Tråd: Det är aldrig försent av Sattva

Sattva

Idag är det min 5-årsdag som nykter! Jag kan knappt känna igen mig själv i den jag var då. Nyårsdagen 2021 vaknade jag kanske vid den här tiden, bakfull. Jag hade ju passat på att dicka extra mycket kvällen innan eftersom jag sedan länge bestämt 1/1 som start för min nykterhet. Tittade igenom mobilen o såg en massa meddelanden jag skickat som jag inte mindes. Inga dumma grejer, men jag mindes det inte. Var liggande i soffan hela dagen, dödstrött o illamående. Varje gång jag höll på att somna fick jag en känsla av att falla ner i ett stup, så jag vågade inte sova. Det var väl kemisk ångest antar jag.

Ja herregud, vad mitt liv har förändrats på dessa fem åren! Idag känner jag att jag lever i samklang med mitt eget inre. Jag är sann. Och fortsätter på den vägen.

Alkohol finns aldrig i mina tankar, det är inget jag behöver eller längtar efter. Det går att göra sig fri, både från alkohol och andra beroenden. Men det kräver att man vill ge upp sin substans, att man är beredd att utstå en tomhet/abstinens på olika plan. Att man är villig att vända blicken inåt och ta itu med det som är grundproblemet.

Så nu är 2026 här, och jag bjuder in glädje, ljusa energier, harmoni, klarhet, utveckling, mjukhet! Jag väljer människor och sammanhang som för med sig detta. Det ger också en buffert att möta situationer och människor som står för motsatsen.
🌸🌸🌸

Thompa_68

@Sattva Stort grattis till en fantastisk milstolpe, djupt imponerande! Det är inspirerande för mig som nyligen startat min resa. Jag känner redan att en del saker förbättrats och mycket mer är på väg att hända. Det krävs viljestyrka som du skriver, och jag behöver jobba med mig själv för att utveckla min personlighet utan inverkan av alkohol. Det är inte alltid så lätt eller ens kul, men det är en äkta och transparent process där jag är övertygad om att målet kommer vara ytterst tillfredsställande, liksom vägen dit.

Andrahalvlek

@Sattva Stort grattis till 5 år som nykter! 🥳🥳🥳 Håller med dig, ett helt annat liv på så många sätt. Själv var jag back the days fast i dejtingträsket, usch. Förnedrande på alla sätt. När jag blev nykter raderade jag alla dejtingappar samtidigt. Vill knappt minnas, men det är viktigt att inte glömma. Påminna sig om vilken jävla resa vi faktiskt har gjort. Stolta och glada ska vi vara!

Kram 🐘

Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

Andrahalvlek

@Thompa_68 Full pott på den tentan!

Suey

@Andrahalvlek Oj, vilket tal Helena höll. Nåt att minnas.

Gott Nytt År, till dig och dina fina flickor <3

Andrahalvlek

Dags att summera december: 26 sockerfria dagar och 11 löprundor, tjoho! December står sig bra i konkurrensen: nov (21/6), okt (26/6), sep (26/12) och aug (30/12). Jag gör en notering på väggkalendern varje kväll. En siffra i ena hörnet, andra siffran i andra hörnet. Så få icke-noterade dagar som möjligt på väggkalendern är målsättningen.

Och för nykomlingar vill jag förtydliga att mina ”löprundor” är cirka 3 km, naturliga intervaller i form av att jag springer så mycket jag orkar och vilar/går så mycket som jag måste. Och när hundens behov kräver. Ingen tidtagning. Syftet är att bli flåsig och svettig och skönt nöjd efteråt 😍 Bonus är bättre kondition och belastning på benen. Som blir starkare med tiden. Jag märker utveckling hela tiden, även om det är med myrsteg. Jag märker att förbättrad kondition ger mig mycket mer ork i vardagen.

En stor skillnad vad det gäller undantagen från de sockerfria dagarna är att jag i december just gjort undantag. Åt tex två lussebullar ihop med yngsta dottern när vi satt i kyrkan och väntade på luciatåget på luciadagen. Inget mer. Men tankarna fanns där: ”Nu är den här dagen ändå körd så nu kan du moffa en massa choklad och glass”. Men det fick stanna vid tanken, jag åkte inte och handlade mer. Åt äldsta dotterns goda bakverk och julgodis på julafton och juldagen. I rimliga mängder, som en del av måltiden. Åkte inte och köpte mer. Heja mig!

En annan sak som förändrats i mitt tänk är inställningen till slentriansmaskandet. Flera gånger på jobbet tex har det funnits godsaker på fikabordet under december. Men istället för att äta, för att det finns och bjuds, så har jag tänkt: ”Hmm, är det värt det?” Jag vet ju att lite godis väcker mersug. Jag vet att några veckors avhållsamhet gör att jag inte ens tänker på godis längre. Och jag kommer fram till att det inte är värt att bryta den positiva sviten. Samma missbruk, olika substanser.

En annan rolig sak är att jag har en pågående streak vad det gäller 10.000 steg per dag. Som igår visade 33 dagar i sträck, tjoho! Jag märker skillnad i mitt tänk. ”Kan jag gå en längre runda? Kan jag klämma in en promenad nu?” Allt för att slippa knata flera tusen steg när jag egentligen är redo för sängen. Jag blir allt duktigare på att bedöma ungefär hur många tusen steg olika promenader är. Gör morgonrundan lite längre, likaså lunchrundan osv. Hunden måste ju ändå ut, han är superglad för varje meter vi går extra. Fler lyktstolpar att pinka på.

Jag har under 2025 tagit tag i en hel del surdegar. Nu fortsätter jag och gör 2026 ännu bättre!

Kram 🐘

Andrahalvlek

@Suey Jag hörde inte hennes tal, hade lagt mig. Får se om jag kan höra det i efterhand på svtplay.

Gott nytt år önskar jag dig också!

Kram 🐘

Thompa_68

@Andrahalvlek Du gör det grymt bra, imponerande! Jag inspireras som sagt verkligen av dig och önskar dig en riktigt fin inledning på det nya året!

Andrahalvlek

@Thompa_68 Tack för fina ord ❤️ Jag skulle precis skriva ett PS. Snusreduceringen går bra också: 8 prillor per dag i 18 dagar nu, tjoho!