Tråd: Exman av Europa

Europa
@Kristoffer ursäkta sent svar.
Tyvärr går det inte alltid att kommunicera med honom utan "skjuter ifrån sig' och saker kommer fram för sent.
Barnen har ingen egen telefon men håller på just nu så att de kan få min gamla snart. Tyvärr kommer barnen inte ringa i första taget när det gäller sådana här saker utan de är medberoende / säger att problemet ligger hos mig ungefär. Även om man de är små och inte riktigt förstår samtidigt som man förklarar för dem så går det inte att ändra "beteendet" vilket jag tycker är svårt. När jag var där tyckte barnen att jag kunde gå hem, bl.a. för att pappa skulle bli arg.
Om jag skulle hämta dem för att exet har druckit så skulle barnen inte följa med för att de ställer sig i försvarsposition och börja tjafsa o.s.v.
Jag hade svårt att somna om där och då för att jag var rädd för att han skulle ställa till med en scen (speciellt med barnen som sov dessutom). Dessutom är exet som sådan att han kan ge igen i form av att hitta på saker (ex. Du gjorde du och så, vrider på saker och ting). Gått så långt att han syster är rädd för honom så sätt att han kan hitta på saker (ex ringa soc bara för att han kan).

Europa
@Rike som jag svarade Kristoffer så har de ingen egen telefon men de ska snart få min gamla. Tror tyvärr inte att de kommer att använda den av olika anledningar, se svaret jag gav Kristoffer.

Rike
@Europa
Förstår att du behöver råd o stöd just nu men vill ändå skicka med tanken att de kommer att förstå vad du nu gör när de är äldre. Hoppas den tanken stärker något.
Jag sa en gång till mina gällande deras mormor att ok men skulle farmor eller den o den göra, säga få er att känna så? Ni är barn och en vuxen ska vara stötta er.
Det var den kommentaren som gav mest - har de även bekräftat när de blev större.
Tråd: Vill bri hel av danisa

vår2022
@danisa Ja, ofta är det den inre stressen som stressar oss. När man stannar upp och reflekterar så kan man tydligare se vad det handlar om, att man inte behöver ha bråttom, det är inre stress.
Psykolog Sofia Viotti skriver om Compassionfokuserad terapi (CFT) och det handlar om självmedkänsla. Hon skriver ”Forskning har visat att övning i compassion aktiverar system i hjärnan som minskar stress och ökar upplevelsen av att känna sig lugn och trygg. Genom att lära sig att bemöta sig själv och omgivningen med vänlighet och värme både mår man bättre och blir mer benägen att hjälpa andra”.
Jag har varit på två utbildningar/föreläsningar med henne om CFT och det har gett mig mycket kring självmedkänsla, min värderade riktning och inre kompass. Det finns en pdf som du kan läsa om CFT om du är nyfiken. Hon har också skrivit några böcker.
https://files.builder.misssite.com/3c/e8/3ce8f04a-1376-492c-b743-a3ed2d…
Ha det gott!❤️🐣

danisa
@vår2022
Tack, det ska jag kolla in. Jag har läst en del av Sofia Viotti men det har varit relaterat till barn och ungdomar och deras mående. Har stort förtroende för henne. I morse jobbade jag med förlåtelseprocessen, jag är långt ifrån klar men en insikt jag fick var att min klart innersta ärliga värdering är medkänsla och förlåtelse. Då kan jag inte gå omkring och fortsätta att inte förlåta min syster, mina bröder och framförallt mig själv.
Insikten kom som en klar blixt och har lämnat mig med en känsla av lugn glädje och frihet.
Det gäller att skilja på att förlåta och att glömma. Det som min syster utsatt mig för vill jag inte glömma för då är risken att jag går tillbaka i samma mönster. Men att förlåta så att det förfluutna inte sänker mig är viktigt.
Det låter så enkelt men det handlar om att insikten landar på djupet.
Nu har jag anlänt i stugan, gjort upp eld och tagit dagens första mugg rooibos vanilj😋.
Ska förbereda lunch tills en väninna.
Stora kramar🥰

vår2022
@danisa Underbart att höra om din insikt! Det låter enkelt men det krävs en hel del arbete med sig själv för att komma dit. Jag fick också en insikt om förlåtelse och kände som du en känsla av lugn, glädje och frihet. Min insikt kom när mitt mantra ”dit uppmärksamhet går sker tillväxt” landade inom mig.
Jag tror att jag skrivit om detta till dig förut men tycker att det kan passa med insikten och handlar om förlåtelse och medkänsla😁
Förlåtelse innebär frihet. Då behöver jag inte längre undvika någon eller må dåligt av att tänka på någon eller något. Att förlåta kan vara mycket svårt och när vi klarar av det betyder det att omtanken om oss själva har segrat över det förgångna. Att bearbeta och nå fram till förlåtelse är möjligt, däremot kan vi inte ändra på det förgångna. Att förlåta behöver inte betyda att vi återupprättar en relation till varandra eller att vi ska börja tycka om den andre. Naturligtvis är det bra om det blir så, men det viktiga är att våra känslor blir så neutrala att vi inte längre mår dåligt när vi tänker på eller ser den andra.
Påsk kramar🐣❤️
Tråd: Mitt första inlägg här, en ny start som ska hålla hela vägen av TemporaryPurposa

TemporaryPurposa
@Jempa123 @Bubbelmorsan @vår2022
Jag uppskattar VERKLIGEN era tankar, tips och att ni svarar mig på detta!
Jag läste igenom era kommentarer redan igår och har fortsatt att tänka på dem och försöker gräva i mig själv varför jag ens behöver smaka, speciellt just nu när jag har så svårt att hålla mig nykter?
Förutom smaken, skäms jag för andra att tacka nej? Vill jag inte stå ut? Jag har bra vänner, flera av dem som knappt dricker alls och det skulle inte vara någon som höjde på ett ögonbryn tror jag om jag tackade nej. Så jag tror inte att det är emot dem som jag skäms. Det är mer mot mig själv som jag på något sätt skäms för att jag har problem och önskar jag kunde dricka som andra. Så om jag inte kan det, då är det som att jag vill iaf "se ut" som att jag dricker som andra, men det är för mig själv och nu in inre syn på mig själv som jag gör det tror jag. Vilket låter konstigt kanske, men jag tror det är enbart jag som höjer på ögonbrynen om jag inte ens "får" smaka...
Om jag skulle ge någon annan råd i min situation, hur de bör göra det så LÄTT för sig själv att inte dricka för mycket, att hålla sig nykter, att få en ny relation till alkohol osv, då skulle jag ju verkligen inte ge dem rådet att "bara smaka lite" men inte dricka för mycket. Jag fattar vad ni säger. Och jag ska verkligen tänka mer på detta, gräva mer.
Måndag och igår har gått bra, jobb och träning och promenad i natur, inget smakande heller av något slag. Idag har varit fullt upp med olika aktiviteter, så absolut inga problem att hålla mig undan.
Men som sagt, jag bör börja tänka på helgen som kommer, hur jag kan förbereda mig mentalt för att vara diktatorisk, tydlig och strikt mot alko-snubben.
Ja, varför vill jag fortsätta att ge honom lite grand av sitt elixir ibland? Då får han ju kraft? Då fortsätter han tjata. Verkligen så sant det ni säger.
Men det är något inom mig som jag inte kan sätta fingret på, tankar och känslor som inte kommer ut här i ord... Jag ska grubbla vidare och försöka fiska upp det!
Om det är någon av er som har haft liknande tankar/känslor så kanske ni kan sätta fingret på vad det kan vara för "tro" om alkohol som sitter långt inom mig som gör att jag vill hålla kvar vid att jag iaf får smaka, även om jag inte får dricka så jag känner av alkoholens effekt? Även om det är jobbigt och kanske fånigt eller pinsamt eller så så vill jag ju se vad det är för resonemang jag har inom mig som jag inte har erkänt ännu...
Tack igen till er!!

Bubbelmorsan
@TemporaryPurposa, så spännande att läsa dina tankar.
Kanske behöver du en samtalspartner som kan ställa de frågorna till dig och lirka lite i hur du tänker? När man pratar högt, tycker jag att man får tag på mer än att tänka för sig själv i huvudet.
Några spontana tankar från mig;
Går a-beroende emot dina tankar om dig själv? Din självbild är kanske att du är kompetent och duktig och har koll på läget. Du kanske inte får vara svag eller ha brister?
Är du rädd för att hantera olust, tristess, oro etc utan bedövning, dvs stå lite naken utan ”nappen”?
Tänker du att det blir en tråkig helg utan alkohol?
Tycker du synd om dig själv som inte kan dricka, lite offermentalitet?
Hur som, det handlar om en helg utan A. Du får chansen att utmana dig själv, sova ordentligt, klara ett tufft mål, lära dig mer om dig själv👍🤗! Jag hade stor nytta av att tänka på det som en utmaning och vara nyfiken men också få känna stolthet. Tänk en helg i taget, en utmaning i taget och sedan FIRA🎁🎉

vår2022
@TemporaryPurposa Tack för dina reflektioner och tankar!
Jag kom att tänka på kognitiv dissonans. Innan jag tog steget till att sluta dricka helt, så hade jag ofta motstridiga tankar om mitt drickande. Jag visste att alkohol var skadligt för mig men det undvek jag att tänka på för det skapade obehag, ångest och skam inom mig. Jag intalade mig själv att jag inte var beroende för jag klarade jobb, familj mm och att det fanns det som drack mer än mig. Jag ville vara ”normal” och undvek nyheter/information som handlade om alkoholberoende. Det kallas för kognitiv dissonans, en inre konflikt mellan övertygelser, attityder eller beteenden som leder till obehag och man vill minska på obehaget genom undvikande på olika sätt.
Du vet ju att alkohol är dåligt för dig och du förstår hur ett beroende fungerar, men ändå finns tankar och önskningar om att dricka lite. Kognitiv dissonans uppstår genom psykologisk stress när psykologiskt obehag skapas på grund av att man gör något som skapar motstridiga beteenden och övertygelser eller när ny information utmanar befintliga övertygelser.
Att bryta detta kräver ofta att man konfronterar dissonansen och ändrar beteendet, inte bara tankesättet.
Det var vad jag kunde komma på😁. Håller med, se det som en utmaning att vara nykter i helgen. Dina tankar blir så mycket klarare när du har lite att grubbla på och resonera om med dig själv. Alkohol stökar till det i Hjärnkontoret.
Glad påsk!🐣 ❤️
Tråd: Hurtbulle på riktigt. av Maud

JHL
@Maud, Grattis i efterskott. Hoppas att du hade en fin födelsedag.
Träna på och håll gammeln stången.
Tråd: I dag börjar mitt nya liv! av Gåbert

Gåbert
@Hanna0425 Hej!
Fint att höra av dig! Glädjer mig verkligen att du är på banan.
Min Mars-månad var inte så lyckad heller. Det började bra och kändes helt stabilt, som jag skrev då.Sedan blev det bråk med min särbo och jag tyckte att jag behövde dränka sorgerna. Dagen efter en sådan självmedicinering känner man sig ju både bakis och självdestruktiv. Det blev besök på bolaget, "för att lagra upp för eventuella gäster"... och så drack jag flera kvällar. Den sista mars, i går, efter ännu ett gräl, slank en hel flaska ner. Jag måste lära mig - skriva upp! - att det inte funkar att trösta sig med alkohol. Det funkar inte heller bra som sömnmedel - som väl alla vet ... I dag har jag druckit två mellanöl på AW. Och det finns inget sug efter mer! Skönt att börja om. Det kanske är så här det kommer vara en tid (ett år?) att det funkar bra en månad och sedan ramlar jag av och får börja om efter ett par dagar. I så fall är det ju ändå OK. Jag måste bara försöka undvika att hamna i skuldkänslor gentemot särbon för då blir det dubbelt utmanande.
Tråd: Startar alkoholprogrammet nu och det behövs verkligen av Villmåbra79

Villmåbra79
Idag har det varit busenkelt för jag har dragit på mig en förkylning lagom till påsk, och då är jag mer sugen på honungsvatten än på vin 😷
Hade planer på att fortsätta läsa i min bok och läsa/skriva i en massa trådar för att samla på mig visheter inför helgen. Hann dock inte så mycket mer än fixande av påskägg och vanliga sysslor. Behöver sömn nu! Godnatt ni andra som också kämpar på!
Tråd: Tillsvidare 2.0 av Ny dag

Ny dag
@danisa @Andrahalvlek @vår2022 @Blenda @Himmelellerhelvette @Molnet @Varafrisk ❤️❤️❤️ Tack för att ni peppar, jag är taggad och tacksam för att vara nykter och tacksam för er! Läkarbesöket gick bra och jag orkar inte ha det så här mer. Vi pratade mycket om detta med mina perioder, att jag tillåter mig själv att ta återfall för att döva. Min make är fortsatt med på resan och peppar och stöttar. Han har dock krav på mig och det är ärlighet. Och det får han och det ska han fortsatt få. Påsken blir iaf nykter och det ser jag framemot. Behöver dock ta det lugnt för jag är sliten, inte från alkoholen egentligen utan för detta året hittills varit mycket tungt. För att orka fortsätta vara nykter måste jag värna mig och familjen. 🥰 Kommer bara skriva i min egen tråd ett tag men är så stolt över er som gått före❤️❤️❤️❤️

danisa
@Ny dag
Vi får kroka arm, ta en dag i taget och stötta varandra. Jag har lovat mig själv att när/om alkoholjävulen kommer och knackar på ska jag skriva nåt här först.
Heja dig. Vi fixar det💪
Tråd: Nu är jag här igen av Jempa123

Jempa123
Dag 91. En vanlig jobbdag och sen dryga 3 mil på cykel. Allt ok, känner mig lite trött och kanske på väg mot en förkylning, får se. Mitt största problem just nu är att mina knän stökar vid typ all form av träning. Får
Helt enkelt köra rehab och köpa knäskydd. Men är så trist att jag e så på
G med träningen o får backa lite. Men får ta mig an även den utmaningen med mitt nya mer balanserade jag, här ska det inte ges upp 😅 vilket hade varit det jag gjort innan.
Tråd: Promillebikt av Flarran

Flarran
Ny månad och den första april är det, och sommartiden är i gång sen nån dag fast det är lite is på bilrutorna där ute på parkeringen. Men sånt får då en inte att tänka på alkohol. Nej, det räcker gott att stärka sig med lite starkt kaffe som man har i sin kopp på bordet. Nu i skrivande stund skiner solen rakt in genom köksfönstret och det ser ut att kunna bli en riktigt bra dag, och som folk brukar säga, man ångrar inte en nykter gårdagskväll eller nåt sånt där.
Ha det gott!

vår2022
@Flarran Här skiner också solen och det kommer att bli en vacker dag🌞. En dag att ta vara på😁. Önskar dig en skön påsk och sköna känslor❤️
Tråd: Andra halvlek har inletts av Andrahalvlek

Andrahalvlek
Inför storhelger som jul och påsk ska jag göra mer på färre antal jobbdagar. Pust. I två veckor har jag jobbat framåt och idag inleddes slutspurten. Går i mål imorgon, förhoppningsvis i god tid, och fy fan vad skönt det ska bli med påskledighet.
Äldsta dottern och hennes sambo (snart make) kommer hem. De bor hos hennes pappa men vi ska umgås mycket också. Perfekt recept på glad påsk: Äta gott, umgås och chilla i solen 😎 Någon sol blir det nog inte, men det blir bra ändå. Svinbra.
Gladpåskkram 🐘

Andrahalvlek
PS. Jag har summerat mars: 28 sockerfria dagar och 10 löptillfällen. Heja mig! Extra bra med tanke på att jag hade en sjukvecka.