Tråd: Hur går jag vidare som före detta medberoende? av Exfrun84

Exfrun84

Jag har för ett år sedan skiljt mig från min man som missbrukade alkohol. Han gör det än i dag. Känslor och tankar kommer nu ikapp mig, och jag önskar sortera. Jag har levt i ett medberoende och inser nu hur galet det är bland annat att han körde rattfull och att jag inte lyckades sätta ner foten. Beteendet som han hade var att skapa kaos och konflikter med mig, från inga grunder alls, för att ha en ursäkt att dricka. Jag ser det som att jag nu är i en läkningsprocess. När jag tänker på honom får jag stress-känslor som sprider sig i hela kroppen och jag får nästan panik vid tanken på kontakt med honom. Vi har ingen kontakt, men han kontaktar min släkt och familj.

november25

@Exfrun84 Det blir mycket tankar och känslor att ta hand om. Förstår att det kan komma i efterhand när man är "trygg".
Svårt att säga hur man bäst läker.. För mig har det alltid varit en hjälp att läsa om problemet och hur man påverkas. Då förstår man hur det fungerar och att man inte är ensam. Allt sätts i kontext. Kanske faller medkänslan för en själv på plats också, att man inte kunde annat i det tillstånd man var i.

Om du har varit mycket ensam och blivit isolerad kan det säkert vara läkande att återknyta med andra på fritiden. Kanske en ny hobby eller någon slags grupp? Vänner man tappat?

Du är välkommen att skriva här om vad du varit med om, det kan ju också vara hjälpsamt🙏

Tråd: Exman av Europa

Europa

@Kristoffer ursäkta sent svar.
Tyvärr går det inte alltid att kommunicera med honom utan "skjuter ifrån sig' och saker kommer fram för sent.

Barnen har ingen egen telefon men håller på just nu så att de kan få min gamla snart. Tyvärr kommer barnen inte ringa i första taget när det gäller sådana här saker utan de är medberoende / säger att problemet ligger hos mig ungefär. Även om man de är små och inte riktigt förstår samtidigt som man förklarar för dem så går det inte att ändra "beteendet" vilket jag tycker är svårt. När jag var där tyckte barnen att jag kunde gå hem, bl.a. för att pappa skulle bli arg.
Om jag skulle hämta dem för att exet har druckit så skulle barnen inte följa med för att de ställer sig i försvarsposition och börja tjafsa o.s.v.

Jag hade svårt att somna om där och då för att jag var rädd för att han skulle ställa till med en scen (speciellt med barnen som sov dessutom). Dessutom är exet som sådan att han kan ge igen i form av att hitta på saker (ex. Du gjorde du och så, vrider på saker och ting). Gått så långt att han syster är rädd för honom så sätt att han kan hitta på saker (ex ringa soc bara för att han kan).

Europa

@Rike som jag svarade Kristoffer så har de ingen egen telefon men de ska snart få min gamla. Tror tyvärr inte att de kommer att använda den av olika anledningar, se svaret jag gav Kristoffer.

Rike

@Europa
Förstår att du behöver råd o stöd just nu men vill ändå skicka med tanken att de kommer att förstå vad du nu gör när de är äldre. Hoppas den tanken stärker något.

Jag sa en gång till mina gällande deras mormor att ok men skulle farmor eller den o den göra, säga få er att känna så? Ni är barn och en vuxen ska vara stötta er.

Det var den kommentaren som gav mest - har de även bekräftat när de blev större.

Tråd: Fått hjälp av springer

springer

Alkoholfri i två veckor! Trodde jag nog aldrig för typ en månad sedan. Utöver att jag är lättirriterad, lättstressad och trött har jag nu börjat svettas ganska mycket på morgnarna och tänker att det nog är ett abstinenssymptom.

Igår skulle jag storhandla inför påsken åt svärmor som är hemma med demenssjuk gubbe. Så ståendes inne på systemet, med två vinboxar i korgen, ringde jag upp henne och meddelade att jag dragit ner på mitt drickande och att jag inte kommer att dricka alls i helgen.
Helt fantastisk känsla 😄 sen köpte jag hem två burkar/glas alkoholfritt bubbel till mig själv.
Jag kämpar på, men känns inte som att alkoholproblemet är en kamp, det går faktiskt ganska lätt än så länge. Vilket förundrar mig

Idag skall jag träffa kurator, får se hur det blir,hoppas att det blir en bra matchning.

Bubbelmorsan

@springer, men wow, vad du jobbar på bra👏. Så bra att berätta att man dragit ned och inte ska dricka. Då är liksom beslutet tagit när man sagt det högt!

Toppen med kuratorn också. Låter som du jobbar aktivt med din nykterhet och det krävs. Det är ett arbete varje dag, inte bara med att inte dricka utan hanterandet av alla känslor och situationer som uppstår.

Önskar dig en härligt nykter påsk🐥🐥🤗

Andrahalvlek

@springer Bra gjort! Precis så måste man göra. Ut med trollen ljuset så spricker de. Ju fler man berättar för, desto bättre. Min ex-svärmor blev först lite irriterad, ”jaha, så du ska inte dricka alls mer, vilka idéer”. Det hon ville var att ha sällskap i drickandet, och hon ville absolut inte fundera över sitt eget drickande. Jag svarade henne inte ens, lät det bara bero. Hon har rätt till sin åsikt, och jag har rätt till min. Thats fine. Nästa gång vi träffades sa hon att hon var glad för min skull, att jag valt att sluta dricka alkohol: och hon blev även inspirerad och har flera vita månader per året nu.

Gladpåskkram 🐘

Tråd: Bokklubb för anhöriga! av november25

november25

@Himmelellerhelvette Fint! 😊 Då läser vi Det inre skiftet. Man kan ju börja i den här veckan om man vill och så har vi hela nästa🤓

Alla som vill vara med är välkomna! 🌷🌞🌷 Bara att hoppa in i tråden🙏

Tråd: Vill bri hel av danisa

vår2022

@danisa Underbart att höra om din insikt! Det låter enkelt men det krävs en hel del arbete med sig själv för att komma dit. Jag fick också en insikt om förlåtelse och kände som du en känsla av lugn, glädje och frihet. Min insikt kom när mitt mantra ”dit uppmärksamhet går sker tillväxt” landade inom mig.

Jag tror att jag skrivit om detta till dig förut men tycker att det kan passa med insikten och handlar om förlåtelse och medkänsla😁

Förlåtelse innebär frihet. Då behöver jag inte längre undvika någon eller må dåligt av att tänka på någon eller något. Att förlåta kan vara mycket svårt och när vi klarar av det betyder det att omtanken om oss själva har segrat över det förgångna. Att bearbeta och nå fram till förlåtelse är möjligt, däremot kan vi inte ändra på det förgångna. Att förlåta behöver inte betyda att vi återupprättar en relation till varandra eller att vi ska börja tycka om den andre. Naturligtvis är det bra om det blir så, men det viktiga är att våra känslor blir så neutrala att vi inte längre mår dåligt när vi tänker på eller ser den andra.

Påsk kramar🐣❤️

Tråd: Mitt första inlägg här, en ny start som ska hålla hela vägen av TemporaryPurposa

TemporaryPurposa

@Jempa123 @Bubbelmorsan @vår2022
Jag uppskattar VERKLIGEN era tankar, tips och att ni svarar mig på detta!
Jag läste igenom era kommentarer redan igår och har fortsatt att tänka på dem och försöker gräva i mig själv varför jag ens behöver smaka, speciellt just nu när jag har så svårt att hålla mig nykter?
Förutom smaken, skäms jag för andra att tacka nej? Vill jag inte stå ut? Jag har bra vänner, flera av dem som knappt dricker alls och det skulle inte vara någon som höjde på ett ögonbryn tror jag om jag tackade nej. Så jag tror inte att det är emot dem som jag skäms. Det är mer mot mig själv som jag på något sätt skäms för att jag har problem och önskar jag kunde dricka som andra. Så om jag inte kan det, då är det som att jag vill iaf "se ut" som att jag dricker som andra, men det är för mig själv och nu in inre syn på mig själv som jag gör det tror jag. Vilket låter konstigt kanske, men jag tror det är enbart jag som höjer på ögonbrynen om jag inte ens "får" smaka...

Om jag skulle ge någon annan råd i min situation, hur de bör göra det så LÄTT för sig själv att inte dricka för mycket, att hålla sig nykter, att få en ny relation till alkohol osv, då skulle jag ju verkligen inte ge dem rådet att "bara smaka lite" men inte dricka för mycket. Jag fattar vad ni säger. Och jag ska verkligen tänka mer på detta, gräva mer.

Måndag och igår har gått bra, jobb och träning och promenad i natur, inget smakande heller av något slag. Idag har varit fullt upp med olika aktiviteter, så absolut inga problem att hålla mig undan.
Men som sagt, jag bör börja tänka på helgen som kommer, hur jag kan förbereda mig mentalt för att vara diktatorisk, tydlig och strikt mot alko-snubben.
Ja, varför vill jag fortsätta att ge honom lite grand av sitt elixir ibland? Då får han ju kraft? Då fortsätter han tjata. Verkligen så sant det ni säger.
Men det är något inom mig som jag inte kan sätta fingret på, tankar och känslor som inte kommer ut här i ord... Jag ska grubbla vidare och försöka fiska upp det!
Om det är någon av er som har haft liknande tankar/känslor så kanske ni kan sätta fingret på vad det kan vara för "tro" om alkohol som sitter långt inom mig som gör att jag vill hålla kvar vid att jag iaf får smaka, även om jag inte får dricka så jag känner av alkoholens effekt? Även om det är jobbigt och kanske fånigt eller pinsamt eller så så vill jag ju se vad det är för resonemang jag har inom mig som jag inte har erkänt ännu...

Tack igen till er!!

Bubbelmorsan

@TemporaryPurposa, så spännande att läsa dina tankar.

Kanske behöver du en samtalspartner som kan ställa de frågorna till dig och lirka lite i hur du tänker? När man pratar högt, tycker jag att man får tag på mer än att tänka för sig själv i huvudet.

Några spontana tankar från mig;

Går a-beroende emot dina tankar om dig själv? Din självbild är kanske att du är kompetent och duktig och har koll på läget. Du kanske inte får vara svag eller ha brister?

Är du rädd för att hantera olust, tristess, oro etc utan bedövning, dvs stå lite naken utan ”nappen”?

Tänker du att det blir en tråkig helg utan alkohol?

Tycker du synd om dig själv som inte kan dricka, lite offermentalitet?

Hur som, det handlar om en helg utan A. Du får chansen att utmana dig själv, sova ordentligt, klara ett tufft mål, lära dig mer om dig själv👍🤗! Jag hade stor nytta av att tänka på det som en utmaning och vara nyfiken men också få känna stolthet. Tänk en helg i taget, en utmaning i taget och sedan FIRA🎁🎉

vår2022

@TemporaryPurposa Tack för dina reflektioner och tankar!

Jag kom att tänka på kognitiv dissonans. Innan jag tog steget till att sluta dricka helt, så hade jag ofta motstridiga tankar om mitt drickande. Jag visste att alkohol var skadligt för mig men det undvek jag att tänka på för det skapade obehag, ångest och skam inom mig. Jag intalade mig själv att jag inte var beroende för jag klarade jobb, familj mm och att det fanns det som drack mer än mig. Jag ville vara ”normal” och undvek nyheter/information som handlade om alkoholberoende. Det kallas för kognitiv dissonans, en inre konflikt mellan övertygelser, attityder eller beteenden som leder till obehag och man vill minska på obehaget genom undvikande på olika sätt.

Du vet ju att alkohol är dåligt för dig och du förstår hur ett beroende fungerar, men ändå finns tankar och önskningar om att dricka lite. Kognitiv dissonans uppstår genom psykologisk stress när psykologiskt obehag skapas på grund av att man gör något som skapar motstridiga beteenden och övertygelser eller när ny information utmanar befintliga övertygelser.

Att bryta detta kräver ofta att man konfronterar dissonansen och ändrar beteendet, inte bara tankesättet. 

Det var vad jag kunde komma på😁. Håller med, se det som en utmaning att vara nykter i helgen. Dina tankar blir så mycket klarare när du har lite att grubbla på och resonera om med dig själv. Alkohol stökar till det i Hjärnkontoret.

Glad påsk!🐣 ❤️

Jempa123

Du har fått många kloka tankar och frågor ovan. Jag kan enbart bidra med mitt eget perspektiv. Jag har ju försökt dricka måttligt i typ tio år, har velat vara en person som kan ta ett glas och vara nöjd med det. Så länge som det var målbilden var jag dömd att misslyckas eftersom jag inte är en person som egentligen varken vill eller kan nöja mig med ett glas. Denna gången har jag hela tiden haft det perspektivet med mig även om det inneburit viss sorg över att jag inte kan ”vara som andra” men det har också gett mig styrka i att skapa en målbild som innebär ett nyktert liv och alla positiva fördelar med det. Det har inte varit och är inte enkelt men för varje dag som tickar på desto mer vinster får jag och desto säkrare blir jag i mitt beslut ❤️ tror du gör helt rätt i att skriva och reflektera, kanske som oval tipsade om; skaffa samtalsstöd och bolla med? Kram 🤗

Vitvargen

@Jempa123, väldigt välbeskrivet och jag har ungefär samma historik som du. Länge, länge trodde jag på allvar att jag kunde bli en sån där "normal" person som bara dricker litet ibland och är nöjd med det. Men precis som du kom fram till, när anledningen till att man dricker är för att "slappna av", "zona ut" så räcker det aldrig med ett eller ett par glas och toleransnivån ökar sakta men säkert. Man måste vara brutalt ärlig med sig själv och det kan ta tid innan man blir det.

Visst, ett stänk av sorg av saknad finns väl särskilt i början men med stenhårt fokus på alla vinsterna så bleknar detta snabbt. Det är litet som när man kommer till insikt att det är dags att skrota den gamla trotjänaren till bil man hållit vid liv alldeles för länge, minnena av de goda stunderna göder en sentimentalitet som förmörkar allt elände med att underhålla något som nått vägs ände och överlevt sig själv många gånger om.

Kanske kass liknelse men det nya livet i den nya kroppen och helrenoverade hjärnan, för mig var det som att sätta mig i en sprillans ny lyxbil med privatchaufför - tanken på den gamla kärran kan dyka upp igen men mer som avskräckande bild av vad jag nu slipper dras med.

Jag ska inte sticka under stol med att det var en väldig massa byk som flutit upp och som jag behövt ta tag i, ingen dans på rosor alltid men nu har jag en hjärna som härdas dag för dag av nya erfarenheter och där inga utmaningar är för stora. En utmaning i taget, få ordning på sömnen, arbetslivet, göra fritiden till fri tid på riktigt.

Alla är värda detta och nykterhet var en nödvändig förutsättning för mig, ser jag nu efter en tid.

Tråd: Hurtbulle på riktigt. av Maud

Maud

Glad påsk på er!🐣🐤🐥
Ledig till måndag o städning pågår. Barnabesök och familjehäng väntar.
Vädret ska bli sisådär men en skogsgrill ska nog gå att få till. Den där säsongen första ost/ baconkorven grillad över öppen eld är en läckerhet!
Det bästa med nykterheten på storhelger är att det blir mer som man tänkt sig. Man liksom väljer till kul o goda grejer utan att behöva ge avkall på det där braiga som att sticka iväg till gymmet, sova gott o faktiskt vila på ledigheten!

Kram på er alla🥰

Tråd: Nu jäklar är det dags av Bubbelmorsan

Bubbelmorsan

Jösses vilken vecka jag haft! Nu går jag på påskledighet och kommer ha tid att tänka på vad som egentligen hänt mig. Överenskommelse kring min uppsägning klar och jag känner både lättnad och ledsamhet. Och förbannad. Han ”vann” den jäveln men jag har några kort att spela nu när det är klart och jag inte behöver förhålla mig till honom längre.

Ser fram emot att få vara ledig länge snart och fortsätta min resa mot ett bättre jag. Det känns lyxigt och hade jag valt att lämna själv vilket jag ju tänkt på ett tag så hade jag inte fått den här pausen.

Nästan varje dag denna vecka så har jag känt att jag hade velat ta några glas. Har inte på lång tid haft så många känslor samtligt och varit så frustrerad. Alkoholkärringen har upprepat sagt till mig, att ”alla” skulle ju ta några glas i min situation. Tobakskärringen föreslog också att jag skulle köpa bara en vejp, bara en. Båda tyckte att det var väldigt synd om mig😂.

Som sagt, nu blir det några dagar av att samla ihop mig. Tar tag i mina riktiga vänner för tröst, ”fru träning”, ”fröken fröodling”, ”herr bagare” och några till..

Glad påsk mina vänner! Kan bli tuff helg för många men tro på att ni kan och kör ditt dagliga löftet till dig själv, en dag i taget. 🐣🩷🐣

Andrahalvlek

@Bubbelmorsan Wow, vilken pärs. Förstår att alkiskärringen har tjatat på dig. Just på starka känslor brukade jag dricka också. Allt som är förknippat med alkohol, medvetet och omedvetet, måste vi ta oss an på ett nytt sätt. Flera gånger. Saker som sker sällan kan vara en utmaning länge. Men vi lär oss. Just nu behöver du umgänge med familjen och vila, sol och frisk luft, sova.

Gladpåskkram 🐘

Andrahalvlek

PS. Du är vinnaren. Gubben och företaget är förlorarna. Glöm aldrig det. Man ska inte gyttjebrottas med grisar, hur man är gör blir de nöjda och vi blir bara smutsiga.

Bubbelmorsan

@Andrahalvlek, du har rätt. Men jag har en del mail han skickat till mig som är fett osköna som jag ska visa huvudägaren. Hen är förtrollad av honom och tänkte spräcka den bubblan lite. Jag är ju numera en sten men jag har några saker att lyfta rent objektivt som kommer bli stökigt för honom. Jag är en sten hela vägen, inga känsloyttringar, bara lite fakta som jag kan lyfta fram. Jag månar om chefskollega som jag tror är bäst på tur…

Bubbelmorsan

Näst på tur.

vår2022

@Bubbelmorsan Skrev ett inlägg till dig för några dagar sedan som du kanske läst och där jag skrev att det är det svårt att vinna en kamp mot en narccisist, men att lyckas vara en sten är en form av vinst. Din narcissist kollega lyckades inte komma ”in” i dig och suga ut din självkänsla. Klart att man inte står oberörd, men denne lyckades inte med hela sitt uppdrag mot dig. Ett avsked men inte att ta din själ.

Ska bli spännande att se hur huvudägaren reagerar på de osköna meddelandena till dig. Säkert är denne duperad av narcissist kollegan och säkert har kollegan någons slags hållhake på huvudägaren som denne kanske inte ens är medveten om. Hoppas det rör om lite i grytan ändå!

Jag tycker att du ska se det som en vinst att slippa denna osunda arbetsmiljö, man blir förgiftad och det tar massor av energi. Och hoppas du får med dig stort avgångsvederlag! Narcissist kollegan kommer någon gång att få betala för sitt beteende, karma.

Ha det så gott med dina goa vänner och peka finger åt alla osköna vänner som narcissistjävlar, alkoholkärringar och tobakskärringar👊. Glad påsk och kram🐣❤️

Bubbelmorsan

@vår2022, tack!
Jorå, jag klarar mig ett bra tag framåt. Det är en vinst för mig men väldigt mycket känslor just nu. Träffar min terapeut idag så det känns fint att få prata ur mig lite.

Kommer bli några tuffa veckor till för mig, inte med narcissisten utan alla relationer internt och externt som ska avslutas, alla frågor om varför och hur jag mår, allt som behöver plockas fram och rensas och tas med hem.

Ser inte fram emot att berätta för alla. Då vill jag ju inte vara en sten och då blir allt mer sårbart och skört. Usch och fy men jag ska försöka njuta av mina lediga dagar nu och hänga med goa vännerna🥰.

Glad påsk och kram till dig🐣🐥🩷

vår2022

@Bubbelmorsan Ja, fattar! Det är en helt annan sak att prata med normala människor och då är man ingen sten. I mitt fall, när jag berättade för andra så blev jag känslosam. I början förstod och såg inte andra hur narcissisten agerade, det var kamouflerat bakom charm och skratt. Många har inte heller blivit utsatta. Allt fler började se till viss del och förstå bättre och håller ett visst avstånd. Personen är kvar på enheten och berättar ofta starka personliga egotrippade saker som det är svårt att värja sig mot och säga något om, precis som en fullblods narcissist beter sig och skyddar sig bakom.

Det finns liksom ingen rättvisa i detta, där den onda besegras och därför också så svårt. Men folk förstår ändå mer än de kanske säger, kanske pga rädsla, obehag och sitsen de själva sitter i.

Sköt om dig! Det kommer att gå bra! Kram❤️

Tråd: I dag börjar mitt nya liv! av Gåbert

Gåbert

@Hanna0425 Hej!
Fint att höra av dig! Glädjer mig verkligen att du är på banan.
Min Mars-månad var inte så lyckad heller. Det började bra och kändes helt stabilt, som jag skrev då.Sedan blev det bråk med min särbo och jag tyckte att jag behövde dränka sorgerna. Dagen efter en sådan självmedicinering känner man sig ju både bakis och självdestruktiv. Det blev besök på bolaget, "för att lagra upp för eventuella gäster"... och så drack jag flera kvällar. Den sista mars, i går, efter ännu ett gräl, slank en hel flaska ner. Jag måste lära mig - skriva upp! - att det inte funkar att trösta sig med alkohol. Det funkar inte heller bra som sömnmedel - som väl alla vet ... I dag har jag druckit två mellanöl på AW. Och det finns inget sug efter mer! Skönt att börja om. Det kanske är så här det kommer vara en tid (ett år?) att det funkar bra en månad och sedan ramlar jag av och får börja om efter ett par dagar. I så fall är det ju ändå OK. Jag måste bara försöka undvika att hamna i skuldkänslor gentemot särbon för då blir det dubbelt utmanande.

Tråd: Nytt kapitel! 3år och framåt❣️ av Himmelellerhelvette

Himmelellerhelvette

Nya framsteg i veckan, jag satte en gräns till mamma, hade ångest i flera dagar men tillslut bestämde jag mig, hon tog det bra, jag blev så förvånad. Jag har märkt att jag tror det ska gå fullständigt åt skogen varje gång jag sätter en gräns, varför har jag den inställningen? Tror jag kommer bli övergiven både av dottern och mamma och mannen, alltså dom som är mig nära som jag bryr mig om, där är det svårast men lite svårt även med andra men jag gör det ändå.

Ett framsteg till! Och hör och häpna! Jag har kontaktat psykolog! Ni som följt mig ett tag vet vilket enormt motstånd jag haft till detta, rädslan för att bli besviken har gått att ta på. Rädsla också för vad som ska stå i mina papper och vilka som kan komma åt dom och se mina innersta svagheter, saker jag varit med om, har aldrig velat bli dömd men har förstått att jag var ett barn och det var inte mitt fel. Tänk hur mycket min pappa skrämde mig som barn med att inte prata med någon och hur den rädslan suttit i. Tänk så mycket jag blev exponerad för som barn som jag behövde trycka ner och gömma. Jag är så arg på mina föräldrar och det behöver jag nu få prata med en psykolog om, för att se om jag faktiskt fortfarande gör framsteg eller om jag fastnat.

Kram❤️

Andrahalvlek

@Himmelellerhelvette Toppen! Svinbra gjort! Det måste kännas enormt tillfredsställande. Minns känslan när jag började säga ”nej” till vissa saker på jobbet, istället för att slå knut på mig själv. Folk tog det bra, folk ville bara ha besked. Himlen ramlade inte ner. Efter att jag sagt ”nej” 20 gånger var det ingen big issue längre.

Det ska bli spännande att läsa om dina samtal hos psykologen. Att just förlåta är så viktigt. För ens egen skull. Jag har förlåtit mina föräldrar för att de var otillräckliga. De visste inte bättre. Kunde inte bättre. Jag har inte berättat det för dem, för det är just för min egen skull som jag behövde gå vidare. Så var det, så blev det. Okej, okej, okej.

Gladpåskkram 🐘

vår2022

@Himmelellerhelvette Wow! Det var verkligen ett stort steg! Och i helt rätt riktning enligt mig😁. Jag tror att när man känner att det längre inte funkar hur man än gör, så kan det öppna upp för att ta emot hjälp, för att hjälpa, vara snäll och ta hand om sig själv.

Jag förstår verkligen att det har varit ett enormt stort motstånd då din pappa skrämt dig till tystnad och rädsla för att prata med någon om det du varit med om. Låter som att han har gaslightat dig med psykologisk manipulation och emotionell misshandel.

Jag är glad för din skull att du ger dig själv en chans att prata om allt svåra du varit med om. Du jobbar verkligen så hårt med att förstå dig själv och hitta sätt att hantera dig och ditt liv med. Hur känns det att ha tagit steget till att träffa en psykolog?

Sköt om dig och ha en skön påsk!🐣❤️

Tråd: Startar alkoholprogrammet nu och det behövs verkligen av Villmåbra79

Villmåbra79

Idag har det varit busenkelt för jag har dragit på mig en förkylning lagom till påsk, och då är jag mer sugen på honungsvatten än på vin 😷
Hade planer på att fortsätta läsa i min bok och läsa/skriva i en massa trådar för att samla på mig visheter inför helgen. Hann dock inte så mycket mer än fixande av påskägg och vanliga sysslor. Behöver sömn nu! Godnatt ni andra som också kämpar på!

Bubbelmorsan

@Villmåbra79, härligt att du kunnat bocka av en dag till ✅. Den magiska första veckan närmar sig..

Glad att du är tillbaka och kämpar med oss.

Önskar dig en fin påsk🐥🐣🐥🐣🐥🩷

Tråd: Tillsvidare 2.0 av Ny dag

Himmelellerhelvette

Det är helt okej att bara skriva i din egen tråd @Ny dag. Det är skönt att inte behöva känna att man måste ge tillbaka i andras trådar när man är låg på energi. Det tar mycket energi att hålla sig uppdaterad hos alla man tycker om hör på forumet. Men bolla gärna här i din tråd, jag blir så glad varje gång du skriver ❤️

Tråd: Nu är jag här igen av Jempa123

Jempa123

Dag 91. En vanlig jobbdag och sen dryga 3 mil på cykel. Allt ok, känner mig lite trött och kanske på väg mot en förkylning, får se. Mitt största problem just nu är att mina knän stökar vid typ all form av träning. Får
Helt enkelt köra rehab och köpa knäskydd. Men är så trist att jag e så på
G med träningen o får backa lite. Men får ta mig an även den utmaningen med mitt nya mer balanserade jag, här ska det inte ges upp 😅 vilket hade varit det jag gjort innan.

Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

Andrahalvlek

Inför storhelger som jul och påsk ska jag göra mer på färre antal jobbdagar. Pust. I två veckor har jag jobbat framåt och idag inleddes slutspurten. Går i mål imorgon, förhoppningsvis i god tid, och fy fan vad skönt det ska bli med påskledighet.

Äldsta dottern och hennes sambo (snart make) kommer hem. De bor hos hennes pappa men vi ska umgås mycket också. Perfekt recept på glad påsk: Äta gott, umgås och chilla i solen 😎 Någon sol blir det nog inte, men det blir bra ändå. Svinbra.

Gladpåskkram 🐘

Andrahalvlek

PS. Jag har summerat mars: 28 sockerfria dagar och 10 löptillfällen. Heja mig! Extra bra med tanke på att jag hade en sjukvecka.