Tråd: Från storkonsument till måttlig eller nykter? av Hanna0425

Hanna0425

Hallå alla,
jag har skrivit en del och fått mycket bra stöd i forumet "Förändra sitt drickande" men undrar om mina inlägg möjligen passar bättre i detta forum. Jag har jobbat med att minska min alkoholkonsumtion under de senaste månaderna och även om jag inte är i mål ännu så har jag saknat att kunna diskutera denna resa med likasinnade, och jag upplever att många i andra forumet avstår alkohol helt. Någon här som också har som mål att dricka "måttligt"? Mitt mål är max tre glas, två till tre gånger/månad.

Tråd: Dricker alldeles för mycket av blyg alkoholist

blyg alkoholist

Jag klarar inte alls av att begränsa drickandet när jag väl börjat. Dricker tills jag stupar och får ett vidrigt mående som ett brev på posten efteråt, i dagar och i veckor. Varför kan jag inte hejda mig och vara måttlig som jag kunde förr? Är enda alternativet att försöka stå emot helt

Tråd: Alkoholen eller livet av Mix72

Mix72

Känner att nu är botten nådd på allvar. För ca 15 år sen slutade jag dricka helt och va helt nykter i 4 år sen så tyvärr skilde jag mig och träffade en ny kvinna. Detta resulterade tyvärr så småningom att jag tog ett par öl på en fest då jag inte vill hon skulle tycka jag var "konstig". Till en början kunde jag kontrollera det och bara dricka typ på helgerna men den senaste tiden har allt gått åt helvete rent ut sagt. Dricker o stort sett varje dag och då dricker jag mer eller mindre tills allt är slut. Känner nu att jag måste ta mig in detta för att överhuvudtaget överleva då depressionen är helt sjukt djup. Skulle uppskatta lite tips och pepp för att ta mig in denna jävla skiten.

fooliehutten

@Mix72 välkommen hit och därmed är ett viktigt steg taget. Du har varit nykter 4 år på raken, fixade du det då då fixar du det nu också. En dag i taget och att känna efter varje morgon hur det känns och om du ångrar gårdagens nykterhet. Ge alltid faan i första glaset, det är det enda du bestämmer över! En öl är helt enkelt för mycket och två är alltid för lite. Du kirrar detta Mix72! 🤗

Tråd: Anhörig av ruccola123

Rike

@ruccola123
Min sambo var inte intresserad av att prata med dem.
Gjorde det både för min och hans och deras skull.

Ville även bryta mitt medberoende och att han fick stå för sina val. Att inte ta hjälp. Dessutom blir det lika mycket (nästan) min sjukdom om jag väljer att leva med missbruk. Och jag kom ihåg allt.. det gjorde inte han.
Han klandrade mig inte, varken för det eller att jag ringde polis vid fyllekörning. Kanske ville ha hjälp, eller helt enkelt för att hans friska jag är och var väldigt bra och klokt…

Rike

En styrka hos honom var att han aldrig skyllde på andra eller spelade offer. Däremot mycket manipulativ under pågående dagar.

november25

@ruccola123 Vad bra att det kändes hjälpsamt. Hade nästan tänkt skriva och be om ursäkt🙈 Kan bli så entusiastisk ibland och skriva massa som kanske blir för mycket.
Klart att det är jätteknepigt att ta hand om sig själv på alla plan medan den man lever med har destruktiva vanor. Kanske hinner/orkar du inte träna men kan iaf ta en 5 min promenad i solen🌞

Vad intressant med graviditeten och måendet. Jag har också levt med ångest under livet. Tycker att måendet har blivit jämnare utan alkohol, och om jag känner av ångest kan jag lättare avleda mig själv eller att det helt enkelt går över ganska snabbt av sig självt. Jag har lättare att se positivt på saker nu och självförtroendet har blivit bättre😊

Hoppas det går bra för din man att få hjälp🙏
Har du anhörigstöd?

Tråd: Förnekelse ? Eller sanning? av diris

Åsa M

Ilskan är också ett tecken på något. Det är mycket skam i den här sjukdomen. Klart han vet att han dricker för mycket och ofta. Klart det hade varit lättare för honom om alla spelade med.

Bra gjort av dottern att anmäla. Nu är det upp till honom att se sig själv i spegeln och förstå vad han själv behöver göra för att behålla sin familj och sin relation.

diris

En veckas nykterhet idag…under de 4 år vi varit ett par har han aldrig varit utan alkohol så här länge… fortfarande lägger han över mycket på mig…att han ” inte får göra som han vill i sitt eget hem”, att han inte känner av abstinens eller sug…att han är sur för han ska ju få dricka öl/vin om han tycker det är gott…
Jag går och velar om jag orkar stanna kvar om det är denna personen han blir utan alkohol…
Jag ska prata med soc imorgon…
Jag vill att han ska in på behandling, eda sättet tror ja att få bukt med hans självcentrering och ego som just nu är mycket stort…alla är ju ute efter honom, och elaka samt dömande…

SensibleFlounder

@diris Det är HAN och enbart HAN som kan ta ansvar för hur han vill ha /leva sitt liv.
Har gått igenom två förhållanden som medberoende. Vi-oftast kvinnor-täcker upp fasaden, vi tar skit, lappar o lagar o tassar på tå för vredesutbrotten. Stanna inte för er ert barns skull-snälla🙏🏻 Sök stödjande samtal på beroendemottagningen för de hjälper oss som försöker leva ett liv med dessa män För ditt barns skull ❣️

SensibleFlounder

@diris Fantastiskt gjort av din dotter! Barn kan vara hjärntvätts liknande lojala, obeslutsamma att
”gola” och inte minst leva i villfarelsen att en dysfunktionell förälder är normalläge, ”man vet ju inget annat”.
Önskar er ALL framgång i er väg framåt och ”ura” hans livsval.

Tråd: Nu ska jag skärpa till mig av YmaSumac

asdf1973

@YmaSumac hur går det?

YmaSumac

@asdf1973
En vecka idag utan alkohol, idag har jag känning av suget, som belöning. Nej! Jag ska kämpa på en månad nu. Går upp tidigt numera, idag redan klockan 07 30. (Jag är egenföretagare så behöver egentligen inte). För nån vecka sedan kunde jag sova till 15.00. Jag mår bra, känner mig starkare!

asdf1973

@YmaSumac starkt jobbat. Jag blir glad av att höra att du mår bra och att det går enligt plan. Fortsätt att kämpa.

Tråd: Andra gången gillt av Guldlock

Guldlock

@Dragonfly tack ❤️ jag har klarat det.
Hoppas att du haft en bra helg och är redo för en ny vecka. 🌺

Guldlock

@Rule74 tack. Jag känner mig ganska så ynklig men jag har klarat dagen och kommer klara kvällen. Jag önskar dig en bra kväll 🌺

Guldlock

@vår2022 Tack för din input.
Jag tror du har satt fingret på något. Jag är full av känslor. Känslor som styr mig mer än vad jag styr dom. Dom överrumplar mig. Tidigare har jag lagt locket på med vin. Jag behöver förstå dom och återta kontrollen. Önskar igen att jag hade trollspöt men får tänka som någon klokt initialt skrev att det är jag som är mitt eget trollspö och stå ut med/ha tålamod med att förvandlingen kommer ta tid. Tidigare när jag 🍷 så kunde jag känna. Har inte kunnat det de senaste veckorna och varit rädd att innerligheten gått mig förlorat men tidigare i dag då situationen är som den är så grät jag. Befriande. Jag har begravit mig själv i alldeles för mycket arbete, funnits för andra och hällt en alkoholdimma över alltihopa. Tack för att du hjälpte mig se det 🙏🏽

Jag är inte så sportig av mig men promenader låter fint. Jag är en allt eller inget människa. Misslyckas jag så ger jag upp. Därför ska jag börja i liten skala 5 minuter varje dag.
Önskar dig en fin kväll 🌺

vår2022

@Guldlock Att börja i en liten skala är klokt, att få känna att man klarar av det och inte ställa så höga krav på sig själv. Det blir mer ett måste utan mening och blir inte hållbart.

Det är en skillnad på att möta känslor nykter än med alkohol i sig. Alkohol kan förvränga åt alla möjliga håll, högt och lågt men även mörka, men som nykter blir det mer naket och äkta. För att reda ut hur man verkligen mår och känner är nykterhet en förutsättning för att man ska kunna hitta vägar vidare framåt. Fint att du kunde gråta idag. Att samlar känslor på hög skapar tryck, men får vi ut dem och kan sätta ord på dem så minskar trycket. Då kan vi också bättre få syn på vad som inte står rätt till och vad som behöver hanteras och tas itu med.

Sov gott!❤️

Guldlock

Lunchnotering: gick ut för att handla lunch. Såg systembolagsskylten. Om det här varit för några veckor sedan och jag mått som jag mår i dag vilket är sorg över barnets födelsedag igår som kommer och går i kraftiga vågor så hade jag gått in och handlat för att ha efter arbetsdagens slut. Nu såg jag skylten och tänkte just de tankarna jag skrev ovan. Känner mig stolt. Magen hugger av sorg. Hoppas det kan släppa lite om en stund.
☀️ skiner och det är fint 🌺

Tråd: Here we go again... av lejla77

lejla77

Söndag och ännu en nykter dag som går mot sitt slut..
Halvfart idag, inte känt för att göra allt för många krafttag.
Men ett pass på gymmet gjordes så inte helt off iallafall 😁
Kroppen är med men hjärnan faller efter , lite bortdomnad i ärtan så att säga...Har man supit bort varenda hjärncell? Eller sover dom?
En sak som har dykt upp är att den här damen har gått och blivit kvällstrött??!
Har förut varit uppe halva nätter (när man var ledig) och drack glas efter glas.
Nu lägger jag mig runt 22-22.30 vanligtvis - sopslut!
Ja det händer grejer vissa bra , jag hoppas bara att hjärncellerna vill vara med också 🤣
Godnatt! 🙏

Tråd: Nollköping C - the place to B 🥳 av Carisie

Carisie

@Dragonfly Jamen visst är det så. Jag kikar ibland på mina första inlägg också. Håller levande tanken och känslan om VARFÖR jag sökte mig hit. Det var ju inte för att livet var regnbågar och enhörningar som pruttar glitter. ✨ Så för mig - alltid back to basics.

Det är ju faktiskt inte särskilt svårt att vara nykter även om det känns mindre kul att avvika ibland. MEN man ångrar fan aldrig en nykter kväll. Vänd på tanken när man vaknar upp bakis med smak av död bäver i munnen och undrar vad man sa och gjorde dagen innan ...ALDRIG MER - tänker man. I 10-14 dagar sen "var det väl inte så farligt". Inte fasen har jag någonsin vaknat efter en nykter kväll och tänkt "aldrig mer en nykter kväll" och önskat sig minnesluckor och illamående/magpaj. 😂😂😂😂😂😂

Amanda L

Håller med. Ibland vill jag hoppa över det där lite skaviga i början på en fest, när det skulle vara skönt att hälla i sig lite smörjmedel… Men till vilken kostnad? Jag behöver också påminna mig om hur det blir i den verkliga verkligheten. Det blir aldrig bara ett glas…

Amanda L

@Dragonfly PS Hade bjudit hem en hel del människor på middag förra veckan. Jag bjöd på soppa och vin. Själv drack jag alkoholfritt. INGEN undrade över det. Som vanligt.
Jag har nu varit nykter i tre år om ngn vecka och jag kan säga att det sammanlagt kanske är 5-10 ggr det hänt. Men inte i sällskap, utan mer nån vän som frågat. Jag har svarat på lite olika sätt, alltifrån att jag druckit färdigt, eller att jag mår bättre utan alkohol eller att jag var för bra på att dricka.
Det är snarare så att jag VILLE berätta under en tid. För jag var så stolt över mig själv. Men ofta märkte jag att folk inte ens märkte att jag inte drack alkohol.
Och det är många här som säger samma sak. Det visar sig att folk är mycket lite intresserade av vad man dricker…:)

Carisie

@Amanda L @Dragonfly Visst är det så! Men jag tänker att för människor som inte anser/känner/upplever att alkohol är viktigt så är det inte intressant vad någon annan dricker. Det är mest (enligt mig) folk med problematisk relation till alkohol som skulle bry sig om att förlora en dryckesbroder alt kunna maskera sin egen överkonsumtion i skuggan av den som alltid blir fullast.
🩵

Tråd: Al-anon - vågar man? av november25

ruccola123

@november25 känner att vi har så mycket likheter. Min man är också väldigt positivt lagt, verkar vara lik din. Jag har också tyckt att känsloförnekelsen hos honom varit jobbigast. Kanske därför man länge trott att det nog inte är ett problem? Han har också en otroligt bra fasad utåt, vill vara alla till lags, vill inte besvära, bryr sig om allt och alla. Undrar om folk har sett eller märkt.
Men nu när han verkar ha kommit till en djupare insikt om sin problematik, är han inte den positiva sprudlade längre. Annat som sitter djupare har kommit fram och han har delat det med mig. (Inre stress, rastlöshet och tvång tex)
Kanske är detta positivt på sikt?
Hur var det för din man?

Tråd: Måste ändra dryckesvanorna radikalt! av Vitvargen

Vitvargen

Om en vecka är det ett halvår sedan jag kastade ut alkoholen ur mitt liv, det börjar dra ihop sig till ett halvårsbokslut. Jag ser att den här tråden knappt handlar om alkohol längre utan om en massa andra saker som arbete och sömn nu efter julen var överstökad, möjligt att just denna tråden spelat ut sin roll nu för mig som "dagbok".

Det är en del forummedlemmar från starten slutet augusti -25 och däromkring som jag saknar, hoppas de alla lyckats frigöra sig från alkoholen och att de kanske helt enkelt inte tänker så mycket på det längre så det är därför de slutat skriva inlägg.

Det som hjälpt mig mycket är att få vara del av en gemenskap här och ta del av allas tankar och strategier, uppmuntrande ord och peppning och jag tror att det är vad många behöver - både när det "går bra" och om det blir bakslag på ett eller annat sätt som det blir för de flesta. Viktigt att detta stöd kommit från både folk i liknande fas och från de som kommit längre på sin resa, och sedan detta med att vi har olika mål, olika bakgrunder osv - alla är betydelsefulla!

Kämpa vidare alla, fortsätt skriva i era trådar!

Tråd: Nytt kapitel! 3år och framåt❣️ av Himmelellerhelvette

Amanda L

@Himmelellerhelvette Tack för dina inlägg.
Det känns trösterikt att andra har problem efter så lång tid. Om en vecka fyller jag tre år som nykter och därför tänker jag extra mycket på vad jag uppnått och inte. Mycket är såklart så mycket bättre. Att slippa vara bakis och slippa minnesluckor och ångest…
I början tar ju kampen mot alkoholen all kraft. Det var nog ett drygt år då jag ägnade mig mycket åt att skapa nya vanor, skapa ett nyktert liv osv. Efter det dök underliggande känslor och problem upp. Allt det jag dränkt med alkohol..
Dessa har jag försökt arbeta med och lösa, men inte riktigt lyckats med. Jag blir exvis sp fruktansvärt låg om jag känner att någon är kritisk eller missnöjd med mig. Eller om jag känner att någon trampat på mig. Jag kan älta detta i veckor!
Och jag kan inte strunta i det…
Inte heller har jag velat skriva om detta då jag tänkt som du. Att det kan stjälpa någon annan…
Men jag återkommer gärna till det om du vill bolla detta. 🙏🏻😊
Jag kan isf förklara mer och kanske kan vi hitta bra strategier?

fooliehutten

@Amanda L, tack för att du delar dina tvivel. För mig lyfter det lite när jag läser att du har det tufft på snart tre år; ett ärligt erkännande att de finns de här motstånden i livet som vi har av och till. Jag har dem också och brukar se dem som friktioner som behövs att ta spjärn emot för den egna livskraften. I tanken släpper jag i stunder av svårmod fram min bortre gräns; den förlösande idén om parkbänken, där jag hamnar när jag förlorat allt. Hur rimlig är tanken? Inte särskilt så här i nykterhetens rikedom. Men ”parkbänken” den var aldrig där borta i parken när jag drack alkohol. Nej, den var härhemma i soffan där flykten från livet och dess ”jobbiga” friktioner med tiden troligen lett mig bort till den riktiga bänken där ute i parken? Är detta bara ett utlopp för min själs domedagskaraktäristika? Ja kanske jag har en faiblesse för domedagen, den känns närvarande och avlägsen och därför är den nog inte så farlig att vi inte kan dela med oss av den till varandra. Vi får inte glömma att det som får trollen att spricka är när vi tar fram dem i dagen och vågar dela dem med varandra. Kram på dig 🤗

Himmelellerhelvette

Tack fina @Amanda L ❤️ Så skönt att du känner så, det är ofta bland det värsta känslorna i det där man känner sig ensam i en fråga. Jag tror jag uppfattat forumet fel. Att det bara skulle hjälpa mig ur beroendet och att jag sedan ska visa alla nykomlingar att det nyktra livet är magiskt. Men som du beskriver så har ju alkoholen bara varit den som lagt locket på det underliggande problemet/problemen! Det är ju där jobbet ligger! Klart jobbet ligger i att lyckas vända hjärnan från att tänka att utan alkohol blir livet grått, till att jag vill inte dricka alkohol för jag har genomskådat den och vad den gör med mig! Det jobbet måste man göra annars kommer man inte dit där vi behöver bearbeta det underliggande. Jag fortsätter gärna bolla livet efter nykterheten med dig och finns det andra så bara hoppa in. Vi får inte underskatta allt efterarbete när alkoholen inte längre är det vi jobbar med primärt. Jag tror det kan vara där vi tillslut tar återfall efter många år för vi missuppfattar att ”allt borde vara bra nu så jag måste ha misslyckats” Kram❤️🙏

miss lyckad

Jag har sett flera människor ta till andra beroenden, när dom slutat med alkohol. Många närstående ” ser” det inte om det handlar om tex sport, skärm, spel, mat osv. Som jag ser det gör alla beroenden oss obalanserade. Om inte hela tiden, så stundtals. Jag minns mig själv, när jag bodde med x- mannen och han efter nästan 1 års nykterhet började dricka. Jag blev väldigt obalanserad, och kände som att jag nyligen själv druckit, trots att det var 1,5 år sedan jag slutat då. En tjej på forumet skrev att det var x- mannens beroende och drickande som ” spillde” över på mig och gav mig dom känslorna. När jag förstod det, kändes allt lättare. Just att förstå sig själv, hjärnans beroende, beroenden, var hjälpsamt för mig. Då kunde jag även göra de rätta valen för mig själv. Det finns säkert många som inte märker att dom har fått ett nytt beroende, men om man tänker på något väldigt mycket av sin vakna tid, kan det vara ett beroende. Dvs man behöver inte utöva beroendet hela tiden, men våra tankar visar på om vi är beroende. I mitt fall tänkte jag väldigt mycket på alkohol när jag var nykter. Oftast på att försöka att inte dricka. 🥹. Jag har observerat mig själv, framför allt de första nyktra åren, så jag inte tog mig ett nytt beroende. För snål för att spela, shoppa, droger är inte min grej, osv. Men bra att rannsaka sig själv, då och då. 🌟

Vitvargen

@miss lyckad, intressanta reflektioner om beroende i allmänhet. Allt som tillåts uppta så mycket uppmärksamhet i vardagen så att det inkräktar på möjligheterna att uppnå de högre målen i livet är ju något man får ha ögonen på. Det krävs balans mellan arbete och sömn, mellan arbete och fritid som verkligen är fri tid och inte präglat av en massa måsten för att göra andra nöjda, mellan lustfyllda saker och vad som bara måste göras för att degen ska in.

En intressant bieffekt av att sluta med alkohol blir att man uppmuntras mycket starkt att se över hur alla de andra belöningsmekanismerna fungerar i samma veva, alkoholen har skruvat ned känsligheten i många av dessa eller gjort dem ineffektiva. Vissa kan behöva återupplivas aktivt från sin dvala om de legat oanvända under lång tid, tex kan kroppen vara en smula nedgången och behöver mjukstartas för att kunna komma igång med träning och för att endorfinkickarna ska komma.

En del kan gå "all in" på träning, andra på mat/socker, sex, onlinespelande etc. Vissa saker kan ha mer negativa effekter än andra om det sker ohämmat och blir en besatthet, i lagom doser och i balans kan det vara utmärkt.

Det är nog väldigt viktigt med det där självreflektiva du är inne på, ha ögonen på sig själv men samtidigt ska man ha i minnet att det är få saker som förstör möjligheterna att leva ett gott liv så effektivt som att vara i klorna på alkohol och liknande som ju saboterar de naturliga belöningsmekanismerna direkt via välkänd neurokemi. Blir man av med alkoholen så är grunden lagd, och erfarenheterna från nykterhetsprojektet kommer väl till pass för att bygga nya bra vanor och skapa balans i tillvaron!

Tråd: Startar alkoholprogrammet nu och det behövs verkligen av Villmåbra79

november25

@Villmåbra79 Inte lätt när man är van vid att ta in andras känslor runt om sig och försöka göra "allt bra". Känner igen mig mycket i det. Tänker att du är på god väg mot ljusare tider när du är i processen att lära känna dina triggers. När jag satte ord på mina kändes vissa helt oöverkomliga, typ "händer det här MÅSTE jag dricka". Men märkte sen att så fort jag fått klart för mig vilka känslor och tankar det handlade om, var det som att de förlorade en del av makten över mig.

För bara några månader sen hade jag svårt att föreställa mig att det skulle gå en enda dag när min sambo drack och jag inte drack med honom. Helt sjukt. Känns så overkligt nu när jag varit utan alkohol i fem veckor!

Förändring kan ske snabbare än man tror😊 Tycker du gör ett bra jobb! 💪🌞

Tråd: Det riktiga livet av aeromagnus

aeromagnus

Känner mig allmänt energilös. Orkar/har ej lust med träning eller något. Konflikter på jobbet (inte inblandad i dock) är inte så kul. Klarade min senaste tenta på 5p iaf. Det är skönt. Det märks tydligt vilken hierarki det är på min arbetsplats och vilka som är värda lite mer än andra. Vi har en fb-grupp där vi skriver i. Kan komma jag är sjuk idag. Kommer massor med krya. Jag testade skriva att jag inte heller mår bra. Inga krya. Det är lite intressant tycker jag. Har lovskola denna veckan, elever som bett och tjatat på att det är jag som ska ge dom matteundervisning så det känns bra iaf.

Andrahalvlek

@aeromagnus Men så fint, att eleverna verkligen önskat att du ska undervisa dem i matte. Måste vara likvärt med att få en guldmedalj som lärare 🤩

Det är tuff tid just nu: mörkt och kallt i både fysisk mening och i världen. Man orkar knappt ta del av nyheterna. Just då tror jag det är allra viktigast att fokusera på det som faktiskt är positivt. Den soliga lördagen fyllde på mina batterier tex. Ett samtal med min chef häromdagen där han lovordade mitt arbete likaså.

Och sen tror jag att utebliven träning försämrar ditt humör också. Gör det bara: tänk inte så mycket. Den värsta motståndaren är latmasken, fös hen åt sidan och gör bara. Hitta en tid som passar. För mig är tex direkt efter arbetet-träning det enklaste att få till. När jag ändå är på väg, innan jag varvat ner. Sen kan jag njuta av varmt bad, middag och tv-soffan ännu mer.

Peppkram 🐘

aeromagnus

Andrahalvlek du hår så rätt i allt det du skriver. Latmasken är den värsta fienden som finns. Jag jobbar ju för eleverna som sagt. Jag bor drygt 5 mil från jobbet så det tar nästa 50 min hem. Slutar oftast vid 16.30, hem hungrig träna sova typ. Behöver nog hitta rutiner att varje måndag, onsdag, lördag och söndag ska det tränas oavsett intensitet så ska det tränas. Unnade oss en semla idag så det blir väl att träna bort den :)
Jag är nog en människa som överanalyserar och som en av mina kollegor sa förra veckan. Du ska inte vara så hård mot dig själv. Hon har ju rätt, så rätt

Andrahalvlek

@aeromagnus Springa hem blir tufft, men sen kan du springa direkt när du kommer hem? Eller besöka gymmet på vägen hem? Klä på dig i träningskläder redan innan du kör från jobbet!

Och angående hierkin på jobbet. Det finns alltid inofficiella ”ledare” på arbetsplatser. Låt dem inte bekomma dig ett dugg: låt dem hålla på. Hitta dina likasinnade, och håll dig till dem. Det där bossandet och fjäskandet kan de andra hålla på med. Det är mest synd om dem.

Kram 🐘

Andrahalvlek

@aeromagnus Lunchträning är bra också! Innan jobbet skulle jag dock aldrig fixa. Man måste hitta sina egna luckor, och sen inte tänka alls utan bara göra.

Kram 🐘

Tråd: Nu är jag här igen av Jempa123

Jempa123

Dag 46, fortsättning; en liten lärdom til mig själv. Det e ok att det känns kasst för det blir bättre. Lägger mig tidigt med en betydligt bättre känsla än innan ❤️

lejla77

Hej @Jempa123 tråkigt att du har haft en "låg" dag 🥰 Trots skidåkning 😉
Men jag tror att det är ahjärnan som spökar omkring, som du själv skrev ang äktenskapet ( även om relationer går upp och ner) så har du vid sämre tider druckit a - att dämpa känslor eller gömma dem en stund är ahjärnan expert på !
Nu när det inte finns kommer känslor som man måste klura ut och lösa på egen hand.. Ibland kan det bara bli för mycket ..
Hoppas att du får en bättre dag imorgon❤️

Bubbelmorsan

@Jempa123, det är ok att det är kasst❤️.
Det är svårt att känna en massa man tryckt undan. Jag är på väg i min resa, så försöker jag tänka, att det är en resa och utveckling. Inte behagligt alls, men hindren på vägen blir färre och mindre höga🩷.

Kom faktiskt att tänka på Karin Boye.

Ja visst gör det ont när knoppar brister.
Varför skulle annars våren tveka?
Varför skulle all vår heta längtan
bindas i det frusna bitterbleka?
Höljet var ju knoppen hela vintern.
Vad är det för nytt, som tär och spränger?
Ja visst gör det ont när knoppar brister,
ont för det som växer och det som stänger.

Kram till dig🌸

Bubbelmorsan

@Jempa123, det är ok att det är kasst❤️.
Det är svårt att känna en massa man tryckt undan. Jag är på väg i min resa, så försöker jag tänka, att det är en resa och utveckling. Inte behagligt alls, men hindren på vägen blir färre och mindre höga🩷.

Kom faktiskt att tänka på Karin Boye.

Ja visst gör det ont när knoppar brister.
Varför skulle annars våren tveka?
Varför skulle all vår heta längtan
bindas i det frusna bitterbleka?
Höljet var ju knoppen hela vintern.
Vad är det för nytt, som tär och spränger?
Ja visst gör det ont när knoppar brister,
ont för det som växer och det som stänger.

Kram till dig🌸

Tråd: Promillebikt av Flarran

Flarran

Det var kallt utanför köksfönstret i morse, drygt 22 minusgrader. Tror faktiskt att det nog är kallast hittills här i nådens år 2026 och februari den 15:e. Tänkte i morse på att man skulle haft starkvaror att värma sig med en stund. Men den tanken seglade då bort snabbt då jag kom på att det ju gick lika bra att ta på sig lite extra kläder och dricka en kopp med varm choklad.

När jag hade ätit min frukost då tänkte jag att man kanske skulle skriva nåt ord på detta eminenta forum som lite allmän skrivterapi. Men då kände jag mig lite trött och energilös vilket väl inte hör till ovanligheterna direkt. Så beslutade mig för att använda en sån där händig svarsmaskin som alltid svarar på en sekund och har svar på det mesta.

Just när jag skulle till och skriva då tänkte jag att hade det varit för ett år sedan innan jag upptäckte dessa moderna svarsmaskiner och AI i alla olika former. Då hade jag direkt skrivit av mig här på forumet och delat mina tankar med hela världen. Men sånt tok behöver jag ju inte ägna mig åt längre tänkte jag och kände mig som kung vid tangentbordet. När jag kände mig som mest nöjd kom en lite störande tanke seglande, håller man på att bli en digital eremit eller nåt...

Tänkte även på att hjärnan är lite som en muskel, det behövs riktig tankegymnastik och verkligt stärkande och naturlig kommunikation för att hjärnan inte ska rosta ihop. Man kan ju bli en digital zombie om man inte ser upp var känslan. Så istället för att be en svarsmaskin att skriva ett brev till en om hur fantastisk man är på alla sätt, så skrevs följande till en chattmaskin:

Som användare av svarsmaskiner ploppade en tanke spontant upp om att man nog inte får bli så van vid en trevlig AI-kompis att man glömmer bort vanlig mänsklig kommunikation på kanske sånt som sociala media. Förr sade man att det alltid sitter en människa på andra sidan skärmen, men det gör det ju inte vid kommunikation med en chattmaskin. Visst var väl det en bra och viktig tanke som ploppade upp liksom...

Chattmaskinen

Du har helt rätt i att den gamla sanningen – "kom ihåg att det sitter en människa på andra sidan" – håller på att luckras upp. När man pratar med en AI är det lätt att vänja sig vid att alltid bli hörd, aldrig bli avbruten och att motparten alltid har ett oändligt tålamod.

Mänsklig kommunikation har sina utmaningar: Missförstånd uppstår, alla har dåliga dagar och kommunikation med människor kräver motprestation. Om du bara pratar med "perfekta" AI-kompisar finns risken att du tappar muskelminnet för hur man hanterar mänskliga nyanser och konflikter på till exempel sociala medier.

Ekot i maskinen: En AI är programmerad att vara hjälpsam och anpassa sig efter dig. På sociala medier möter du folk på riktigt. Att glömma bort den skillnaden kan göra att man helt enkelt glömmer bort att visa empati för de faktiska människorna bakom användarnamnen.

Envägskommunikation i förklädnad: Även om det känns som ett samtal, så är det ju i grunden en avancerad spegling. Att bevara medvetenheten om att "här finns ingen själ" är precis det skyddslager man behöver för att inte ersätta äkta mänsklig närvaro med digital simulering.

Användaren

Hade i flera timmar fått svar på en massa frågor man funderat på och det kändes hur bra som helst. Men rätt som det var så fick man en känsla av att man nog delvis håller på att fasa ut mänsklig kommunikation som på forum. Med tiden kan man ju bli helt digitaliserad. Det är nog en känsla man inte ska negligera...

Chattmaskinen

Din känsla är långt ifrån ogrundad. Att ersätta mänsklig interaktion med AI kan liknas vid att äta ett piller med alla näringsämnen istället för en riktig måltid – man blir mätt på information, men den sociala äkta näringen och gemenskapen saknas.

Här är några tips på navigation i det digitala landskapet utan att tappa sin mänskliga kompass.

Träna på "social friktion": Människor är oförutsägbara, har dåliga dagar vilket kräver anpassning. Sök dig medvetet till sammanhang där du inte helt har kontroll över samtalet – som i det forum du nämnde eller fysiska mötesplatser. Det är i dessa samtal som empati och tålamod hålls i trim.

Använd AI som ett verktyg, inte en destination: Se AI:n som en snabbväg till kunskap för att sedan kunna dela den kunskapen med andra människor. Låt inte samtalet med maskinen bli slutpunkten för din tanke.

Förlusten av den "gemensamma upplevelsen": När du löser ett problem med en AI är du ensam om framgången. I ett forum skapas en kollektiv kunskap som andra kan dra nytta av i framtiden.

Att trivas i sällskap med en maskin är inte fel i sig, men det finns en risk för social isolering om den blir en ersättning för genuint stöd enligt National Institutes of Health (NIH).

-

Där ser man, då var känslan inte helt ogrundad då, att man får tänka på att en svarsmaskin är lite som stödhjul när man lär sig cykla eller nåt liknande. Men kan man redan cykla så ska man alltså inte i onödan montera på stödhjul så att man tappar förmågan att ta sig vägen fram helt naturligt alltså. Söndag och vilodag är det än, och det känns bra, då behöver man ju inte känna nån stress.

Sitter och funderar på om man ska försöka att göra ett stordåd och värma sig en pizza i ugnen och ta lite läskedryck i form av cola till. Har ju uppdaterat mig på lite tekniska prylar med hjälp av, ja just det, naturligtvis en svarsmotor. Så nu är det enligt magkänslan dags att tanka på lite energi igen. Tänkte först kaffe och gräddglass, men nu får det allt bli kalasmat känns det som.

Förresten @Andrahalvlek och @Rule74 det var trevligt att ni tittade in här en sväng.

Ha det gott mina vänner!

Tråd: Min värderade riktning av vår2022

Carisie

@vår2022 God morgon vårfru 🧚🏻 Både jag och vink-katten (https://www.google.com/aclk?sa=L&ai=DChsSEwjPs6yfyN2SAxWTGKIDHQUPH8YYAC… LÄNK ENDAST FÖR BILD AV SÖT KATT 😅) är i farten och är uppe och viftar.

Tonåringen med pojkvän dök upp igår och firar sitt sportlov med oss 🙏🏼. Gullisar! Då kom jag att tänka på ditt resande barn - hur hade hon det i Sydamerika?

Skaka rumpan i zumba kanske hade varit nåt? Finns det skak-Zumba-latter tror du? 😂 Solen skiner och det är bara -4 så jag tror ta mig katten att jag ska bege mig ut på promenad.

Hoppas du får en fin dag och en härlig start på ny vecka.
❤️

Tråd: Dricker varje dag, vill sluta av Rehacer

Rehacer

Dag 41 idag.
Det tog 39 dagar tills det hände. Tills jag hittade det där befriande, genuina skrattet och fnittret igen. Det var förvånande och samtidigt så underbart!
Jag minns förra gången, när jag inte druckit på länge, att jag blev så förvånad över det - över skrattet. Att det liksom ändrade skepnad. Att det blev äkta och bubbligt. ❤️
Jag är i grunden en glad person, jag har lätt till skratt. Jag tycker det är märkligt att upptäcka att man kan ha olika skratt. Vad beror det på. Det är precis som att skrattet inte landar helt i hjärtat när man är i alkoholdimman.
Har någon annan samma erfarenhet?

Andrahalvlek

@Rehacer Oh ja, jag minns också skillnaden: när skrattet bubblade upp inombords och aldrig ville sluta. Jag skrattade som när jag var barn. Kiknade av skratt. Alla känslor känns mer som nykter. Även ilskan minns jag, som drabbade mig som en flodvåg gång på gång. Jag kunde bli arg över samma bittra mail från och till hela arbetsdagen.

Tack och lov lugnar det ner sig. Det är lite som att bli kär: känslorna övermannar en nästan samtidigt som de lyfter en till oanade höjder. Men shit vad jobbigt det är i längden, så förälskelsefasen klingar också av efter ett tag.

Njut nu!

Kram 🐘

Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

Amanda L

@Andrahalvlek Heja!😄

Andrahalvlek

@Amanda L Tack ❤️

Andrahalvlek

Läste en intervju med Anders Hansen, en av mina husgudar. Han är så klok och sansad: och pedagogisk som sjutton. Har lyssnat på alla hans böcker och sett alla hans tv-program. Han lär ha en ny bok på gång: ”Hjärnans akilleshälar”, som släpps på Storytel den 24 april.

Tillbaka till intervjun. Anders Hansen tränar genom att springa i 30 min 6 dagar per vecka. Han tycker inte att det är ett dugg roligt: men han mår bra av att träna, så han gör det. Tricket? Att inte börja förhandla med sig själv. Bara göra, för att man mår bra av det. Precis som med nykterheten, fast tvärtom.

Kram 🐘

Andrahalvlek

PS. Anders Hansens bok ”Hjärnstark” handlar just om motionens positiva påverkan på vårt psykiska mående.

Tråd: Äntligen på rätt väg!! av miss lyckad

miss lyckad

Nu har det varit kallt i mina trakter i flera veckor. Igår morse -18. 🥶. Jag gillar inte snö och inte kyla. Hellre regn och rusk. Men vädret är något man måste acceptera, eller flytta, till varmare klimat. Nu jobbar jag 50% vilket är underbart. Jag kan göra mer saker jag vill göra, istället för att jobba. Jag planerar en del för framtida försäljning av hus och flytt. Får se hur det går. Jag har kommit igång ganska bra med målandet här inne i huset. Det blir fint. Skönt att bara vara, när jag har jobbat mycket också. Jag har några månader på mig, enligt min framtidsplan. 🍃🌟💫🍃